sobota, kwiecień 20, 2024
poniedziałek, 14 styczeń 2019 18:00

Chłoniak. Dlaczego łatwo pomylić go z przeziębieniem

Gorączka, nocna potliwość, osłabienie organizmu i kaszel mogą wskazywać nie tylko na przeziębienie lub grypę. Gdy objawy te utrzymują się pomimo leczenia, należy poinformować o tym lekarza. Symptomy te są bowiem charakterystyczne także dla poważniejszych chorób takich jak np. chłoniak.

Objawy chłoniaka bywają nieraz mylone z przeciągającym się przeziębieniem lub grypą, ponieważ ich symptomy są bardzo podobne. W przypadku gdy gorączce, osłabieniu czy nocnym potom towarzyszy utrata wagi, powiększenie węzłów chłonnych oraz swędzenie skóry i niedrożność nosa, nie należy bagatelizować tych objawów. Może to być bowiem oznaka np. rozwijającego się nowotworu tkanki chłonnej. Więcej informacji o chłoniaku znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/o-nowotworach-krwi.

Jakie są rodzaje chłoniaków?

Chłoniaki są zróżnicowaną grupą nowotworów. Wyróżnia się wśród nich dwa rodzaje: ziarnicę złośliwą, czyli chłoniaka Hodgkina i tzw. chłoniaki nieziarnicze inaczej nazywane chłoniakami nie-Hodgkina.

Podczas, gdy chłoniak Hodgkina występuje głównie u ludzi młodych, chłoniaki nieziarnicze dotykają przeważnie osób starszych, powyżej 60 roku życia. Do grupy chłoniaków nieziarniczych zaliczanych jest wiele jednostek, m.in. przewlekła białaczka limfatyczna, białaczka włochatokomórkowa czy chłoniak Burkitta.

Wskutek rozwoju choroby powiększają się węzły chłonne - nie tylko powierzchowne, ale także te zlokalizowane głębiej, np. w jamie brzusznej czy w klatce piersiowej. Komórki nowotworowe mogą też naciekać wiele różnych narządów, m.in. tkankę mózgową, szpik kostny i przewód pokarmowy. Węzły mogą również uciskać struktury, w pobliżu których się znajdują i powodować w ten sposób niewydolność narządów.

Leczenie chłoniaków

Chłoniaki leczy się najczęściej za pomocą dwóch metod: chemioterapii i radioterapii. Sposób terapii zależy m.in. od stadium zaawansowania choroby, ogólnego stanu zdrowia pacjenta i jego wieku.

Jednak nie wszyscy pacjenci ze stwierdzonym chłoniakiem od razu poddawani są leczeniu. Decyzja o tym, czy terapia zostanie rozpoczęta, uzależniona jest od rodzaju chłoniaka. Zdarza się, że w przypadku chłoniaków we wczesnym stadium i o łagodnym charakterze nie rozpoczyna się leczenia i, do pewnego momentu, jedynie obserwuje się rozwój choroby.

W przypadku tego nowotworu, zwłaszcza gdy ma przebieg agresywny i chemioterapia nie przynosi oczekiwanych skutków, stosuje się też metodę przeszczepu komórek macierzystych.

Jak widać, chłoniak może rozwijać się podstępnie, a jego objawy mogą wskazywać na inne, niegroźne schorzenia. Z tego względu trudno jest go uchwycić we wczesnym stadium. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej się go zdiagnozuje, tym większe są szanse na jego całkowite wyleczenie.