Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 21 kwiecień 2015 10:23

Nie chrap!

Coraz więcej osób zmaga się z chrapaniem. I choć ta dolegliwość teoretycznie nie zagraża naszemu życiu, to może być objawem wielu chorób. Istnieje wiele metod, dzięki którym możemy przeciwdziałać temu zjawisku, lecz czy są one rzeczywiście skuteczne?

Czym jest chrapanie?
Chrapaniem nazywamy odgłos, który powstaje w wyniku wibracji języczka i podniebienia miękkiego w trakcie wdechu. Najczęściej występuje w trakcie snu, jednak nie jest to regułą. Przyczyną tego zjawiska jest delikatne wiotczenie mięśni w trakcie snu. Jednak nie jedyną – chrapanie pojawia się także w momencie, kiedy posiadamy krzywą przegrodę nosową, przerośnięte migdałki lub języczek.

Co oznacza chrapanie?
Najczęściej sugeruje jedynie, iż nasz organizm za bardzo się rozluźnił. Dlatego chrapiemy po alkoholu czy lekach uspokajających. Zdarza się jednak, że chrapanie może świadczyć o bezdechu sennym, czyli bardzo groźnemu schorzeniu polegającego na zaniku oddychania w trakcie snu. Dlatego, jeśli wstajemy rano zmęczeni, a nasze głośne chrapanie nie daje spać domownikom, warto wybrać się do lekarza. To nie koniec – udowodniono, że chrapanie jest także skutkiem ubocznym otyłości – nadmierny ucisk na krtań i tchawicę powoduje zmniejszony przepływ powietrza. Jeśli więc zmagamy się z tą dolegliwością, powinniśmy zmienić swój styl życia: zrezygnować z używek (papierosy również mogą powodować chrapanie!) oraz zrzucić zbędne kilogramy.

Jak przestać chrapać?
Istnieje wiele metod, mniej lub bardziej skutecznych, które zwalczają chrapanie. Jedną z nich jest profilaktyczne zasypianie na boku, zamiast na wznak. Jednak nie jest to do końca skuteczne – w trakcie snu możemy bowiem bardzo łatwo i nieświadomie zmienić pozycję i znów zacząć chrapać. Rozwiązaniem tej kwestii mogą być rozmaite poduszki zapobiegające chrapaniu, taka jak Sissel Silencium, która dzięki wbudowanym czujnikom i mikrofonom, monitoruje to czy chrapiemy. Jeśli zdarzy nam się wydać głośniejszy dźwięk – poduszka sama spowoduje zmianę pozycji naszej głowy i zniwelowanie problemu. Dodatkowo powinniśmy przed snem przewietrzyć sypialnię oraz zadbać o komfortowe warunki spania. W ten sposób zapobiegniemy nadmiernemu chrapaniu!

Czytany 3647 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.