wtorek, kwiecień 16, 2024
piątek, 17 sierpień 2018 13:01

Udar cieplny: jak pomóc choremu?

Przebywanie na słońcu bez wątpienia jest wielką przyjemnością. Problem pojawia się jednak w chwili, gdy słońce jest zbyt mocne, a czas spędzony w jego promieniach zbyt długi. Ci, którzy zbyt długo przebywali na słońcu muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia takiego problemu, jakim jest porażenie słoneczne.

Problem ten, znany również jako udar cieplny, bez wątpienia może okazać się wielkim zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Szczególnie niebezpieczny może się stać nadmiar słońca w przypadku osób starszych oraz tych, którzy już borykają się z licznymi chorobami. Niektóre leki oraz alkohol to kolejne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko i sprawić, że pobyt na słońcu zakończy się tragicznie. Bez wątpienia osobie dotkniętej udarem cieplnym potrzebna jest odpowiednia pomoc. Na czym polega pierwsza pomoc w takim przypadku?

Przede wszystkim należy ocenić sytuację oraz ocenić stan chorego. Szczególnie groźne jest ciężkie porażenie słoneczne, w przypadku którego temperatura ciała przekracza 40 stopni. Tu często widoczne są poparzenia skóry oraz takie problemy, jak zbyt niskie ciśnienie krwi czy utrata przytomności. Bez względu na to, w jak wielkim stopniu pacjent ucierpiał w powodu nadmiaru słońca, niezbędna staje się pierwsza pomoc mogąca uchronić życie ofiary słonecznych kąpieli.

Przeniesienie chorego w chłodne, ciemne miejsce oraz ułożenie go na plecach z nogami podniesionymi lekko do góry to podstawa. Zdjęcie nadmiaru odzieży oraz skropienie tułowia pacjenta zimną wodą to kolejna ważna czynność. W miarę możliwości warto owinąć pacjenta w chłodny, wilgotny ręcznik lub prześcieradło. Jeśli pacjent jest przytomny, można podać mu coś zimnego do picia.

Jeśli osoba poszkodowana pozostaje nieprzytomna, w żadnym przypadku nie można wlewać do jej ust żadnych płynów. Utrata przytomności powinna jednak stać się przyczyną podjęcia kolejnego kroku, czyli ułożenia pacjenta w pozycji bezpiecznej. Ponieważ udar cieplny może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta, nie można go pozostawić samego. Ważne jest wezwanie specjalistycznej pomocy i zapewnienie możliwie jak najlepszej opieki do czasu przyjazdu karetki.