wtorek, marzec 19, 2024
środa, 07 sierpień 2019 14:27

Ropne zapalenie dziąseł – możesz je pokonać!

Zapalenie dziaseł Zapalenie dziaseł

Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duży wpływ mają drobne, codzienne nawyki na nasze zdrowie i samopoczucie.

Dziąsła to część ciała, o której rzadko myślimy, a która potrafi przysporzyć wiele bólu przy nawet najmniejszej ranie. To dlatego, że chrząstka pokryta jest delikatną, wrażliwą na uszkodzenia błoną śluzową, której regeneracja przebiega inaczej, niż w przypadku zwykłej skóry. Lepiej zapobiegać chorobom dziąseł, niż je leczyć, jednak czasami dobra higiena jamy ustnej nie wystarcza, by uchronić nas przed ropnym zapaleniem dziąseł.

Co przyczynia się do zapalenia dziąseł?

Pierwszym, na co należy zwrócić uwagę, jeśli występują schorzenia jamy ustnej, są nawyki pacjenta co do jej czyszczenia. Zwłaszcza gdy mamy krzywe zęby, lub jeśli występują pomiędzy nimi spore przerwy, w trudno dostrzegalnych miejscach mogą gromadzić się niewielkie resztki jedzenia, które stają się pożywką dla bakterii naturalnie bytujących w ustach człowieka. Ich nadmierne namnażanie się prowadzi do powstawania płytki nazębnej, a następnie kamienia nazębnego, który drażni dziąsła i powoduje ich mikrouszkodzenia. Bakterie mogą wtedy zainfekować powstałą ranę – dziąsło staje się zaczerwienione i wrażliwe na dotyk oraz wypełnia się ropą, a zaistniały obrzęk powoduje dyskomfort podczas gryzienia pokarmów. Oprócz złej higieny, do czynników sprzyjających powstawaniu ostrych zapaleń należy przyjmowanie używek lub niektórych leków, zmiany hormonalne – u kobiet w ciąży – a także występowanie niektórych chorób, na przykład AIDS, które upośledza odporność organizmu, tak że trudno jest obronić się przed infekcjami. Wszystko to dotyczy również ropnego zapalenia dziąseł, lecz jego wyjątkowość polega na tym, że na ogół związane jest z występowaniem nieleczonych chorób zębów – takich jak próchnica czy zapalenie przyzębia. 

Objawy charakterystyczne

Najbardziej zauważalnym objawem tego, że z dziąsłem dzieje się coś niedobrego, jest jego krwawienie. Okazjonalne skaleczenia podczas szczotkowania są normalne, lecz jeśli krew zauważamy codziennie lub używamy miękkiej szczoteczki, a mimo to nie potrafimy uniknąć krwawienia, wskazuje to jednoznacznie na stan zapalny. Oprócz tego wspomniany już obrzęk i zaczerwienienie powinny budzić niepokój, a utrzymujący się nieprzyjemny zapach z jamy ustnej jest świadectwem obecności kamienia nazębnego lub ropy. W przebiegu ropnego zapalenia dziąseł powstają na ich powierzchni bąble wypełnione płynem, który może wydostawać się na zewnątrz. Pacjent może mieć podwyższoną temperaturę i odczuwać ból zębów, którego następstwem jest brak apetytu, związany z pragnieniem uniknięcia dyskomfortu.

Domowe sposoby na chore dziąsła

Jest kilka kroków, które można podjąć samodzielnie, aby stan zapalny się zmniejszył, a samopoczucie uległo poprawie. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a także ich nitkowanie, aby drobinki jedzenia nie pozostawały między zębami. Poza tym warto na przykład zaopatrzyć się w środek antybakteryjny w postaci płukanki, którą stosować będziemy kilka razy dziennie. Płyny takie mogą zawierać składnik aktywny – chlorheksydynę, której długotrwałe stosowanie może tymczasowo przebarwić zęby. Innymi substancjami, które znajdziemy w płukankach, są np. wyciąg z szałwii, tlen lub cynk. Głównym celem ich stosowania jest zabicie bakterii i załagodzenie objawów zapalenia. Własnoręcznie można wykonać płukanki z naparów ziołowych – z szałwii i rumianku, które wykazują delikatne działanie ściągające i łagodzące dolegliwości. 

Leczenie specjalistyczne

Jeśli zapalenie dziąseł nie ustępuje pomimo stosowania się do wszystkich zaleceń higienicznych, konieczna jest wizyta u stomatologa. Jeśli chodzi o  zwykłe zapalenie dziąseł, leczenie polega na starannym, całkowitym usunięciu kamienia nazębnego metodą skalingu – za pomocą ultradźwięków, które niszczą drobnoustroje. Taki zabieg powtarza się raz do roku, gdy występują ku temu wskazania. W przypadku zapalenia ropnego kluczowe jest wyleczenie chorób zębów, które leżą u jego przyczyny. Ropnie mogą zostać usunięte, a dziąsło oczyszczone i opatrzone, jeśli będzie to konieczne. Lekarz nauczy nas także odpowiedniego postępowania w domu i może przepisać antybiotyki do miejscowego stosowania. Regularna kontrola stanu zdrowia pacjenta pozwala na wczesne wyłapanie objawów schorzenia, gdyby problem nawracał. 

Zdrowie jamy ustnej wymaga szczególnej dbałości, która jednak opłaca się – różnorodne choroby zębów i dziąseł sprawiają więcej cierpienia, niż można by się tego spodziewać po tak niewielkim obszarze ciała. Ponadto komfort spożywania posiłków jest bardzo ważny dla ogólnego dobrego samopoczucia – jedzenie jest jedną z podstawowych przyjemności. Nie warto pozwalać, by ból opanował nasze życie – pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno.