Polecane artykuły

 • 1
poniedziałek, 10 grudzień 2018 13:10

Szczoteczki soniczne – jak działają i którą kupić?

Szczoteczki soniczne cieszą się coraz większą popularnością. Są chętnie wybierane nie tylko przez osoby używające dotychczas tradycyjnych szczoteczek, ale też te, które czyściły zęby modelami elektrycznymi. Jak działają szczoteczki soniczne, jakie są ich zalety, a w końcu – jaką warto kupić?

 

Szczoteczka soniczna a elektryczna – różnice

W pierwszym odruchu można uznać, że szczoteczka soniczna wygląda niemal tak samo jak jej elektryczna odpowiedniczka, ale jak się przyjrzymy, zauważymy, że posiadają one różne głowice. Szczoteczka elektryczna może posiadać główkę tradycyjną lub okrągłą, natomiast końcówka szczoteczki sonicznej jest smukła i podłużna, dzięki czemu łatwiej można dotrzeć nią w trudno dostępne miejsca.

Jednak głowice szczoteczek różnią się nie tylko kształtem, ale także rodzajem wykonywanych ruchów. Szczoteczki elektryczne wykonują do 10 tysięcy ruchów oscylacyjnych i do 40 tysięcy ruchów pulsacyjnych w ciągu minuty, zaś szczoteczka soniczna – ponad 31 tysięcy ruchów wymiatających. Co więcej, ruchy wymiatające przez wielu specjalistów są uznawane za najskuteczniejsze i pozwalające najefektywniej czyścić zęby.

Jak jednak działa tego rodzaju szczoteczka? Technologia soniczna wprawia główkę w ruch soniczny, umożliwiający dynamiczne, a przy tym dokładne czyszczenie zębów i przestrzeni między nimi oraz wymywanie nieczystości z miejsc trudno dostępnych czy niewidocznych.

Szczoteczka soniczna – czy warto ją kupić?

Wiemy już, czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej, ale czy to oznacza, że warto ją kupić? Otóż, na pewno dobrze wziąć to pod uwagę. Dlaczego? Efekty używania szczoteczki sonicznej są zauważalne już po kilku tygodniach – przebarwienia stają się jaśniejsze i mniej widoczne, ilość płytki nazębnej i kamienia się zmniejsza, a dziąsła są w lepszej kondycji. Szczoteczka soniczna będzie również doskonałą propozycją dla osób, które noszą aparat ortodontyczny, mają implanty czy plomby – zarówno te starsze, jak i nowe.

Jaką szczoteczkę soniczną kupić?

Na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek sonicznych, dlatego chcąc wybrać jak najlepiej, na jej zakup warto poświęcić trochę czasu. Rozpoczynając poszukiwania można sprawdzić ranking najlepszych szczoteczek sonicznych, by poznać szczególnie polecane modele tych urządzeń. Jeśli nie możemy zdecydować się na jeden z prezentowanych modeli, weźmy pod uwagę kilka podstawowych parametrów cechujących szczoteczki soniczne.

Najważniejszym z nich jest szybkość szczotkowania, która określa z jaką prędkością pracuje głowica szczoteczki. Ten parametr determinuje efektywność działania szczoteczki oraz to, jak skutecznie będzie usuwać ona płytkę nazębną. Najczęściej szczoteczki soniczne wykonują około 30 tysięcy ruchów na minutę, choć w modelach z najwyższej półki może to być nawet 60 tysięcy.

Szczoteczki soniczne mogą posiadać również dodatkowe tryby pracy, takie jak wybielanie zębów, szczotkowanie delikatne czy masaż dziąseł. Ciekawą propozycją są też szczoteczki soniczne z irygatorem, która pozwala na dokładniejsze czyszczenie przestrzeni między zębami.

Czytany 373 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.