Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 14 wrzesień 2017 15:05

Przyczyny bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny to schorzenie bardzo często nękające chorego bez jego świadomości. Jego cechą charakterystyczną jest wielokrotne wybudzanie się w ciągu nocy spowodowane zablokowaniem przepływu powietrza przez zapadające się podniebienie miękkie i język.

 

Zablokowanie drożności dróg oddechowych powoduje wybudzenie się w celu zaczerpnięcia oddechu. Bardzo często chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że wielokrotnie wybudza się w nocy. Przerywanie ciągłości snu nie jest jednak obojętne dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Chory budzi się zmęczony mimo przespania kilku godzin. Zmęczeniu towarzyszy ból głowy i senność. Bezdech może też stać się przyczyną wielu poważnych chorób. Można wyróżnić czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. To schorzenie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. U kobiet ryzyko rośnie po menopauzie. Niebagatelne znaczenie ma także nadwaga – osoby otyłe zapadają na tę chorobę częściej. W grupie ryzyka są też osoby po 65 roku życia. Znaczenie ma także budowa anatomiczna. Przepływ powietrza przez drogi oddechowe zmniejszają np. powiększone migdałki i zwężone gardło. Nie jest do końca wyjaśniony związek nadciśnienia z bezdechem sennym. Badania nie wykazały, czy bezdech jest przyczyną, czy skutkiem nadciśnienia. Ogromne znaczenie ma także tryb życia. W dużym stopniu ryzyko wystąpienia schorzenia zwiększa palenie papierosów. Alkohol oraz środki uspokajające zmniejszają napięcie mięśni, czym przyczyniają się do zapadania miękkich części jamy ustnej i gardła.

Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia bezdechu sennego jest wtłaczanie do dróg oddechowych w czasie snu powietrza pod zwiększonym ciśnieniem. Urządzeniem do tego służącym jest aparat CPAP. Składa się on z pompy tłoczącej powietrze i maski. Aparat CPAP nowszej generacji ma funkcję dostosowywania wartości ciśnienia powietrza do rytmu oddechowego. Aparatu należy używać stale w czasie snu.

Czytany 1748 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?