Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 07 wrzesień 2017 11:19

Periodontologia

Periodontologia to obszerna gałąź stomatologii, która dotyczy diagnozowania i leczenia chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Wszystkie tkanki, które otaczają ząb, nazywa się przyzębiem, a więc dziąsło, cement korzeniowy, ozębną i kość otaczającą ząb. Przyzębie spełnia ważną rolę, ponieważ odpowiada za utrzymanie zęba w zębodole. Natomiast wszystkie choroby przyzębia, w których zainfekowane są tkanki podporowe zębów, mogą doprowadzić do rozchwiania lub do utraty zęba.

Choroby przyzębia są bolączką nie tylko dorosłych, ale również młodzieży i dzieci. Występują one tak często, że zakwalifikowano je do grupy chorób społecznych. Zdrowe dziąsło jest w kolorze bladoróżowym i sięga do szyjki zęba, zakrywając cement korzeniowy, który pokrywa korzeń zęba. U dzieci dziąsło jest nieco jaśniejsze niż u dorosłych, podobnie jak u blondynów względem brunetów.

Najczęstszą przyczyną powstawania chorób przyzębia jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Wywołuje to nie tylko nieprzyjemny zapach i smak z jamy ustnej, ale również prowadzi do bólu, obnażenia korzeni zębów, czy do obrzęku i krwawienia z dziąseł. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej to nie jedyny czynnik, który sprzyja powstawaniu chorób przyzębia. Zagrożenie stwarza również palenie tytoniu, cukrzyca, bruksizm, jak też wady zgryzu i uwarunkowania genetyczne.

Zapalenie dziąseł i paradontoza to najczęściej występujące choroby przyzębia. Te dolegliwości są ściśle związane z obecnością płytki nazębnej, będącej nalotem bakteryjnym, który zbiera się na zębach, dziąsłach i protezach. Bakterie, które wytwarzają enzymy i toksyny, mogą zadziałać szkodliwie na organizm, jeśli zostanie zachwiana równowaga biologiczna między organizmem a drobnoustrojami. Na zachwianie równowagi może mieć wpływ zaniechanie higieny jamy ustnej.

Taki stan powoduje, że płytka nazębna się powiększa i zachodzą zmiany w jej składzie bakteryjnym. Rozrost płytki bakteryjnej ukierunkowuje się w głąb szczeliny dziąsłowej. Niektóre bakterie przezwyciężają bowiem mechanizmy obronne ustroju. Ponadto są w stanie przetrwać w szczelinie dziąsłowej, gdzie znajduje się mniejsza ilość tlenu. W ten sposób pod dziąsłem tworzy się płytka bakteryjna, a na cemencie korzeniowym zaczynają się osadzać drobnoustroje, które najczęściej powodują chorobę przyzębia.

Na wczesnym etapie choroby przyzębia periodontolog oczyszcza zęby z nagromadzonego kamienia i płytki nazębnej. Stosuje się też polerowanie uzębienia wraz z zabezpieczeniem przed nadwrażliwością i gromadzeniem się osadu. Wraz z usuniętym kamieniem likwiduje się też czynnik bakteryjny, który niszczy tkanki przyzębia. Usuwa się więc jednocześnie i sam proces zapalny.

Jeśli powyższe zabiegi okażą się niewystarczające na bardziej zaawansowanym etapie choroby przyzębia, wówczas stosuje się bardziej zaawansowane metody leczenia. Stosuje się wówczas najczęściej kiretaż, czyli oczyszcza się kieszonki przyzębne z kamienia nazębnego. Kiretaże mogą być otwarte i zamknięte. By utrzymać higienę jamy ustnej pacjenta, wykonuje się zabieg pokrycia recesji dziąsłowych, zabiegi płatowe i zabieg odbudowy ubytków kostnych, czyli sterowaną regenerację kości i tkanek.

Artykuł ekspercki - szczegóły publikacji
Publikacja powstała przy współpracy z firmą Klinika stomatologiczno-medyczna Medoral.pl

Czytany 573 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?