Polecane artykuły

 • 1
piątek, 13 grudzień 2019 19:01

Sposoby pielęgnacji soczewek kontaktowych

Soczewki jednodniowe Soczewki jednodniowe

Soczewki kontaktowe to współcześnie jeden z najpopularniejszych, oprócz okularów, sposobów korygowania wad wzroku. Są wygodne w użyciu, niewidoczne na oku i gwarantują pełne bezpieczeństwo oraz komfort osoby noszącej soczewki. Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych, aby były właściwie oczyszczone, przechowywane w pełni higienicznie i bezpiecznie dla naszych oczu?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja soczewek?

Wśród obecnie dostępnych na rynku soczewek znaleźć można rodzaje jednodniowe oraz wielokrotnego użytku. W przypadku soczewek jednodniowych sprawa jest wyjątkowo prosta: wieczorem wyrzucamy je po prostu do kosza, a następnego dnia rano możemy użyć kolejnej pary. Soczewki jednodniowe Acuvue pakowane są w zestawy liczące sobie 30 sztuk, co pozwala na ich używanie przez cały miesiąc – dowiedz się więcej na: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/pielegnacja-soczewek

W przypadku soczewek wielokrotnego użytku, pielęgnacja jest prosta i szybka do opanowania. Najważniejsze jest w niej zachowanie czystości soczewki, która bezpośrednio dotyka powierzchni naszego oka. Zawsze przed założeniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych, musimy pamiętać o starannym umyciu rąk. Czystymi i wysuszonymi rękami zdejmujemy następnie soczewki, najlepiej zaczynając zawsze od tego samego oka. Dzięki temu nie pomylimy się, wkładając je do przygotowanego wcześniej pudełka do przechowywania soczewek. Wyjętą soczewkę należy umieścić na środku dłoni, w jej zagłębieniu i skropić niewielką ilością płynu oczyszczającego. Następnie delikatnie pocieramy soczewkę czubkiem palca, co pozwala na usunięcie z niej zanieczyszczeń i osadów białkowych. Tuż przed włożeniem do pudełka, płuczemy jeszcze soczewkę płynem i umieszczamy ją w czystym pudełku, wypełniając je również płynem.

Jak czyścić akcesoria do przechowywania soczewek kontaktowych?

Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych to także dbałość o higienę akcesoriów, które pozwalają na ich czyszczenie i przechowywanie. Dlatego wyjmując rano z pudełka soczewki, przepłuczmy je zawsze płynem dezynfekującym i pozostawmy do wyschnięcia. Warto także pamiętać, że płyny dezynfekującego soczewki mają ograniczony termin przydatności do użytku. Najczęściej po otwarciu można używać ich przez ok. 3 miesiące. Tylko wtedy w odpowiedni sposób usuniemy z soczewek kontaktowych tworzące się na nich osady białkowe i inne zanieczyszczenia.

Właściwa pielęgnacja soczewek i akcesoriów, których używamy do ich czyszczenia i przechowywania gwarantuje pełne bezpieczeństwo naszym oczom, komfort widzenia i bezproblemowe korygowanie wady wzroku.

Czytany 32 razy

Artykuły powiązane

 • Jak walczyć z nadpotliwością? Jak walczyć z nadpotliwością?

  Pocenie się to sposób, w jaki ciało reguluje swoją temperaturę. Mimo to niektórzy mogą doświadczać niepożądanego nadmiernego pocenia się w pewnych sytuacjach. Istnieje kilka strategii do walki z nadpotliwością.

 • Czym jest badanie USG jamy brzusznej? Czym jest badanie USG jamy brzusznej?

  Obrazowanie ultradźwiękowe brzucha wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów struktur w górnej części brzucha. Służy do diagnozowania bólu lub wzdęć (powiększenia) i oceny nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, przewodów żółciowych, trzustki, śledziony i aorty brzusznej. Ultradźwięki są bezpieczne, nieinwazyjne i nie wykorzystują promieniowania jonizującego.

 • Przebieg wizyty w przychodni kardiologicznej Przebieg wizyty w przychodni kardiologicznej

  Osoby, u których zdiagnozowana została choroba serca, powinny regularnie odwiedzać kardiologa. Jednak bywa, że spotkanie z tego typu specjalistą, zostaje zalecone przez lekarza pierwszego kontaktu, ze względu na charakter dolegliwości odczuwanych przez pacjenta.

 • Kiedy zalecane jest wykonanie echa serca? Kiedy zalecane jest wykonanie echa serca?

  Bywa, że podczas wizyty u kardiologa okazuje się, że wskazane jest zrobienie dodatkowych badań, aby stwierdzić co dokładnie dolega pacjentowi. Zwykle lekarz zleca wówczas m.in. echokardiografię, która wykorzystując fale ultradźwiękowe, umożliwia uzyskanie obrazu serca i ocenę jego stanu.

 • Odżywki i suplementy - wszystko, co musisz o nich wiedzieć Odżywki i suplementy - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

  Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym każdego dnia pojawiają się coraz to nowsze suplementy i odżywki. Ich liczba sprawia, że nie wiemy, na co się zdecydować. Kierujemy się reklamą, ceną i opiniami znajomych. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać sięgając po popularne specyfiki...