Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 14 wrzesień 2017 17:05

Przyczyny bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny to schorzenie bardzo często nękające chorego bez jego świadomości. Jego cechą charakterystyczną jest wielokrotne wybudzanie się w ciągu nocy spowodowane zablokowaniem przepływu powietrza przez zapadające się podniebienie miękkie i język.

 

Zablokowanie drożności dróg oddechowych powoduje wybudzenie się w celu zaczerpnięcia oddechu. Bardzo często chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że wielokrotnie wybudza się w nocy. Przerywanie ciągłości snu nie jest jednak obojętne dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Chory budzi się zmęczony mimo przespania kilku godzin. Zmęczeniu towarzyszy ból głowy i senność. Bezdech może też stać się przyczyną wielu poważnych chorób. Można wyróżnić czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. To schorzenie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. U kobiet ryzyko rośnie po menopauzie. Niebagatelne znaczenie ma także nadwaga – osoby otyłe zapadają na tę chorobę częściej. W grupie ryzyka są też osoby po 65 roku życia. Znaczenie ma także budowa anatomiczna. Przepływ powietrza przez drogi oddechowe zmniejszają np. powiększone migdałki i zwężone gardło. Nie jest do końca wyjaśniony związek nadciśnienia z bezdechem sennym. Badania nie wykazały, czy bezdech jest przyczyną, czy skutkiem nadciśnienia. Ogromne znaczenie ma także tryb życia. W dużym stopniu ryzyko wystąpienia schorzenia zwiększa palenie papierosów. Alkohol oraz środki uspokajające zmniejszają napięcie mięśni, czym przyczyniają się do zapadania miękkich części jamy ustnej i gardła.

Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia bezdechu sennego jest wtłaczanie do dróg oddechowych w czasie snu powietrza pod zwiększonym ciśnieniem. Urządzeniem do tego służącym jest aparat CPAP. Składa się on z pompy tłoczącej powietrze i maski. Aparat CPAP nowszej generacji ma funkcję dostosowywania wartości ciśnienia powietrza do rytmu oddechowego. Aparatu należy używać stale w czasie snu.

Czytany 1909 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.