Polecane artykuły

 • 1

środa, 13 luty 2019 16:27

Probiotyki a leczenie biegunki

Biegunka należy do najbardziej uciążliwych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Zwłaszcza w ostrej formie, wywołanej przez wirusy lub niektóre bakterie, może siać spustoszenie w organizmie oraz znacznie obniżyć komfort życia. Czy probiotyki mogą pomóc w skróceniu czasu trwania biegunki?

iegunka może mieć różne przyczyny. Nie zawsze da się ją złagodzić przy pomocy preparatów probiotycznych, natomiast są przypadki, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, w których uzupełnienie mikroflory jelitowej o korzystnie działające na organizm szczepy może przynieść rezultaty, takie jak złagodzenie biegunki czy skrócenie czasu jej trwania. Niezależnie od przyczyny biegunki, jeśli jest to postać ostra czy długotrwała, mikrobiotę jelitową wspierają preparaty probiotyczne takie jak Trilac, Probiotex czy Linex. Probiotyk może pomóc w przywróceniu prawidłowych funkcji jelit.

Czym są probiotyki?

Probiotyki, takie jak Trilac, Bactilac, Linex, to preparaty zawierające żywe kultury bakterii, które powinny zasiedlać jelito grube zdrowego człowieka. Te tzw. „dobre bakterie” wywierają korzystny wpływ na organizm. Wpływają na poziom odporności, syntezę niektórych witamin czy prawidłowe trawienie. Do bakterii probiotycznych zaliczamy np.  pałeczki kwasu mlekowego, czyli różne szczepy z rodzaju Lactobacillus (np. L. acidophilus, L. casei, L. reuteri, L. rhamnosus), bakterie Bifidobacterium (np. B. animalis) czy drożdżaki Saccharomyces boulardii[1].

Bakterie probiotyczne kolonizują jelito grube; aby ten proces zachodził sprawniej, do codziennej diety można włączyć prebiotyki, takie jak inulina czy fruktooligosacharydy[2]. Preparaty prebiotyczne obniżają m.in. poziom pH jelit, tworząc korzystne warunki rozwoju dla bakterii probiotycznych. Preparaty zawierające zarówno żywe kultury bakterii probiotycznych, jak i prebiotyki, nazywamy synbiotykami. Przykładowo preparat Linex Forte zawiera zarówno inulinę i oligofruktozę, jak i bakterie Lactobacillus acidophilus, LA-5 oraz Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12, a probiotyk Trilac – fruktooligosacharydy, Bifidobacterium lactis oraz Lactobacillus rhamnosus GG.

Probiotyki a biegunka

Kiedy zaleca się stosowanie probiotyku przy biegunkach? W przypadku małych dzieci najczęstszymi „sprawcami” ostrych biegunek są rotawirusy. Przy ostrej biegunce infekcyjnej spowodowanej rotawirusami zaleca się stosowanie preparatów probiotycznych zawierających takie szczepy, jak Lactobactillus rhamnosus GG (zawarty np. w kroplach Linex Baby lub 4 Lacti Baby) czy S. boulardii. Stosowanie probiotyków może skrócić czas trwania biegunki średnio o 1 dzień[3]. Dodatkowo stosowanie probiotyków zawierających m.in. szczepy z rodzaju Bifidobacterium może stanowić profilaktykę objawowych zakażeń rotawirusowych[4].

Probiotyki mogą sprawdzić się także jako środek zapobiegający biegunce związanej z antybiotykoterapią. Każdy antybiotyk może potencjalnie wywołać biegunkę, choć największe ryzyko występuje przy zażywaniu środków o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego, czyli chociażby aminopenicyli, amoksycyliny z kwasem klawulanowym, klindamycyny czy niektórych cefalosporyn. Stosowanie probiotyków w trakcie antybiotykoterapii może natomiast obniżyć ryzyko wystąpienia biegunki o 42%. Do szczepów o takich działaniu należą m.in. S. boulardii czy Lactobacillus GG[5].

Probiotyki mogą wspomóc organizm także w przypadku biegunek o innym podłożu, np. u pacjentów z zespołem jelita drażliwego czy nieswoistym zapaleniem jelit. Aby wzmocnić skuteczność terapii, oprócz preparatu Linex, probiotyku Trilac, Bactilac czy innych probiotyków, można stosować preparaty o działaniu przeciwbiegunkowym, takie jak Smecta, Stoperan czy Laremid.

[1] Szajewska H., „Probiotyki – aktualny stan wiedzy i zalecenia dla praktyki klinicznej”, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/gastrologia/wytyczne/168224,probiotyki-aktualny-stan-wiedzy-i-zalecenia-dla-praktyki-klinicznej, dostępu: 2.02.2019

[2] Tamże

[3] Szajewska H., „Probiotyki – aktualny stan wiedzy i zalecenia dla praktyki klinicznej”, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/gastrologia/wytyczne/168224,probiotyki-aktualny-stan-wiedzy-i-zalecenia-dla-praktyki-klinicznej, dostępu: 2.02.2019

[4] Wysocka M., „Probiotyki – nowe, obiecujące zastosowania w terapii”, http://www.czytelniamedyczna.pl/2246,probiotyki-nowe-obiecujace-zastosowania-w-terapii.html, dostęp: 2.02.2019

[5] Szajewska H., „Probiotyki – aktualny stan wiedzy i zalecenia dla praktyki klinicznej”, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/gastrologia/wytyczne/168224,probiotyki-aktualny-stan-wiedzy-i-zalecenia-dla-praktyki-klinicznej, dostępu: 2.02.2019

Biegunka może mieć różne przyczyny. Nie zawsze da się ją złagodzić przy pomocy preparatów probiotycznych, natomiast są przypadki, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, w których uzupełnienie mikroflory jelitowej o korzystnie działające na organizm szczepy może przynieść rezultaty, takie jak złagodzenie biegunki czy skrócenie czasu jej trwania. Niezależnie od przyczyny biegunki, jeśli jest to postać ostra czy długotrwała, mikrobiotę jelitową wspierają preparaty probiotyczne takie jak Trilac, Probiotex czy Linex. Probiotyk może pomóc w przywróceniu prawidłowych funkcji jelit.

 

Czytany 229 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.