sobota, 28 grudzień 2019 22:09

Periodontologia – czym zajmuje się ta dziedzina stomatologii?

Klinika Stomatologii Klinika Stomatologii

Stomatologia to bardzo szeroka dziedzina medycyny. Z reguły większość osób kojarzy ją z leczeniem ubytków zębowych, ewentualnie z ortodoncją, która pomaga w leczeniu wad zgryzu. Jednak jest jeszcze jedna bardzo ważna dziedzina, o jakiej warto wiedzieć nieco więcej. Jest to mianowicie periodontologia.

Zajmuje się ona leczeniem i profilaktyką chorób przyzębia. Jakie dokładnie zabiegi wykonuje specjalista z zakresu periodontologii? Kiedy warto się do niego udać?

Czym jest przyzębie?

Periodontologia zajmuje się przede wszystkim przyzębiem oraz jego leczeniem. Czym dokładnie jest przyzębie? Jest to określenie używane do nazwania wszystkich tkanek okalających i utrzymujących zęby. Są to między innymi zęby, ale także: okostną, cement korzeniowy, ozębną oraz kość wyrostka zębodołowego. Zadaniem tych tkanek jest ochrona zęba i korzeni zębowych, przed drobnymi uszkodzeniami, a także wnikaniem bakterii, które mogą powodować różnego rodzaju zakażania. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o dobry stan przyzębia.

Kiedy warto udać się do periodontologa?

Periodontologa, podobnie jak stomatologa o ogólnej specjalizacji, warto odwiedzać regularnie. Wówczas bardzo szybko można stwierdzić występowanie nieprawidłowości w stanie przyzębia. Są jednak sytuacje, które wskazują na konieczność udania się do lekarza o tej specjalizacji. Zalicza się do nich przede wszystkim: krwawienie z dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, suchość w jamie ustnej, obrzęki dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych czy tkliwość występującą w obrębie jamy ustnej. Każdy z tych objawów może zapowiadać poważniejsze problemy z uzębieniem, dlatego pod żadnym pozorem nie można go lekceważyć.

Jakie zabiegi wykonywane są w gabinetach periodontologicznych?

Zabiegi wykonywane w gabinecie periodontologicznym, np.  periodontologia Łódź mają w wielu przypadkach charakter profilaktyczny. Zapobiegają rozwojowi poważniejszych schorzeń. Przykładem może być tutaj między innymi oczyszczanie z kamienia nad i poddziąsłowego. Niekiedy po tym zalecane jest wykonanie zabiegu fluoryzacji, dla wzmocnienia zębów. Wykonywane są również zabiegi, które wspomagają leczenie przyzębia. Periodonta może też wykonać szynowanie rozchwianych zębów, a także leczy zapalenie dziąseł czy zmiany pojawiające się w okolicach implantów zębowych. W gabinecie periodontologicznym odbudowuje się utracone kości oraz pogłębia przedsionek jamy ustnej.

Czytany 244 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.