sobota, kwiecień 20, 2024
czwartek, 20 lipiec 2017 14:36

Skąd się wzięła kawa rozpuszczalna?

Kiedy chcemy szybko odzyskać energię, to jednym z najchętniej pitych napojów po który sięgamy jest kawa. Od wieków znane są jej doskonałe właściwości pobudzające.

 

Wraz z rozwojem techniki proces produkcji i parzenia kawy również ulegał zmianie. Od wielu lat na rynku oprócz mielonej kawy tradycyjnej potocznie zwanej „plujką” mamy bogaty wybór kaw rozpuszczalnych, których niewątpliwą zaletą jest prostota i szybkość jej przygotowania. Wiele kaw rozpuszczalnych znajdujących się na rynku posiada również mniejszą zawartość kofeiny niż kawa parzona tradycyjnie. Coraz większą popularnością wśród klientów cieszą się także ekspresy na kapsułki np. nescafe dolce gusto. Wielu wielbicieli picia kawy uważa tę czynność za rytuał, z którego czerpią dużą przyjemność porównywalną chociażby do masażu. Dla osób chcących skorzystać z zalet masażu najlepszym miejscem do znalezienia profesjonalnego gabinetu będzie wyszukiwarka internetowa wystarczy wpisać np. salon masażu warszawa, aby przekonać się o bogactwie oferty warszawskich salonów masażu.

Według źródeł za wymyślenie w XIX w. kawy instant odpowiadają trzy różne osoby: Sartori Kato z Japonii, Dawid Strang z Nowej Zelandii i Brytyjczyk George Washington z Gwatemali. Jednak za jej rozpowszechnienie odpowiada brazylijski przemysł kawowy. Około 1930 r. wymyślono, aby w ten sposób przechowywać nadwyżkę kawy. Tak powstało Nescafe. Stała się ona ulubionym napojem amerykańskich żołnierzy walczących w II Wojnie Światowej. Armia potrafiła wykupić całą roczną produkcję. Maxwell House w 1963 roku zaczął reklamować kawę otrzymywaną w procesie liofilizacji jako „dobrą do ostatniej kropli”. Ten proces wytwarzania kawy rozpuszczalnej przejęli inni producenci i 20 lat później  stosowała go połowa producentów. Swoje apogeum popularności w USA kawa rozpuszczalna osiągnęła w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowiła aż 30 % produkcji całej importowanej tam kawy.

W sprzedaż mamy trzy rodzaje kawy rozpuszczalnej, różniące się od siebie metodą obróbki. Ziarna najpierw muszą zostać upalone, a później drobno zmielone i zaparzone. Wielopoziomowe ekstraktory parzą kawę wieloetapowo wodą o temperaturze od 60 do 180 stopni C. pod zwiększonym ciśnieniem, aby nie doprowadzić do wrzenia. Końcowy ekstrakt masy suchej ma duże stężenie wynoszące 28 – 32 %. W procesie technologicznym ekstrakt kawy przed suszeniem jest zagęszczany i klarowany. Charakterystyczne granulki uzyskuje się przez suszenie rozpyłowe gorącym powietrzem, a drobny proszek za pomocą działania gorącego powietrza pod ciśnieniem. Proces trwa od 5 do 30 sek. Natomiast liofilizacja to zamrożenie ekstraktu i pozbycie się lodu za pomocą sublimacji (przejście lodu w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego). Powstałą w ten sposób bryłę kawową tnie się na charakterystyczne dla kawy rozpuszczalnej kryształki.