sobota, 01 marzec 2014 14:09

Co robić w przypadku gorączki i jak sobie z nią radzić?

Gorączka Gorączka

Gorączka jak wiemy to nie choroba, ale objaw, więc trzeba leczyć jej przyczynę. U większości z nas może to być infekcja wirusowa, która na szczęście przemija po paru dniach. Przy wzroście temperatury do 37,5°C, któremu towarzyszą bóle głowy, gardła, mięśni i stawów, podaje się paracetamol lub aspirynę.

 Przy czym pamiętać należy, że dzieciom do 12go roku życia aspiryny podawać nie możemy! Jeżeli po podaniu leków gorączka nie spada (szczególnie u dzieci i ludzi starszych) należy skontaktować się z lekarzem. 

Główne objawy gorączki to uczucie zimna i dreszczy przechodzące w uczucie gorąca i poty, bóle mięśniowe i rumieńce na twarzy. 

Bezpiecznym sposobem na obniżenie gorączki jest kąpiel chłodząca. Oczywiście nie trzeba się kąpać w zimnej wodzie, a w temperaturze niższej o 2°C od stanu gorączki. Na przykład jeżeli gorączka wynosi 40°C to woda powinna mieć 38°C. Należy także pić dużo płynów, szczególnie wody, nie palić, unikać alkoholu i kofeiny. Wskazany wypoczynek!

Osoby, które gorączkują z reguły nie maja apetytu, więc powinniśmy spożywać lekkostrawne posiłki i dużo pić. Dobrym sposobem jest jadanie regularnych, małych posiłków przez cały dzień. Oczywiście jeżeli nie mamy ochoty na jedzenie to musimy spożywać dużo płynów tj. soki owocowe i warzywne, chude mleko lub mleko sojowe. Należy jeść pożywne przekąski takie jak gotowane owoce, galaretki i jogurt.

Jednak żeby wcześniej zapobiegać gorączce musimy dbać o swoje zdrowie. Należy stosować dietę bogatą w witaminy i przeciwutleniacze z 2-3 porcjami owoców i 5 porcjami różnokolorowych warzyw dziennie. Ćwicz regularnie i nie pal papierosów, bo warto dbać o zdrowie

Czytany 1338 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.