Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 07 wrzesień 2017 13:19

Periodontologia

Periodontologia to obszerna gałąź stomatologii, która dotyczy diagnozowania i leczenia chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Wszystkie tkanki, które otaczają ząb, nazywa się przyzębiem, a więc dziąsło, cement korzeniowy, ozębną i kość otaczającą ząb. Przyzębie spełnia ważną rolę, ponieważ odpowiada za utrzymanie zęba w zębodole. Natomiast wszystkie choroby przyzębia, w których zainfekowane są tkanki podporowe zębów, mogą doprowadzić do rozchwiania lub do utraty zęba.

Choroby przyzębia są bolączką nie tylko dorosłych, ale również młodzieży i dzieci. Występują one tak często, że zakwalifikowano je do grupy chorób społecznych. Zdrowe dziąsło jest w kolorze bladoróżowym i sięga do szyjki zęba, zakrywając cement korzeniowy, który pokrywa korzeń zęba. U dzieci dziąsło jest nieco jaśniejsze niż u dorosłych, podobnie jak u blondynów względem brunetów.

Najczęstszą przyczyną powstawania chorób przyzębia jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Wywołuje to nie tylko nieprzyjemny zapach i smak z jamy ustnej, ale również prowadzi do bólu, obnażenia korzeni zębów, czy do obrzęku i krwawienia z dziąseł. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej to nie jedyny czynnik, który sprzyja powstawaniu chorób przyzębia. Zagrożenie stwarza również palenie tytoniu, cukrzyca, bruksizm, jak też wady zgryzu i uwarunkowania genetyczne.

Zapalenie dziąseł i paradontoza to najczęściej występujące choroby przyzębia. Te dolegliwości są ściśle związane z obecnością płytki nazębnej, będącej nalotem bakteryjnym, który zbiera się na zębach, dziąsłach i protezach. Bakterie, które wytwarzają enzymy i toksyny, mogą zadziałać szkodliwie na organizm, jeśli zostanie zachwiana równowaga biologiczna między organizmem a drobnoustrojami. Na zachwianie równowagi może mieć wpływ zaniechanie higieny jamy ustnej.

Taki stan powoduje, że płytka nazębna się powiększa i zachodzą zmiany w jej składzie bakteryjnym. Rozrost płytki bakteryjnej ukierunkowuje się w głąb szczeliny dziąsłowej. Niektóre bakterie przezwyciężają bowiem mechanizmy obronne ustroju. Ponadto są w stanie przetrwać w szczelinie dziąsłowej, gdzie znajduje się mniejsza ilość tlenu. W ten sposób pod dziąsłem tworzy się płytka bakteryjna, a na cemencie korzeniowym zaczynają się osadzać drobnoustroje, które najczęściej powodują chorobę przyzębia.

Na wczesnym etapie choroby przyzębia periodontolog oczyszcza zęby z nagromadzonego kamienia i płytki nazębnej. Stosuje się też polerowanie uzębienia wraz z zabezpieczeniem przed nadwrażliwością i gromadzeniem się osadu. Wraz z usuniętym kamieniem likwiduje się też czynnik bakteryjny, który niszczy tkanki przyzębia. Usuwa się więc jednocześnie i sam proces zapalny.

Jeśli powyższe zabiegi okażą się niewystarczające na bardziej zaawansowanym etapie choroby przyzębia, wówczas stosuje się bardziej zaawansowane metody leczenia. Stosuje się wówczas najczęściej kiretaż, czyli oczyszcza się kieszonki przyzębne z kamienia nazębnego. Kiretaże mogą być otwarte i zamknięte. By utrzymać higienę jamy ustnej pacjenta, wykonuje się zabieg pokrycia recesji dziąsłowych, zabiegi płatowe i zabieg odbudowy ubytków kostnych, czyli sterowaną regenerację kości i tkanek.

Artykuł ekspercki - szczegóły publikacji
Publikacja powstała przy współpracy z firmą Klinika stomatologiczno-medyczna Medoral.pl

Czytany 663 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.