Polecane artykuły

 • 1
wtorek, 21 kwiecień 2015 12:23

Nie chrap!

Coraz więcej osób zmaga się z chrapaniem. I choć ta dolegliwość teoretycznie nie zagraża naszemu życiu, to może być objawem wielu chorób. Istnieje wiele metod, dzięki którym możemy przeciwdziałać temu zjawisku, lecz czy są one rzeczywiście skuteczne?

Czym jest chrapanie?
Chrapaniem nazywamy odgłos, który powstaje w wyniku wibracji języczka i podniebienia miękkiego w trakcie wdechu. Najczęściej występuje w trakcie snu, jednak nie jest to regułą. Przyczyną tego zjawiska jest delikatne wiotczenie mięśni w trakcie snu. Jednak nie jedyną – chrapanie pojawia się także w momencie, kiedy posiadamy krzywą przegrodę nosową, przerośnięte migdałki lub języczek.

Co oznacza chrapanie?
Najczęściej sugeruje jedynie, iż nasz organizm za bardzo się rozluźnił. Dlatego chrapiemy po alkoholu czy lekach uspokajających. Zdarza się jednak, że chrapanie może świadczyć o bezdechu sennym, czyli bardzo groźnemu schorzeniu polegającego na zaniku oddychania w trakcie snu. Dlatego, jeśli wstajemy rano zmęczeni, a nasze głośne chrapanie nie daje spać domownikom, warto wybrać się do lekarza. To nie koniec – udowodniono, że chrapanie jest także skutkiem ubocznym otyłości – nadmierny ucisk na krtań i tchawicę powoduje zmniejszony przepływ powietrza. Jeśli więc zmagamy się z tą dolegliwością, powinniśmy zmienić swój styl życia: zrezygnować z używek (papierosy również mogą powodować chrapanie!) oraz zrzucić zbędne kilogramy.

Jak przestać chrapać?
Istnieje wiele metod, mniej lub bardziej skutecznych, które zwalczają chrapanie. Jedną z nich jest profilaktyczne zasypianie na boku, zamiast na wznak. Jednak nie jest to do końca skuteczne – w trakcie snu możemy bowiem bardzo łatwo i nieświadomie zmienić pozycję i znów zacząć chrapać. Rozwiązaniem tej kwestii mogą być rozmaite poduszki zapobiegające chrapaniu, taka jak Sissel Silencium, która dzięki wbudowanym czujnikom i mikrofonom, monitoruje to czy chrapiemy. Jeśli zdarzy nam się wydać głośniejszy dźwięk – poduszka sama spowoduje zmianę pozycji naszej głowy i zniwelowanie problemu. Dodatkowo powinniśmy przed snem przewietrzyć sypialnię oraz zadbać o komfortowe warunki spania. W ten sposób zapobiegniemy nadmiernemu chrapaniu!

Czytany 3715 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.