Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 22 sierpień 2019 11:53

Badania ogólne – sprawdź, co warto o nich wiedzieć?

Badania ogólne Badania ogólne

Według zaleceń specjalistów raz do roku powinno się wykonywać podstawowe badania profilaktyczne. Najpopularniejsze z nich to badanie krwi i moczu.

Ponadto wiele istotnych wskazówek dotyczących stanu zdrowia można dowiedzieć się, analizując poziom cukru i cholesterolu.

 

Dlaczego na czczo?

Mając w planach badania profilaktyczne, trzeba pamiętać o niejedzeniu śniadania. Optymalnie jest przed poranną wizytą w przychodni w celu pobrania krwi i oddania moczu zjeść ostatni posiłek, najlepiej lekki, poprzedniego dnia o godzinie 18-19. Dzięki temu ma się pewność, że wyniki nie będą zakłamane. Śniadanie, także kawa czy herbata wypite rano z dużą ilością cukru, mogą zawyżyć poziom glukozy we krwi; ponadto świeżo dostarczone do przewodu pokarmowego tłuszcze mogą wpłynąć na zawyżony wynik cholesterolu.

Podstawowe badania profilaktyczne krwi

Morfologia dostarcza informacji na temat elementów składowych krwi. Bada się krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty), płytki krwi, stężenie hemoglobiny czy hematokryt (wielkość elementów upostaciowionych w ogólnej masie krwi). Kolejnym badaniem jest OB – odczyn Bernackiego – pozwalające określić obecność stanu zapalnego w organizmie (w tym obecność nowotworu). Badanie profilu lipidowego określa całkowity poziom cholesterolu, analizując też szczegółowy skład próbki (trójglicerydy, cholesterol LDL, cholesterol HDL) – analiza wyników pozwala między innymi określić stosunek tzw. dobrego cholesterolu (HDL) do złego (LDL); ponadto poziom trójglicerydów wskazuje na ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych. Glikemię, czyli badanie poziomu glukozy we krwi, wykonuje się bądź na podstawie próbek krwi pobranych z przedramienia, bądź z krwi z opuszka palca – dzięki wynikom można określić nie tylko zbyt niski lub wysoki poziom cukrów we krwi, ale też zdiagnozować cukrzycę.

Badanie moczu

Ogólne badanie moczu sprawdza prawidłowość pracy nerek i układu moczowego oraz jest wyznacznikiem występowania ewentualnych infekcji oraz metabolizmu czy gospodarki lipidowej.

Niski koszt

Podstawowe badania są refundowane przez NFZ – trzeba tylko dostarczyć skierowanie od lekarza. Chcąc oszczędzić czas, warto też samemu zlecić badania. Ich koszt wynosi kilkanaście złotych, wykona je każda dobra przychodnia lekarska. Kraków – tutaj na badania krwi i moczu warto odwiedzić przychodnie lekarskie Kraków Medical Center, przychodni współpracującej z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Czytany 30 razy

Artykuły powiązane

 • 5 praktycznych wskazówek dla rodziców zdrowego przedszkolaka 5 praktycznych wskazówek dla rodziców zdrowego przedszkolaka

  Infekcje u dziecka to ogromne wyzwanie dla małego organizmu, ale też duży stres dla rodziców, bo nawet niepozorne przeziębienie, jeśli nie zostanie odpowiednio wyleczone może nieść za sobą niekorzystne dla zdrowia powikłania. Właśnie dlatego już od pierwszych lat życia warto zadbać o to, aby nasz przedszkolak był zdrowy, niezależnie choćby od pogody za oknem.

 • Codziennie w dobrej formie! Codziennie w dobrej formie!

  Co raz więcej mówi się o standardach wytwarzania suplementów diety, a właściwie o tym co składa się na tabletkę. W wielu przypadkach są to składniki, stosowane po to, aby obrała ona odpowiedni kształt, formę czy kolor.

 • Wesprzyj organizm na jesień Wesprzyj organizm na jesień

  Za oknami hula jesień, zimne wiatry przeplatają się z ciepłymi, słonecznymi promieniami. Ciężko przyzwyczaić się do tych ciągłych zmian. Nic więc dziwnego, że nasz organizm w tym czasie podupada na zdrowiu. Katar, kaszel, gorączka i ogólne złe samopoczucie sprawią, że w tym pięknym czasie spadających liści, większość spędzamy kurując się w łóżku.

 • Gdy dziecko wymaga korekcji wad postawy Gdy dziecko wymaga korekcji wad postawy

  Rozwój układu ruchu u dzieci odbywa się nieprzerwanie, jednak już u najmłodszych powinniśmy zwracać uwagę na prawidłowość postawy. Niemowlę, które rozwija się prawidłowo w okresie około dwunastego miesiąca życia powinno rozpocząć chodzenie.

 • Bezpieczny i skuteczny sposób na umiarkowane mdłości związane z ciążą Bezpieczny i skuteczny sposób na umiarkowane mdłości związane z ciążą

  Pierwszy trymestr ciąży to wyjątkowy czas! Doznajesz ekscytacji na wieść, że zostaniesz mamą, przygotowujesz się do nowej roli i poczyniasz pierwsze przygotowania, aby przywitać na świecie maluszka. Niestety początki bywają także trudne - doznajesz pierwszych, nieprzyjemnych symptomów ciążowych – najczęściej kobiety zaliczają do nich mdłości.