Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 22 sierpień 2019 11:57

Co powinnam wiedzieć przed pierwszym okresem?

Pierwszy okres Pierwszy okres

Dorastające dziewczynki często słyszą o miesiączce. Jest to nowa, nieznana rzecz związana z dojrzewaniem. W związku z tym może budzić wiele pytań, obaw i wątpliwości.

Co warto wiedzieć i jak się przygotować do pierwszego okresu?

Co to jest miesiączka?

W pierwszej kolejności dobrze jest się dowiedzieć czym tak naprawdę jest miesiączka. Jest to objaw, że ciało przygotowuje się do roli posiadania dzieci, jako dorosła kobieta. Oznacza to, że co miesiąc w twoim organizmie będzie dojrzewała komórka jajowa. Kiedy będzie gotowa, jajniki ją wypuszczą - ten moment nazywa się owulacja. Przez kilka kolejnych dni macica będzie gotowa do wychowywania zarodka. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, obumiera a specjalna wyściółka macicy zacznie obumierać. Żeby ten proces mógł rozpocząć się od nowa, tkanki uchodzą razem z krwią w postaci miesiączki. Cały ten proces to cykl menstruacyjny.

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?

Najczęściej pojawia się między 12, a 13 rokiem życia. Jednak nie jest to reguła. Organizm każdej dziewczynki dojrzewa w indywidualnym tempie. Z tego powodu pierwsza miesiączka może wystąpić zarówno przed, jak i po tym uśrednionym czasie. Nie warto porównywać się z koleżankami. Trzeba być cierpliwym, ponieważ nie da się tego ani przyspieszyć, ani opóźnić.

Jakie objawy zwiastują pierwszy okres?

Konieczna jest obserwacja własnego ciała. Biała wydzielina na bieliźnie to znak, że hormony płciowe się uaktywniły. Mogą występować też inne drobne plamienia. Zbliżająca się miesiączka najczęściej daje o sobie znać poprzez obniżenie samopoczucia i nerwowość. Możesz czuć się również osłabiona, zdekoncentrowana lub odczuwać lekkie nudności. W takich chwilach warto się przygotować i nie martwić - takie objawy szybko miną.

Sposoby na zabezpieczanie się

Nie chcąc, żeby pierwsza miesiączka była zaskoczeniem w najmniej odpowiednim momencie, lepiej się przygotować. W tym celu warto poznać sposób obsługi popularnych środków higienicznych, takich jak tampony, podpaski lub wkładki. Wiedząc wcześniej, na przykład jak wkładać tampon, poczujesz się pewniej kiedy ten ważny moment wreszcie nadejdzie. Co prawda okres na początku nie musi być obfity jednak jak to mówią przezorny jest ubezpieczony.

Warto wiedzieć, że na samym początku cykl miesiączkowy może nie występować regularnie. Jednak jest pomoc w przewidywaniu, kiedy może wystąpić kolejny okres. Do tego służy kalendarzyk miesiączkowy. Możesz w nim notować dni z krwawieniem i obliczać co jaki czas one występują.

Kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki? Poczytaj o tym tutaj: www.nastolatki.myob.pl

Czytany 42 razy

Artykuły powiązane

 • 5 praktycznych wskazówek dla rodziców zdrowego przedszkolaka 5 praktycznych wskazówek dla rodziców zdrowego przedszkolaka

  Infekcje u dziecka to ogromne wyzwanie dla małego organizmu, ale też duży stres dla rodziców, bo nawet niepozorne przeziębienie, jeśli nie zostanie odpowiednio wyleczone może nieść za sobą niekorzystne dla zdrowia powikłania. Właśnie dlatego już od pierwszych lat życia warto zadbać o to, aby nasz przedszkolak był zdrowy, niezależnie choćby od pogody za oknem.

 • Codziennie w dobrej formie! Codziennie w dobrej formie!

  Co raz więcej mówi się o standardach wytwarzania suplementów diety, a właściwie o tym co składa się na tabletkę. W wielu przypadkach są to składniki, stosowane po to, aby obrała ona odpowiedni kształt, formę czy kolor.

 • Wesprzyj organizm na jesień Wesprzyj organizm na jesień

  Za oknami hula jesień, zimne wiatry przeplatają się z ciepłymi, słonecznymi promieniami. Ciężko przyzwyczaić się do tych ciągłych zmian. Nic więc dziwnego, że nasz organizm w tym czasie podupada na zdrowiu. Katar, kaszel, gorączka i ogólne złe samopoczucie sprawią, że w tym pięknym czasie spadających liści, większość spędzamy kurując się w łóżku.

 • Gdy dziecko wymaga korekcji wad postawy Gdy dziecko wymaga korekcji wad postawy

  Rozwój układu ruchu u dzieci odbywa się nieprzerwanie, jednak już u najmłodszych powinniśmy zwracać uwagę na prawidłowość postawy. Niemowlę, które rozwija się prawidłowo w okresie około dwunastego miesiąca życia powinno rozpocząć chodzenie.

 • Bezpieczny i skuteczny sposób na umiarkowane mdłości związane z ciążą Bezpieczny i skuteczny sposób na umiarkowane mdłości związane z ciążą

  Pierwszy trymestr ciąży to wyjątkowy czas! Doznajesz ekscytacji na wieść, że zostaniesz mamą, przygotowujesz się do nowej roli i poczyniasz pierwsze przygotowania, aby przywitać na świecie maluszka. Niestety początki bywają także trudne - doznajesz pierwszych, nieprzyjemnych symptomów ciążowych – najczęściej kobiety zaliczają do nich mdłości.