Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 07 wrzesień 2017 11:19

Periodontologia

Periodontologia to obszerna gałąź stomatologii, która dotyczy diagnozowania i leczenia chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Wszystkie tkanki, które otaczają ząb, nazywa się przyzębiem, a więc dziąsło, cement korzeniowy, ozębną i kość otaczającą ząb. Przyzębie spełnia ważną rolę, ponieważ odpowiada za utrzymanie zęba w zębodole. Natomiast wszystkie choroby przyzębia, w których zainfekowane są tkanki podporowe zębów, mogą doprowadzić do rozchwiania lub do utraty zęba.

Choroby przyzębia są bolączką nie tylko dorosłych, ale również młodzieży i dzieci. Występują one tak często, że zakwalifikowano je do grupy chorób społecznych. Zdrowe dziąsło jest w kolorze bladoróżowym i sięga do szyjki zęba, zakrywając cement korzeniowy, który pokrywa korzeń zęba. U dzieci dziąsło jest nieco jaśniejsze niż u dorosłych, podobnie jak u blondynów względem brunetów.

Najczęstszą przyczyną powstawania chorób przyzębia jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Wywołuje to nie tylko nieprzyjemny zapach i smak z jamy ustnej, ale również prowadzi do bólu, obnażenia korzeni zębów, czy do obrzęku i krwawienia z dziąseł. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej to nie jedyny czynnik, który sprzyja powstawaniu chorób przyzębia. Zagrożenie stwarza również palenie tytoniu, cukrzyca, bruksizm, jak też wady zgryzu i uwarunkowania genetyczne.

Zapalenie dziąseł i paradontoza to najczęściej występujące choroby przyzębia. Te dolegliwości są ściśle związane z obecnością płytki nazębnej, będącej nalotem bakteryjnym, który zbiera się na zębach, dziąsłach i protezach. Bakterie, które wytwarzają enzymy i toksyny, mogą zadziałać szkodliwie na organizm, jeśli zostanie zachwiana równowaga biologiczna między organizmem a drobnoustrojami. Na zachwianie równowagi może mieć wpływ zaniechanie higieny jamy ustnej.

Taki stan powoduje, że płytka nazębna się powiększa i zachodzą zmiany w jej składzie bakteryjnym. Rozrost płytki bakteryjnej ukierunkowuje się w głąb szczeliny dziąsłowej. Niektóre bakterie przezwyciężają bowiem mechanizmy obronne ustroju. Ponadto są w stanie przetrwać w szczelinie dziąsłowej, gdzie znajduje się mniejsza ilość tlenu. W ten sposób pod dziąsłem tworzy się płytka bakteryjna, a na cemencie korzeniowym zaczynają się osadzać drobnoustroje, które najczęściej powodują chorobę przyzębia.

Na wczesnym etapie choroby przyzębia periodontolog oczyszcza zęby z nagromadzonego kamienia i płytki nazębnej. Stosuje się też polerowanie uzębienia wraz z zabezpieczeniem przed nadwrażliwością i gromadzeniem się osadu. Wraz z usuniętym kamieniem likwiduje się też czynnik bakteryjny, który niszczy tkanki przyzębia. Usuwa się więc jednocześnie i sam proces zapalny.

Jeśli powyższe zabiegi okażą się niewystarczające na bardziej zaawansowanym etapie choroby przyzębia, wówczas stosuje się bardziej zaawansowane metody leczenia. Stosuje się wówczas najczęściej kiretaż, czyli oczyszcza się kieszonki przyzębne z kamienia nazębnego. Kiretaże mogą być otwarte i zamknięte. By utrzymać higienę jamy ustnej pacjenta, wykonuje się zabieg pokrycia recesji dziąsłowych, zabiegi płatowe i zabieg odbudowy ubytków kostnych, czyli sterowaną regenerację kości i tkanek.

Artykuł ekspercki - szczegóły publikacji
Publikacja powstała przy współpracy z firmą Klinika stomatologiczno-medyczna Medoral.pl

Czytany 588 razy

Artykuły powiązane

 • Miej olej w… szafce! Gdzie przechowywać olej kokosowy? Miej olej w… szafce! Gdzie przechowywać olej kokosowy?

  Coraz częściej kupujemy olejek kokosowy zachęceni jego właściwościami i szerokim wachlarzem zastosowań. Właściwości oleju kokosowego są znane od niedawna i mogą okazać się posiadać zbawienny wpływ na organizm każdego z nas. Pojawia się jednak pytanie: gdzie przechowywać olej kokosowy, żeby nie stracił swoich właściwości? Jeśli do tej pory zastanawiałeś się gdzie kupić olej kokosowy i jak przechowywać ten produkt to doskonale się składa. Dziś, mamy zaszczyt zaprezentować rozwiązanie, które pozwala na potwierdzenie, że przechowywanie oleju kokosowego nie należy do skomplikowanych i wymagających rzeczy.

 • Refundacja implantów zębowych w Polsce - czy jest możliwa? Refundacja implantów zębowych w Polsce - czy jest możliwa?

  Implanty zębowe – rozwiązanie problemów uzębienia

  Zastanawiasz się, czy istnieje możliwość dofinansowania do implantów zębowych z Narodowego Funduszu Zdrowia? Jesteś w gronie pacjentów, którzy od dłuższego czasu poszukują rozwiązania w formie implantów zębów? Jeśli tak, z pewnością wiesz, że Twój przypadek nie jest odosobniony. Obecnie, pacjenci na całym świecie, w tym także i w Polsce, borykają się z problemami natury stomatologicznej. Jednym z takich problemów jest utrata zęba/zębów w wyniku choroby czy jakiegoś wypadku. W takich przypadkach nowoczesna stomatologia przychodzi z pomocą w postaci implantów. Aktualnie możliwości dziedziny medycznej, jaką jest stomatologia gwarantuje możliwość zarówno leczenia zębów z zachowaniem obecnie obowiązujących standardów, jak i wstawienia implantów zębów.

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Kalendarz ciąży: dowiedz się, kiedy dziecko w Twoim brzuchu zaczyna słyszeć Kalendarz ciąży: dowiedz się, kiedy dziecko w Twoim brzuchu zaczyna słyszeć

  Jesteś w ciąży i chcesz nawiązać lepszy kontakt z noworodkiem zaraz po porodzie? Zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna słyszeć? Chcesz wiedzieć, czy dziecko jeśli jest jeszcze w Twoim brzuchu słyszy to, co do niego mówisz i możesz je w jakikolwiek sposób uspokoić własnym głosem? Jak się okazuje, komunikacja z dzieckiem, które znajduje się jeszcze w brzuchu własnej mamy jest bardzo dobrą praktyką polecaną przez lekarzy. O ile umiejętnie podejdziesz do całego tematu, Twoje starania mogą okazać się kluczowym elementem w trakcie rozwoju dziecka. Możesz zauważyć, że dzięki temu że zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna słyszeć w brzuchu i rozpoczęłaś jest znacznie bardziej rozwinięte niż jego rówieśnicy w dalszych fazach wzrostu. Już w drugim trymestrze zacznij mówić do brzucha, by dziecko poznawało twój głos.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.