Polecane artykuły

 • 1
sobota, 01 marzec 2014 14:09

Co robić w przypadku gorączki i jak sobie z nią radzić?

Gorączka Gorączka

Gorączka jak wiemy to nie choroba, ale objaw, więc trzeba leczyć jej przyczynę. U większości z nas może to być infekcja wirusowa, która na szczęście przemija po paru dniach. Przy wzroście temperatury do 37,5°C, któremu towarzyszą bóle głowy, gardła, mięśni i stawów, podaje się paracetamol lub aspirynę.

 Przy czym pamiętać należy, że dzieciom do 12go roku życia aspiryny podawać nie możemy! Jeżeli po podaniu leków gorączka nie spada (szczególnie u dzieci i ludzi starszych) należy skontaktować się z lekarzem. 

Główne objawy gorączki to uczucie zimna i dreszczy przechodzące w uczucie gorąca i poty, bóle mięśniowe i rumieńce na twarzy. 

Bezpiecznym sposobem na obniżenie gorączki jest kąpiel chłodząca. Oczywiście nie trzeba się kąpać w zimnej wodzie, a w temperaturze niższej o 2°C od stanu gorączki. Na przykład jeżeli gorączka wynosi 40°C to woda powinna mieć 38°C. Należy także pić dużo płynów, szczególnie wody, nie palić, unikać alkoholu i kofeiny. Wskazany wypoczynek!

Osoby, które gorączkują z reguły nie maja apetytu, więc powinniśmy spożywać lekkostrawne posiłki i dużo pić. Dobrym sposobem jest jadanie regularnych, małych posiłków przez cały dzień. Oczywiście jeżeli nie mamy ochoty na jedzenie to musimy spożywać dużo płynów tj. soki owocowe i warzywne, chude mleko lub mleko sojowe. Należy jeść pożywne przekąski takie jak gotowane owoce, galaretki i jogurt.

Jednak żeby wcześniej zapobiegać gorączce musimy dbać o swoje zdrowie. Należy stosować dietę bogatą w witaminy i przeciwutleniacze z 2-3 porcjami owoców i 5 porcjami różnokolorowych warzyw dziennie. Ćwicz regularnie i nie pal papierosów, bo warto dbać o zdrowie

Czytany 1285 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.