Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 14 wrzesień 2017 15:05

Przyczyny bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny to schorzenie bardzo często nękające chorego bez jego świadomości. Jego cechą charakterystyczną jest wielokrotne wybudzanie się w ciągu nocy spowodowane zablokowaniem przepływu powietrza przez zapadające się podniebienie miękkie i język.

 

Zablokowanie drożności dróg oddechowych powoduje wybudzenie się w celu zaczerpnięcia oddechu. Bardzo często chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że wielokrotnie wybudza się w nocy. Przerywanie ciągłości snu nie jest jednak obojętne dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Chory budzi się zmęczony mimo przespania kilku godzin. Zmęczeniu towarzyszy ból głowy i senność. Bezdech może też stać się przyczyną wielu poważnych chorób. Można wyróżnić czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. To schorzenie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. U kobiet ryzyko rośnie po menopauzie. Niebagatelne znaczenie ma także nadwaga – osoby otyłe zapadają na tę chorobę częściej. W grupie ryzyka są też osoby po 65 roku życia. Znaczenie ma także budowa anatomiczna. Przepływ powietrza przez drogi oddechowe zmniejszają np. powiększone migdałki i zwężone gardło. Nie jest do końca wyjaśniony związek nadciśnienia z bezdechem sennym. Badania nie wykazały, czy bezdech jest przyczyną, czy skutkiem nadciśnienia. Ogromne znaczenie ma także tryb życia. W dużym stopniu ryzyko wystąpienia schorzenia zwiększa palenie papierosów. Alkohol oraz środki uspokajające zmniejszają napięcie mięśni, czym przyczyniają się do zapadania miękkich części jamy ustnej i gardła.

Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia bezdechu sennego jest wtłaczanie do dróg oddechowych w czasie snu powietrza pod zwiększonym ciśnieniem. Urządzeniem do tego służącym jest aparat CPAP. Składa się on z pompy tłoczącej powietrze i maski. Aparat CPAP nowszej generacji ma funkcję dostosowywania wartości ciśnienia powietrza do rytmu oddechowego. Aparatu należy używać stale w czasie snu.

Czytany 1782 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.