Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 14 styczeń 2019 17:00

Chłoniak. Dlaczego łatwo pomylić go z przeziębieniem

Gorączka, nocna potliwość, osłabienie organizmu i kaszel mogą wskazywać nie tylko na przeziębienie lub grypę. Gdy objawy te utrzymują się pomimo leczenia, należy poinformować o tym lekarza. Symptomy te są bowiem charakterystyczne także dla poważniejszych chorób takich jak np. chłoniak.

Objawy chłoniaka bywają nieraz mylone z przeciągającym się przeziębieniem lub grypą, ponieważ ich symptomy są bardzo podobne. W przypadku gdy gorączce, osłabieniu czy nocnym potom towarzyszy utrata wagi, powiększenie węzłów chłonnych oraz swędzenie skóry i niedrożność nosa, nie należy bagatelizować tych objawów. Może to być bowiem oznaka np. rozwijającego się nowotworu tkanki chłonnej. Więcej informacji o chłoniaku znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/o-nowotworach-krwi.

Jakie są rodzaje chłoniaków?

Chłoniaki są zróżnicowaną grupą nowotworów. Wyróżnia się wśród nich dwa rodzaje: ziarnicę złośliwą, czyli chłoniaka Hodgkina i tzw. chłoniaki nieziarnicze inaczej nazywane chłoniakami nie-Hodgkina.

Podczas, gdy chłoniak Hodgkina występuje głównie u ludzi młodych, chłoniaki nieziarnicze dotykają przeważnie osób starszych, powyżej 60 roku życia. Do grupy chłoniaków nieziarniczych zaliczanych jest wiele jednostek, m.in. przewlekła białaczka limfatyczna, białaczka włochatokomórkowa czy chłoniak Burkitta.

Wskutek rozwoju choroby powiększają się węzły chłonne - nie tylko powierzchowne, ale także te zlokalizowane głębiej, np. w jamie brzusznej czy w klatce piersiowej. Komórki nowotworowe mogą też naciekać wiele różnych narządów, m.in. tkankę mózgową, szpik kostny i przewód pokarmowy. Węzły mogą również uciskać struktury, w pobliżu których się znajdują i powodować w ten sposób niewydolność narządów.

Leczenie chłoniaków

Chłoniaki leczy się najczęściej za pomocą dwóch metod: chemioterapii i radioterapii. Sposób terapii zależy m.in. od stadium zaawansowania choroby, ogólnego stanu zdrowia pacjenta i jego wieku.

Jednak nie wszyscy pacjenci ze stwierdzonym chłoniakiem od razu poddawani są leczeniu. Decyzja o tym, czy terapia zostanie rozpoczęta, uzależniona jest od rodzaju chłoniaka. Zdarza się, że w przypadku chłoniaków we wczesnym stadium i o łagodnym charakterze nie rozpoczyna się leczenia i, do pewnego momentu, jedynie obserwuje się rozwój choroby.

W przypadku tego nowotworu, zwłaszcza gdy ma przebieg agresywny i chemioterapia nie przynosi oczekiwanych skutków, stosuje się też metodę przeszczepu komórek macierzystych.

Jak widać, chłoniak może rozwijać się podstępnie, a jego objawy mogą wskazywać na inne, niegroźne schorzenia. Z tego względu trudno jest go uchwycić we wczesnym stadium. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej się go zdiagnozuje, tym większe są szanse na jego całkowite wyleczenie.

Czytany 169 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?