Polecane artykuły

 • 1

piątek, 17 sierpień 2018 11:01

Udar cieplny: jak pomóc choremu?

Przebywanie na słońcu bez wątpienia jest wielką przyjemnością. Problem pojawia się jednak w chwili, gdy słońce jest zbyt mocne, a czas spędzony w jego promieniach zbyt długi. Ci, którzy zbyt długo przebywali na słońcu muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia takiego problemu, jakim jest porażenie słoneczne.

Problem ten, znany również jako udar cieplny, bez wątpienia może okazać się wielkim zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Szczególnie niebezpieczny może się stać nadmiar słońca w przypadku osób starszych oraz tych, którzy już borykają się z licznymi chorobami. Niektóre leki oraz alkohol to kolejne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko i sprawić, że pobyt na słońcu zakończy się tragicznie. Bez wątpienia osobie dotkniętej udarem cieplnym potrzebna jest odpowiednia pomoc. Na czym polega pierwsza pomoc w takim przypadku?

Przede wszystkim należy ocenić sytuację oraz ocenić stan chorego. Szczególnie groźne jest ciężkie porażenie słoneczne, w przypadku którego temperatura ciała przekracza 40 stopni. Tu często widoczne są poparzenia skóry oraz takie problemy, jak zbyt niskie ciśnienie krwi czy utrata przytomności. Bez względu na to, w jak wielkim stopniu pacjent ucierpiał w powodu nadmiaru słońca, niezbędna staje się pierwsza pomoc mogąca uchronić życie ofiary słonecznych kąpieli.

Przeniesienie chorego w chłodne, ciemne miejsce oraz ułożenie go na plecach z nogami podniesionymi lekko do góry to podstawa. Zdjęcie nadmiaru odzieży oraz skropienie tułowia pacjenta zimną wodą to kolejna ważna czynność. W miarę możliwości warto owinąć pacjenta w chłodny, wilgotny ręcznik lub prześcieradło. Jeśli pacjent jest przytomny, można podać mu coś zimnego do picia.

Jeśli osoba poszkodowana pozostaje nieprzytomna, w żadnym przypadku nie można wlewać do jej ust żadnych płynów. Utrata przytomności powinna jednak stać się przyczyną podjęcia kolejnego kroku, czyli ułożenia pacjenta w pozycji bezpiecznej. Ponieważ udar cieplny może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta, nie można go pozostawić samego. Ważne jest wezwanie specjalistycznej pomocy i zapewnienie możliwie jak najlepszej opieki do czasu przyjazdu karetki.

Czytany 206 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.