czwartek, kwiecień 18, 2024
czwartek, 14 wrzesień 2017 17:05

Przyczyny bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny to schorzenie bardzo często nękające chorego bez jego świadomości. Jego cechą charakterystyczną jest wielokrotne wybudzanie się w ciągu nocy spowodowane zablokowaniem przepływu powietrza przez zapadające się podniebienie miękkie i język.

 

Zablokowanie drożności dróg oddechowych powoduje wybudzenie się w celu zaczerpnięcia oddechu. Bardzo często chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że wielokrotnie wybudza się w nocy. Przerywanie ciągłości snu nie jest jednak obojętne dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Chory budzi się zmęczony mimo przespania kilku godzin. Zmęczeniu towarzyszy ból głowy i senność. Bezdech może też stać się przyczyną wielu poważnych chorób. Można wyróżnić czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. To schorzenie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. U kobiet ryzyko rośnie po menopauzie. Niebagatelne znaczenie ma także nadwaga – osoby otyłe zapadają na tę chorobę częściej. W grupie ryzyka są też osoby po 65 roku życia. Znaczenie ma także budowa anatomiczna. Przepływ powietrza przez drogi oddechowe zmniejszają np. powiększone migdałki i zwężone gardło. Nie jest do końca wyjaśniony związek nadciśnienia z bezdechem sennym. Badania nie wykazały, czy bezdech jest przyczyną, czy skutkiem nadciśnienia. Ogromne znaczenie ma także tryb życia. W dużym stopniu ryzyko wystąpienia schorzenia zwiększa palenie papierosów. Alkohol oraz środki uspokajające zmniejszają napięcie mięśni, czym przyczyniają się do zapadania miękkich części jamy ustnej i gardła.

Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia bezdechu sennego jest wtłaczanie do dróg oddechowych w czasie snu powietrza pod zwiększonym ciśnieniem. Urządzeniem do tego służącym jest aparat CPAP. Składa się on z pompy tłoczącej powietrze i maski. Aparat CPAP nowszej generacji ma funkcję dostosowywania wartości ciśnienia powietrza do rytmu oddechowego. Aparatu należy używać stale w czasie snu.