Polecane artykuły

 • 1

piątek, 23 marzec 2018 11:26

Melatonina – co to jest i do czego jest potrzebna?

Każdemu z nas zdarzyło się zarwać nockę i na pewno każdy z nas wie, jakie to miało konsekwencje. Ogólne zmęczenie, ból głowy i mięśni, brak energii i koncentracji, ale nawet rozdrażnienie i stany depresyjne. Jedna nieprzespana noc, a tyle negatywnych konsekwencji. Co, gdyby taki stan rzeczy powtarzał się częściej? Czasami problemy ze snem nie są naszą winą, przynajmniej nie bezpośrednią.

Szukamy wtedy sposobu jak szybko zasnąć. Co zrobić, gdy liczenie baranów nie przynosi efektów. Być może problem tkwi w nieodpowiednim poziomie melatoniny.

Co to jest melatonina?

Melatonina to hormon będący pochodną serotoniny, który umiejscowiony jest w szyszynce, która znajduje się w centralnej części mózgu. To ona głównie produkuje hormon snu, ale jest on tez wytwarzany przez siatkówkę. Przewód pokarmowy i szpik kostny. Melatonina reguluje biologiczny zegar, dzięki niej możemy spokojnie spać.

Melatonina odpowiada za regulacje rytmu snu, ale też ma wpływ na cykl rozrodczy. To także ona ma znaczenie w dojrzewaniu płciowym, dlatego też jest stosowana na problemy hormonalne. Odpowiada za zegar biologiczny więc wpływa nie tylko na dojrzewanie płciowe, ale też ogólny wygląd skóry i starzenie się ciała. Najczęściej jest ona jednak odpowiedzialna za leczenie bezsenności i tabletki, w których jest zawarta wpływają na regulację cyklu snu. Jest więc odpowiedzią na pytanie jak szybko zasnąć.

Plusy i minusy melatoniny

Zdrowy sen to jedno, a co za tym idzie prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu niezmącone brakiem sił, rozdrażnieniem, czy złym samopoczuciem. Po drugie prawidłowe działanie gospodarki hormonalnej, która wpływa na cykl rozrodczy. Po trzecie – właściwy poziom melatoniny to dłuższa młodość widoczna na skórze, na której wolniej pojawiają się zmarszczki. Ponadto jednak melatonina ma jeszcze jeden bardzo ważny plus. Udowodniono, że ma ona właściwości przeciwutleniająco, a co znaczy, że przeciwdziała powstawaniu chorób nowotworowych.

Podstawowym minusem melatoniny tej zażywanej w tabletkach, jest brak fazy snu REM, która odpowiada przede wszystkim za regenerację układu nerwowego oraz porządkowanie pamięci.

Dlaczego poziom melatoniny jest zaburzony?

Stężenie melatoniny w organizmie, tej naturalnej, zależne jest od wieku. Najwięcej mają jej noworodki, najmniej osoby starsze. Prawidłowy, niezakłócony sen pozwala ją utrzymywać w prawidłowej ilości. Minimum sześciogodzinny sen przyczynia się do tego, że nie odczujesz jej braku i przez to negatywnych skutków zdrowotnych.

Dlaczego u osób, u których stężenie melatoniny powinno być prawidłowe dochodzi do niedoborów i przez to problemów ze snem, koncentracją i ogólnymi problemami ze snem? Powód jest prosty – to sami często doprowadzamy do jej obniżenia, przede wszystkim przez częste zarywanie nocy, chodzenie spać o różnych godzinach, za krótki sen, częste podróże, czy używki – zwłaszcza papierosy i alkohol w nadmiernych ilościach. Wiedząc już, jakie plusy ma naturalna melatonina, ale także ta w rozsądnych ilościach przyjmowana w tabletkach, nie warto zakłócać jej prawidłowego wzrostu i równowagi, przez powtarzające się błędy, które doprowadzają organizm do wyniszczenia i wymęczenia. Jak szybko zasnąć? Dbaj o siebie i swój rytm dnia i snu.

Czytany 367 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?