Polecane artykuły

 • 1
piątek, 17 sierpień 2018 13:01

Udar cieplny: jak pomóc choremu?

Przebywanie na słońcu bez wątpienia jest wielką przyjemnością. Problem pojawia się jednak w chwili, gdy słońce jest zbyt mocne, a czas spędzony w jego promieniach zbyt długi. Ci, którzy zbyt długo przebywali na słońcu muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia takiego problemu, jakim jest porażenie słoneczne.

Problem ten, znany również jako udar cieplny, bez wątpienia może okazać się wielkim zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Szczególnie niebezpieczny może się stać nadmiar słońca w przypadku osób starszych oraz tych, którzy już borykają się z licznymi chorobami. Niektóre leki oraz alkohol to kolejne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko i sprawić, że pobyt na słońcu zakończy się tragicznie. Bez wątpienia osobie dotkniętej udarem cieplnym potrzebna jest odpowiednia pomoc. Na czym polega pierwsza pomoc w takim przypadku?

Przede wszystkim należy ocenić sytuację oraz ocenić stan chorego. Szczególnie groźne jest ciężkie porażenie słoneczne, w przypadku którego temperatura ciała przekracza 40 stopni. Tu często widoczne są poparzenia skóry oraz takie problemy, jak zbyt niskie ciśnienie krwi czy utrata przytomności. Bez względu na to, w jak wielkim stopniu pacjent ucierpiał w powodu nadmiaru słońca, niezbędna staje się pierwsza pomoc mogąca uchronić życie ofiary słonecznych kąpieli.

Przeniesienie chorego w chłodne, ciemne miejsce oraz ułożenie go na plecach z nogami podniesionymi lekko do góry to podstawa. Zdjęcie nadmiaru odzieży oraz skropienie tułowia pacjenta zimną wodą to kolejna ważna czynność. W miarę możliwości warto owinąć pacjenta w chłodny, wilgotny ręcznik lub prześcieradło. Jeśli pacjent jest przytomny, można podać mu coś zimnego do picia.

Jeśli osoba poszkodowana pozostaje nieprzytomna, w żadnym przypadku nie można wlewać do jej ust żadnych płynów. Utrata przytomności powinna jednak stać się przyczyną podjęcia kolejnego kroku, czyli ułożenia pacjenta w pozycji bezpiecznej. Ponieważ udar cieplny może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta, nie można go pozostawić samego. Ważne jest wezwanie specjalistycznej pomocy i zapewnienie możliwie jak najlepszej opieki do czasu przyjazdu karetki.

Czytany 266 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.