Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 03 wrzesień 2019 19:15

Regularne wizyty w przychodni stomatologicznej pomogą uniknąć chorób dziąseł

Choroby jamy ustnej Choroby jamy ustnej

W trosce o piękno zębów nie można zapominać o stanie dziąseł.

Najczęściej tkanki dziąseł atakują choroby zapalne jamy ustnej, a nieleczone na czas mogą prowadzić do utraty zębów. Objawy takie jak sinica, krwawienie z dziąseł, obrzęk i ból dziąseł powinny być motywacją do udania się do przychodni stomatologicznej.

Głównym powodem chorób dziąseł jest banalne nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Wraz ze spadkiem odporności lokalnej patogeny mogą powodować zmiany zapalne w błonach śluzowych. Choroba dziąseł często objawia się cukrzycą, problemami endokrynologicznymi i zaburzeniami krzepnięcia krwi. Pierwszymi objawami są krwawienie, ból, obrzęk dziąseł, odsłonięcie szyjki zęba.

Najczęstsze choroby dziąseł

     Istnieje duża liczba chorób podzielonych na pewne grupy. Są to przewlekłe, ostre procesy zapalne, nowotwory. Leczenie dziąseł zależy przede wszystkim od historii choroby, jej lokalizacji i przebiegu.

Najbardziej charakterystyczne choroby:

    Zapalenie dziąseł to poważny proces zapalny, który powstaje wokół zęba, przebiega w postaci ostrej lub przewlekłej, powoduje obrzęk tkanek, ropne wydzieliny, obrzęk dziąseł, wrzodziejące formy zapalenia dziąseł. Każda zmiana w obrębie dziąseł jest wskazaniem do udania się do stomatologa.

    Przy zapaleniu przyzębia więzadło korzenia zęba i jego aparat podtrzymujący zostaje zniszczony, dziąsło odsłania szyjkę zęba, a w tym obszarze gromadzi się płytka bakteryjna, co prowadzi do stanu zapalnego.

   W przypadku choroby przyzębia dopływ krwi do tkanek chorego zęba zostaje zakłócony, szyjki zębów są odsłonięte, obserwuje się rozrost tkanki, na zewnątrz nie ma obrzęku, zainfekowane obszary są bezbolesne. Leczenie dziąseł z chorobami przyzębia jest dość długie i trudne, dlatego nie należy odwlekać zarezerwowania wizyty w przychodni stomatologicznej.

    Oprócz wymienionych wyżej chorób można również wyróżnić zapalenie jamy ustnej, które jest ostrym przewlekłym procesem zapalnym, podlegającym leczeniu przeciwdrobnoustrojowemu. W leczeniu zapalenia dziąseł wystarczy kompleksowe szczotkowanie zębów, co zapewnia usuwanie kamienia i innych złogów. Natomiast leczenie zapalenia przyzębia stomatolog może leczyć za pomocą ultradźwiękowego czyszczenia złogów poddziąsłowych, ręcznego polerowanie korzenia zęba, leczenia farmakologicznego. Leczenie chorób przyzębia obejmuje regularne wizyty u stomatologa w celu terapii witaminowej i odpowiednich zabiegów stomatologicznych.

Jak leczy się choroby dziąseł?

    Przede wszystkim procedury leczenie rozpoczyna się od rutynowego badania i diagnozy. Istnieją operacyjne i tradycyjne metody medyczne, aby pozbyć się problemów. Stomatolog może zalecić leczenie przeciwdrobnoustrojowe lub higieniczne czyszczenie, które usunie płytkę nazębną. W niektórych przypadkach może zostać zastosowane leczenie sprzętowe za pomocą urządzeń, co pozwala na głębokie oczyszczenie kanałów przyzębia. W trudnych przypadkach leczenie dziąseł odbywa się za pomocą łyżeczkowania kieszonek przyzębnych, szynowania lub operacji.

Czytany 252 razy

Artykuły powiązane

 • 5 praktycznych wskazówek dla rodziców zdrowego przedszkolaka 5 praktycznych wskazówek dla rodziców zdrowego przedszkolaka

  Infekcje u dziecka to ogromne wyzwanie dla małego organizmu, ale też duży stres dla rodziców, bo nawet niepozorne przeziębienie, jeśli nie zostanie odpowiednio wyleczone może nieść za sobą niekorzystne dla zdrowia powikłania. Właśnie dlatego już od pierwszych lat życia warto zadbać o to, aby nasz przedszkolak był zdrowy, niezależnie choćby od pogody za oknem.

 • Codziennie w dobrej formie! Codziennie w dobrej formie!

  Co raz więcej mówi się o standardach wytwarzania suplementów diety, a właściwie o tym co składa się na tabletkę. W wielu przypadkach są to składniki, stosowane po to, aby obrała ona odpowiedni kształt, formę czy kolor.

 • Wesprzyj organizm na jesień Wesprzyj organizm na jesień

  Za oknami hula jesień, zimne wiatry przeplatają się z ciepłymi, słonecznymi promieniami. Ciężko przyzwyczaić się do tych ciągłych zmian. Nic więc dziwnego, że nasz organizm w tym czasie podupada na zdrowiu. Katar, kaszel, gorączka i ogólne złe samopoczucie sprawią, że w tym pięknym czasie spadających liści, większość spędzamy kurując się w łóżku.

 • Gdy dziecko wymaga korekcji wad postawy Gdy dziecko wymaga korekcji wad postawy

  Rozwój układu ruchu u dzieci odbywa się nieprzerwanie, jednak już u najmłodszych powinniśmy zwracać uwagę na prawidłowość postawy. Niemowlę, które rozwija się prawidłowo w okresie około dwunastego miesiąca życia powinno rozpocząć chodzenie.

 • Bezpieczny i skuteczny sposób na umiarkowane mdłości związane z ciążą Bezpieczny i skuteczny sposób na umiarkowane mdłości związane z ciążą

  Pierwszy trymestr ciąży to wyjątkowy czas! Doznajesz ekscytacji na wieść, że zostaniesz mamą, przygotowujesz się do nowej roli i poczyniasz pierwsze przygotowania, aby przywitać na świecie maluszka. Niestety początki bywają także trudne - doznajesz pierwszych, nieprzyjemnych symptomów ciążowych – najczęściej kobiety zaliczają do nich mdłości.