Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 21 kwiecień 2015 10:23

Nie chrap!

Coraz więcej osób zmaga się z chrapaniem. I choć ta dolegliwość teoretycznie nie zagraża naszemu życiu, to może być objawem wielu chorób. Istnieje wiele metod, dzięki którym możemy przeciwdziałać temu zjawisku, lecz czy są one rzeczywiście skuteczne?

Czym jest chrapanie?
Chrapaniem nazywamy odgłos, który powstaje w wyniku wibracji języczka i podniebienia miękkiego w trakcie wdechu. Najczęściej występuje w trakcie snu, jednak nie jest to regułą. Przyczyną tego zjawiska jest delikatne wiotczenie mięśni w trakcie snu. Jednak nie jedyną – chrapanie pojawia się także w momencie, kiedy posiadamy krzywą przegrodę nosową, przerośnięte migdałki lub języczek.

Co oznacza chrapanie?
Najczęściej sugeruje jedynie, iż nasz organizm za bardzo się rozluźnił. Dlatego chrapiemy po alkoholu czy lekach uspokajających. Zdarza się jednak, że chrapanie może świadczyć o bezdechu sennym, czyli bardzo groźnemu schorzeniu polegającego na zaniku oddychania w trakcie snu. Dlatego, jeśli wstajemy rano zmęczeni, a nasze głośne chrapanie nie daje spać domownikom, warto wybrać się do lekarza. To nie koniec – udowodniono, że chrapanie jest także skutkiem ubocznym otyłości – nadmierny ucisk na krtań i tchawicę powoduje zmniejszony przepływ powietrza. Jeśli więc zmagamy się z tą dolegliwością, powinniśmy zmienić swój styl życia: zrezygnować z używek (papierosy również mogą powodować chrapanie!) oraz zrzucić zbędne kilogramy.

Jak przestać chrapać?
Istnieje wiele metod, mniej lub bardziej skutecznych, które zwalczają chrapanie. Jedną z nich jest profilaktyczne zasypianie na boku, zamiast na wznak. Jednak nie jest to do końca skuteczne – w trakcie snu możemy bowiem bardzo łatwo i nieświadomie zmienić pozycję i znów zacząć chrapać. Rozwiązaniem tej kwestii mogą być rozmaite poduszki zapobiegające chrapaniu, taka jak Sissel Silencium, która dzięki wbudowanym czujnikom i mikrofonom, monitoruje to czy chrapiemy. Jeśli zdarzy nam się wydać głośniejszy dźwięk – poduszka sama spowoduje zmianę pozycji naszej głowy i zniwelowanie problemu. Dodatkowo powinniśmy przed snem przewietrzyć sypialnię oraz zadbać o komfortowe warunki spania. W ten sposób zapobiegniemy nadmiernemu chrapaniu!

Czytany 3634 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?