Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 07 wrzesień 2017 13:19

Periodontologia

Periodontologia to obszerna gałąź stomatologii, która dotyczy diagnozowania i leczenia chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Wszystkie tkanki, które otaczają ząb, nazywa się przyzębiem, a więc dziąsło, cement korzeniowy, ozębną i kość otaczającą ząb. Przyzębie spełnia ważną rolę, ponieważ odpowiada za utrzymanie zęba w zębodole. Natomiast wszystkie choroby przyzębia, w których zainfekowane są tkanki podporowe zębów, mogą doprowadzić do rozchwiania lub do utraty zęba.

Choroby przyzębia są bolączką nie tylko dorosłych, ale również młodzieży i dzieci. Występują one tak często, że zakwalifikowano je do grupy chorób społecznych. Zdrowe dziąsło jest w kolorze bladoróżowym i sięga do szyjki zęba, zakrywając cement korzeniowy, który pokrywa korzeń zęba. U dzieci dziąsło jest nieco jaśniejsze niż u dorosłych, podobnie jak u blondynów względem brunetów.

Najczęstszą przyczyną powstawania chorób przyzębia jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Wywołuje to nie tylko nieprzyjemny zapach i smak z jamy ustnej, ale również prowadzi do bólu, obnażenia korzeni zębów, czy do obrzęku i krwawienia z dziąseł. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej to nie jedyny czynnik, który sprzyja powstawaniu chorób przyzębia. Zagrożenie stwarza również palenie tytoniu, cukrzyca, bruksizm, jak też wady zgryzu i uwarunkowania genetyczne.

Zapalenie dziąseł i paradontoza to najczęściej występujące choroby przyzębia. Te dolegliwości są ściśle związane z obecnością płytki nazębnej, będącej nalotem bakteryjnym, który zbiera się na zębach, dziąsłach i protezach. Bakterie, które wytwarzają enzymy i toksyny, mogą zadziałać szkodliwie na organizm, jeśli zostanie zachwiana równowaga biologiczna między organizmem a drobnoustrojami. Na zachwianie równowagi może mieć wpływ zaniechanie higieny jamy ustnej.

Taki stan powoduje, że płytka nazębna się powiększa i zachodzą zmiany w jej składzie bakteryjnym. Rozrost płytki bakteryjnej ukierunkowuje się w głąb szczeliny dziąsłowej. Niektóre bakterie przezwyciężają bowiem mechanizmy obronne ustroju. Ponadto są w stanie przetrwać w szczelinie dziąsłowej, gdzie znajduje się mniejsza ilość tlenu. W ten sposób pod dziąsłem tworzy się płytka bakteryjna, a na cemencie korzeniowym zaczynają się osadzać drobnoustroje, które najczęściej powodują chorobę przyzębia.

Na wczesnym etapie choroby przyzębia periodontolog oczyszcza zęby z nagromadzonego kamienia i płytki nazębnej. Stosuje się też polerowanie uzębienia wraz z zabezpieczeniem przed nadwrażliwością i gromadzeniem się osadu. Wraz z usuniętym kamieniem likwiduje się też czynnik bakteryjny, który niszczy tkanki przyzębia. Usuwa się więc jednocześnie i sam proces zapalny.

Jeśli powyższe zabiegi okażą się niewystarczające na bardziej zaawansowanym etapie choroby przyzębia, wówczas stosuje się bardziej zaawansowane metody leczenia. Stosuje się wówczas najczęściej kiretaż, czyli oczyszcza się kieszonki przyzębne z kamienia nazębnego. Kiretaże mogą być otwarte i zamknięte. By utrzymać higienę jamy ustnej pacjenta, wykonuje się zabieg pokrycia recesji dziąsłowych, zabiegi płatowe i zabieg odbudowy ubytków kostnych, czyli sterowaną regenerację kości i tkanek.

Artykuł ekspercki - szczegóły publikacji
Publikacja powstała przy współpracy z firmą Klinika stomatologiczno-medyczna Medoral.pl

Czytany 630 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.