piątek, kwiecień 19, 2024
wtorek, 21 kwiecień 2015 12:23

Nie chrap!

Coraz więcej osób zmaga się z chrapaniem. I choć ta dolegliwość teoretycznie nie zagraża naszemu życiu, to może być objawem wielu chorób. Istnieje wiele metod, dzięki którym możemy przeciwdziałać temu zjawisku, lecz czy są one rzeczywiście skuteczne?

Czym jest chrapanie?
Chrapaniem nazywamy odgłos, który powstaje w wyniku wibracji języczka i podniebienia miękkiego w trakcie wdechu. Najczęściej występuje w trakcie snu, jednak nie jest to regułą. Przyczyną tego zjawiska jest delikatne wiotczenie mięśni w trakcie snu. Jednak nie jedyną – chrapanie pojawia się także w momencie, kiedy posiadamy krzywą przegrodę nosową, przerośnięte migdałki lub języczek.

Co oznacza chrapanie?
Najczęściej sugeruje jedynie, iż nasz organizm za bardzo się rozluźnił. Dlatego chrapiemy po alkoholu czy lekach uspokajających. Zdarza się jednak, że chrapanie może świadczyć o bezdechu sennym, czyli bardzo groźnemu schorzeniu polegającego na zaniku oddychania w trakcie snu. Dlatego, jeśli wstajemy rano zmęczeni, a nasze głośne chrapanie nie daje spać domownikom, warto wybrać się do lekarza. To nie koniec – udowodniono, że chrapanie jest także skutkiem ubocznym otyłości – nadmierny ucisk na krtań i tchawicę powoduje zmniejszony przepływ powietrza. Jeśli więc zmagamy się z tą dolegliwością, powinniśmy zmienić swój styl życia: zrezygnować z używek (papierosy również mogą powodować chrapanie!) oraz zrzucić zbędne kilogramy.

Jak przestać chrapać?
Istnieje wiele metod, mniej lub bardziej skutecznych, które zwalczają chrapanie. Jedną z nich jest profilaktyczne zasypianie na boku, zamiast na wznak. Jednak nie jest to do końca skuteczne – w trakcie snu możemy bowiem bardzo łatwo i nieświadomie zmienić pozycję i znów zacząć chrapać. Rozwiązaniem tej kwestii mogą być rozmaite poduszki zapobiegające chrapaniu, taka jak Sissel Silencium, która dzięki wbudowanym czujnikom i mikrofonom, monitoruje to czy chrapiemy. Jeśli zdarzy nam się wydać głośniejszy dźwięk – poduszka sama spowoduje zmianę pozycji naszej głowy i zniwelowanie problemu. Dodatkowo powinniśmy przed snem przewietrzyć sypialnię oraz zadbać o komfortowe warunki spania. W ten sposób zapobiegniemy nadmiernemu chrapaniu!