Polecane artykuły

 • 1

piątek, 17 sierpień 2018 13:01

Udar cieplny: jak pomóc choremu?

Przebywanie na słońcu bez wątpienia jest wielką przyjemnością. Problem pojawia się jednak w chwili, gdy słońce jest zbyt mocne, a czas spędzony w jego promieniach zbyt długi. Ci, którzy zbyt długo przebywali na słońcu muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia takiego problemu, jakim jest porażenie słoneczne.

Problem ten, znany również jako udar cieplny, bez wątpienia może okazać się wielkim zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Szczególnie niebezpieczny może się stać nadmiar słońca w przypadku osób starszych oraz tych, którzy już borykają się z licznymi chorobami. Niektóre leki oraz alkohol to kolejne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko i sprawić, że pobyt na słońcu zakończy się tragicznie. Bez wątpienia osobie dotkniętej udarem cieplnym potrzebna jest odpowiednia pomoc. Na czym polega pierwsza pomoc w takim przypadku?

Przede wszystkim należy ocenić sytuację oraz ocenić stan chorego. Szczególnie groźne jest ciężkie porażenie słoneczne, w przypadku którego temperatura ciała przekracza 40 stopni. Tu często widoczne są poparzenia skóry oraz takie problemy, jak zbyt niskie ciśnienie krwi czy utrata przytomności. Bez względu na to, w jak wielkim stopniu pacjent ucierpiał w powodu nadmiaru słońca, niezbędna staje się pierwsza pomoc mogąca uchronić życie ofiary słonecznych kąpieli.

Przeniesienie chorego w chłodne, ciemne miejsce oraz ułożenie go na plecach z nogami podniesionymi lekko do góry to podstawa. Zdjęcie nadmiaru odzieży oraz skropienie tułowia pacjenta zimną wodą to kolejna ważna czynność. W miarę możliwości warto owinąć pacjenta w chłodny, wilgotny ręcznik lub prześcieradło. Jeśli pacjent jest przytomny, można podać mu coś zimnego do picia.

Jeśli osoba poszkodowana pozostaje nieprzytomna, w żadnym przypadku nie można wlewać do jej ust żadnych płynów. Utrata przytomności powinna jednak stać się przyczyną podjęcia kolejnego kroku, czyli ułożenia pacjenta w pozycji bezpiecznej. Ponieważ udar cieplny może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta, nie można go pozostawić samego. Ważne jest wezwanie specjalistycznej pomocy i zapewnienie możliwie jak najlepszej opieki do czasu przyjazdu karetki.

Czytany 241 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.