Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 14 wrzesień 2017 17:05

Przyczyny bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny to schorzenie bardzo często nękające chorego bez jego świadomości. Jego cechą charakterystyczną jest wielokrotne wybudzanie się w ciągu nocy spowodowane zablokowaniem przepływu powietrza przez zapadające się podniebienie miękkie i język.

 

Zablokowanie drożności dróg oddechowych powoduje wybudzenie się w celu zaczerpnięcia oddechu. Bardzo często chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że wielokrotnie wybudza się w nocy. Przerywanie ciągłości snu nie jest jednak obojętne dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Chory budzi się zmęczony mimo przespania kilku godzin. Zmęczeniu towarzyszy ból głowy i senność. Bezdech może też stać się przyczyną wielu poważnych chorób. Można wyróżnić czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. To schorzenie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. U kobiet ryzyko rośnie po menopauzie. Niebagatelne znaczenie ma także nadwaga – osoby otyłe zapadają na tę chorobę częściej. W grupie ryzyka są też osoby po 65 roku życia. Znaczenie ma także budowa anatomiczna. Przepływ powietrza przez drogi oddechowe zmniejszają np. powiększone migdałki i zwężone gardło. Nie jest do końca wyjaśniony związek nadciśnienia z bezdechem sennym. Badania nie wykazały, czy bezdech jest przyczyną, czy skutkiem nadciśnienia. Ogromne znaczenie ma także tryb życia. W dużym stopniu ryzyko wystąpienia schorzenia zwiększa palenie papierosów. Alkohol oraz środki uspokajające zmniejszają napięcie mięśni, czym przyczyniają się do zapadania miękkich części jamy ustnej i gardła.

Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia bezdechu sennego jest wtłaczanie do dróg oddechowych w czasie snu powietrza pod zwiększonym ciśnieniem. Urządzeniem do tego służącym jest aparat CPAP. Składa się on z pompy tłoczącej powietrze i maski. Aparat CPAP nowszej generacji ma funkcję dostosowywania wartości ciśnienia powietrza do rytmu oddechowego. Aparatu należy używać stale w czasie snu.

Czytany 1860 razy

Artykuły powiązane

 • Sztywność mięśni karku, barków i bioder - jak zdiagnozować jej powód? Sztywność mięśni karku, barków i bioder - jak zdiagnozować jej powód?

  Jedną z przyczyn pojawienia się problemu ze sztywnością mięśni może być choroba tkanki łącznej o podłożu zapalnym. Polimialgia reumatyczna jest schorzeniem układowym na której obecność mogą wskazywać poranne bóle i sztywność mięśni, zapalenie stawów czy pojawienie się obrzęku stóp i rąk.

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?