czwartek, kwiecień 25, 2024
niedziela, 07 październik 2018 10:34

Czy niedobór witaminy D u osób dorosłych jest groźny?

Rodzice podają witaminę D swoim dzieciom już od pierwszych dni życia. O tym, że sami jej potrzebują często jednak zapominają. To może być niebezpieczne dla zdrowia. Ryzyko pojawienia się wielu chorób wzrasta właśnie wtedy, gdy w organizmie rozwija się niedobór witaminy D. Skutki tego zaniedbania często niosą ze sobą poważne konsekwencje. Dowiedz się jakie!

 

Wiele mówi się o stosowaniu witaminy D u małych dzieci i kobiet w ciąży. W obu przypadkach powinno się ją podawać w suplementach diety. Osoby dorosłe często nie są jednak świadome, że mogą mieć niedobór witaminy D. Skutki tej „niewiedzy” są groźne, więc lepiej mieć się na baczności, dbać o swoje zdrowie i wykonywać co jakiś czas badania.

Witamina D - co warto o niej wiedzieć?

Witamina D to połączenie trzech witamin: D1, D2, D3. Jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego nie wydalamy jej z moczem ani z potem. Ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju organizmu ludzkiego. Odpowiada m.in. za układ nerwowy, mięśniowy, zahamowuje wystąpienie wielu chorób, często bardzo groźnych dla zdrowia.

U osoby dorosłej wystarczy z reguły już niespełna półgodzinny spacer każdego dnia, by poziom witaminy D w organizmie był wystarczający. W przypadku, gdy jest jej jednak zbyt mało należy rozpocząć suplementacje. Warto ją omówić jednak ze swoim lekarzem np. rodzinnym, który podpowie jaka dawka będzie odpowiednia. W innym przypadku należy ściśle trzymać się zaleceń na ulotce.

Niedobór witaminy D – skutki

Niski poziom witaminy D nie tyle naraża na poważne choroby nasz organizm, co znacząco zmniejsza ryzyko ich powstawania. Jeśli jest więc jej w organizmie zbyt mało, to nie chroni ona przed poważnymi dolegliwościami. Witamina D zapobiega pojawieniu się depresji, Alzhaimera, otępienia czy stwardnienia rozsianego. Jeśli mamy niedobór witaminy D możemy odczuwać przygnębienie, obniżenie nastroju oraz silne zmęczenie.

Do czego jeszcze prowadzi niedobór witaminy D? Zwiększa ryzyko pojawienia się otyłości, cukrzycy oraz chorób autoimmunologicznych. Najpoważniejsze są jednak nowotwory np. jajników, piersi, prostaty czy jelita grubego.  Do tego skóra znacznie szybciej się starzeje, staje się poszarzała i wiotka.

Niedobór witaminy D u dorosłych – objawy

Jak rozpoznać niedobór witaminy D u dorosłych? Objawy są dość charakterystyczne. Pojawia się apatia, znacznie też spada odporność. Do tego dochodzą bóle kostno-mięśniowe, biegunka, brak apetytu, problemy ze snem, a nawet zaburzenia widzenia. U niektórych występuje także nieprzyjemny posmak w ustach oraz pieczenie w gardle. W związku z tym, że mięśnie stają się dużo słabsze, wielokrotnie pojawiają się problemy z utrzymaniem równowagi oraz chodzeniem. Często dochodzą do tego silne i nieprzyjemne skurcze.