Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 14 styczeń 2019 17:00

Chłoniak. Dlaczego łatwo pomylić go z przeziębieniem

Gorączka, nocna potliwość, osłabienie organizmu i kaszel mogą wskazywać nie tylko na przeziębienie lub grypę. Gdy objawy te utrzymują się pomimo leczenia, należy poinformować o tym lekarza. Symptomy te są bowiem charakterystyczne także dla poważniejszych chorób takich jak np. chłoniak.

Objawy chłoniaka bywają nieraz mylone z przeciągającym się przeziębieniem lub grypą, ponieważ ich symptomy są bardzo podobne. W przypadku gdy gorączce, osłabieniu czy nocnym potom towarzyszy utrata wagi, powiększenie węzłów chłonnych oraz swędzenie skóry i niedrożność nosa, nie należy bagatelizować tych objawów. Może to być bowiem oznaka np. rozwijającego się nowotworu tkanki chłonnej. Więcej informacji o chłoniaku znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/o-nowotworach-krwi.

Jakie są rodzaje chłoniaków?

Chłoniaki są zróżnicowaną grupą nowotworów. Wyróżnia się wśród nich dwa rodzaje: ziarnicę złośliwą, czyli chłoniaka Hodgkina i tzw. chłoniaki nieziarnicze inaczej nazywane chłoniakami nie-Hodgkina.

Podczas, gdy chłoniak Hodgkina występuje głównie u ludzi młodych, chłoniaki nieziarnicze dotykają przeważnie osób starszych, powyżej 60 roku życia. Do grupy chłoniaków nieziarniczych zaliczanych jest wiele jednostek, m.in. przewlekła białaczka limfatyczna, białaczka włochatokomórkowa czy chłoniak Burkitta.

Wskutek rozwoju choroby powiększają się węzły chłonne - nie tylko powierzchowne, ale także te zlokalizowane głębiej, np. w jamie brzusznej czy w klatce piersiowej. Komórki nowotworowe mogą też naciekać wiele różnych narządów, m.in. tkankę mózgową, szpik kostny i przewód pokarmowy. Węzły mogą również uciskać struktury, w pobliżu których się znajdują i powodować w ten sposób niewydolność narządów.

Leczenie chłoniaków

Chłoniaki leczy się najczęściej za pomocą dwóch metod: chemioterapii i radioterapii. Sposób terapii zależy m.in. od stadium zaawansowania choroby, ogólnego stanu zdrowia pacjenta i jego wieku.

Jednak nie wszyscy pacjenci ze stwierdzonym chłoniakiem od razu poddawani są leczeniu. Decyzja o tym, czy terapia zostanie rozpoczęta, uzależniona jest od rodzaju chłoniaka. Zdarza się, że w przypadku chłoniaków we wczesnym stadium i o łagodnym charakterze nie rozpoczyna się leczenia i, do pewnego momentu, jedynie obserwuje się rozwój choroby.

W przypadku tego nowotworu, zwłaszcza gdy ma przebieg agresywny i chemioterapia nie przynosi oczekiwanych skutków, stosuje się też metodę przeszczepu komórek macierzystych.

Jak widać, chłoniak może rozwijać się podstępnie, a jego objawy mogą wskazywać na inne, niegroźne schorzenia. Z tego względu trudno jest go uchwycić we wczesnym stadium. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej się go zdiagnozuje, tym większe są szanse na jego całkowite wyleczenie.

Czytany 195 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.