Polecane artykuły

 • 1

piątek, 17 sierpień 2018 11:01

Udar cieplny: jak pomóc choremu?

Przebywanie na słońcu bez wątpienia jest wielką przyjemnością. Problem pojawia się jednak w chwili, gdy słońce jest zbyt mocne, a czas spędzony w jego promieniach zbyt długi. Ci, którzy zbyt długo przebywali na słońcu muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia takiego problemu, jakim jest porażenie słoneczne.

Problem ten, znany również jako udar cieplny, bez wątpienia może okazać się wielkim zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Szczególnie niebezpieczny może się stać nadmiar słońca w przypadku osób starszych oraz tych, którzy już borykają się z licznymi chorobami. Niektóre leki oraz alkohol to kolejne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko i sprawić, że pobyt na słońcu zakończy się tragicznie. Bez wątpienia osobie dotkniętej udarem cieplnym potrzebna jest odpowiednia pomoc. Na czym polega pierwsza pomoc w takim przypadku?

Przede wszystkim należy ocenić sytuację oraz ocenić stan chorego. Szczególnie groźne jest ciężkie porażenie słoneczne, w przypadku którego temperatura ciała przekracza 40 stopni. Tu często widoczne są poparzenia skóry oraz takie problemy, jak zbyt niskie ciśnienie krwi czy utrata przytomności. Bez względu na to, w jak wielkim stopniu pacjent ucierpiał w powodu nadmiaru słońca, niezbędna staje się pierwsza pomoc mogąca uchronić życie ofiary słonecznych kąpieli.

Przeniesienie chorego w chłodne, ciemne miejsce oraz ułożenie go na plecach z nogami podniesionymi lekko do góry to podstawa. Zdjęcie nadmiaru odzieży oraz skropienie tułowia pacjenta zimną wodą to kolejna ważna czynność. W miarę możliwości warto owinąć pacjenta w chłodny, wilgotny ręcznik lub prześcieradło. Jeśli pacjent jest przytomny, można podać mu coś zimnego do picia.

Jeśli osoba poszkodowana pozostaje nieprzytomna, w żadnym przypadku nie można wlewać do jej ust żadnych płynów. Utrata przytomności powinna jednak stać się przyczyną podjęcia kolejnego kroku, czyli ułożenia pacjenta w pozycji bezpiecznej. Ponieważ udar cieplny może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta, nie można go pozostawić samego. Ważne jest wezwanie specjalistycznej pomocy i zapewnienie możliwie jak najlepszej opieki do czasu przyjazdu karetki.

Czytany 189 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?