Jest to błąd: bulimia może prowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia organizmu.
Bulimia to poważne i niestety bardzo częste zaburzenie odżywiania, znane też pod nazwą “żarłoczności psychicznej”. Osoby cierpiące na nią tracą kontrolę nad własnym odżywianiem się. Bulimicy w sposób niekontrolowany objadają się, by później pozbyć się z organizmu przyjętych kalorii zmuszając się do wymiotów, stosując środki przeczyszczające, czy bardzo restrykcyjne diety i ćwiczenia. W przebiegu bulimii nie obserwujemy tak szokującego wychudzenia, jak ma to miejsce u anorektyków, jednak nie oznacza to, że jest to zaburzenie mniej poważne. Nieleczona bulimia może doprowadzić do śmierci.
Powikłania bulimii
Wstyd, wyrzuty sumienia, niska samoocena, depresja - to zaburzenia psychiczne towarzyszące nieleczonej bulimii. Poza nimi pojawiają się także zaburzenia fizyczne. Wynikają one ze zmuszania się do wymiotów oraz z ciągłego stosowania środków przeczyszczających.
Wśród zaburzeń fizycznych najczęściej spotykamy bardzo niebezpieczne zaburzenie pracy układu pokarmowego. Regularne wymioty mogą doprowadzić do pęknięcia przełyku lub żołądka - jest to sytuacja zagrażająca życiu i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Bulimii towarzyszą też często wzdęcia, ból brzucha, krwawienie przełyku i schorzenia trzustki. Ciągłe stosowanie środków przeczyszczających osłabia pracę jelita grubego. Może to doprowadzić do żylaków, a nawet do uszkodzeń wewnętrznych.
Równie niebezpieczną dla zdrowia sytuacją jest dostawanie się do płuc kwasów żołądkowych podczas wymiotów. Może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia płuc i stanu zapalnego. Bulimii towarzyszą także choroby zębów i wnętrza jamy ustnej. Również one wiążą się z częstym i silnym oddziaływaniem kwasów żołądkowych.
Niedobór mikroelementów (między innymi potasu i sodu) prowadzi do zaburzenia pracy serca i częstych palpitacji, którym towarzyszą zawroty głowy i ryzyko omdlenia.
Bulimicy mają także zaburzoną gospodarkę wodną w organizmie. Dlatego osoby, które od jakiegoś czasu powstrzymują się od wymiotów cierpią na opuchliznę nóg. Kilka dni normalnego przyjmowania płynów powinno doprowadzić do odzyskania równowagi.
Jak leczyć bulimię?
Leczenie bulimii w Krakowie oparte jest przede wszystkim na psychoterapii. Podejście poznawczo-behawioralne ma najlepiej udokumentowaną skuteczność. Psychoterapeuta, współpracujący z psychiatrą i dietetykiem, jest w stanie przynieść osobie chorej ulgę w stosunkowo krótkim czasie. W procesie dochodzenia do zdrowia niezwykle ważne jest także wsparcie rodziny i bliskich osób. Nawroty bulimii po zakończeniu terapii zdarzają się niezwykle rzadko.