Polecane artykuły

 • 1

sobota, 01 marzec 2014 14:09

Co robić w przypadku gorączki i jak sobie z nią radzić?

Gorączka Gorączka

Gorączka jak wiemy to nie choroba, ale objaw, więc trzeba leczyć jej przyczynę. U większości z nas może to być infekcja wirusowa, która na szczęście przemija po paru dniach. Przy wzroście temperatury do 37,5°C, któremu towarzyszą bóle głowy, gardła, mięśni i stawów, podaje się paracetamol lub aspirynę.

 Przy czym pamiętać należy, że dzieciom do 12go roku życia aspiryny podawać nie możemy! Jeżeli po podaniu leków gorączka nie spada (szczególnie u dzieci i ludzi starszych) należy skontaktować się z lekarzem. 

Główne objawy gorączki to uczucie zimna i dreszczy przechodzące w uczucie gorąca i poty, bóle mięśniowe i rumieńce na twarzy. 

Bezpiecznym sposobem na obniżenie gorączki jest kąpiel chłodząca. Oczywiście nie trzeba się kąpać w zimnej wodzie, a w temperaturze niższej o 2°C od stanu gorączki. Na przykład jeżeli gorączka wynosi 40°C to woda powinna mieć 38°C. Należy także pić dużo płynów, szczególnie wody, nie palić, unikać alkoholu i kofeiny. Wskazany wypoczynek!

Osoby, które gorączkują z reguły nie maja apetytu, więc powinniśmy spożywać lekkostrawne posiłki i dużo pić. Dobrym sposobem jest jadanie regularnych, małych posiłków przez cały dzień. Oczywiście jeżeli nie mamy ochoty na jedzenie to musimy spożywać dużo płynów tj. soki owocowe i warzywne, chude mleko lub mleko sojowe. Należy jeść pożywne przekąski takie jak gotowane owoce, galaretki i jogurt.

Jednak żeby wcześniej zapobiegać gorączce musimy dbać o swoje zdrowie. Należy stosować dietę bogatą w witaminy i przeciwutleniacze z 2-3 porcjami owoców i 5 porcjami różnokolorowych warzyw dziennie. Ćwicz regularnie i nie pal papierosów, bo warto dbać o zdrowie

Czytany 1260 razy

Artykuły powiązane

 • Sztywność mięśni karku, barków i bioder - jak zdiagnozować jej powód? Sztywność mięśni karku, barków i bioder - jak zdiagnozować jej powód?

  Jedną z przyczyn pojawienia się problemu ze sztywnością mięśni może być choroba tkanki łącznej o podłożu zapalnym. Polimialgia reumatyczna jest schorzeniem układowym na której obecność mogą wskazywać poranne bóle i sztywność mięśni, zapalenie stawów czy pojawienie się obrzęku stóp i rąk.

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?