Polecane artykuły

 • 1
piątek, 23 marzec 2018 12:26

Melatonina – co to jest i do czego jest potrzebna?

Każdemu z nas zdarzyło się zarwać nockę i na pewno każdy z nas wie, jakie to miało konsekwencje. Ogólne zmęczenie, ból głowy i mięśni, brak energii i koncentracji, ale nawet rozdrażnienie i stany depresyjne. Jedna nieprzespana noc, a tyle negatywnych konsekwencji. Co, gdyby taki stan rzeczy powtarzał się częściej? Czasami problemy ze snem nie są naszą winą, przynajmniej nie bezpośrednią.

Szukamy wtedy sposobu jak szybko zasnąć. Co zrobić, gdy liczenie baranów nie przynosi efektów. Być może problem tkwi w nieodpowiednim poziomie melatoniny.

Co to jest melatonina?

Melatonina to hormon będący pochodną serotoniny, który umiejscowiony jest w szyszynce, która znajduje się w centralnej części mózgu. To ona głównie produkuje hormon snu, ale jest on tez wytwarzany przez siatkówkę. Przewód pokarmowy i szpik kostny. Melatonina reguluje biologiczny zegar, dzięki niej możemy spokojnie spać.

Melatonina odpowiada za regulacje rytmu snu, ale też ma wpływ na cykl rozrodczy. To także ona ma znaczenie w dojrzewaniu płciowym, dlatego też jest stosowana na problemy hormonalne. Odpowiada za zegar biologiczny więc wpływa nie tylko na dojrzewanie płciowe, ale też ogólny wygląd skóry i starzenie się ciała. Najczęściej jest ona jednak odpowiedzialna za leczenie bezsenności i tabletki, w których jest zawarta wpływają na regulację cyklu snu. Jest więc odpowiedzią na pytanie jak szybko zasnąć.

Plusy i minusy melatoniny

Zdrowy sen to jedno, a co za tym idzie prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu niezmącone brakiem sił, rozdrażnieniem, czy złym samopoczuciem. Po drugie prawidłowe działanie gospodarki hormonalnej, która wpływa na cykl rozrodczy. Po trzecie – właściwy poziom melatoniny to dłuższa młodość widoczna na skórze, na której wolniej pojawiają się zmarszczki. Ponadto jednak melatonina ma jeszcze jeden bardzo ważny plus. Udowodniono, że ma ona właściwości przeciwutleniająco, a co znaczy, że przeciwdziała powstawaniu chorób nowotworowych.

Podstawowym minusem melatoniny tej zażywanej w tabletkach, jest brak fazy snu REM, która odpowiada przede wszystkim za regenerację układu nerwowego oraz porządkowanie pamięci.

Dlaczego poziom melatoniny jest zaburzony?

Stężenie melatoniny w organizmie, tej naturalnej, zależne jest od wieku. Najwięcej mają jej noworodki, najmniej osoby starsze. Prawidłowy, niezakłócony sen pozwala ją utrzymywać w prawidłowej ilości. Minimum sześciogodzinny sen przyczynia się do tego, że nie odczujesz jej braku i przez to negatywnych skutków zdrowotnych.

Dlaczego u osób, u których stężenie melatoniny powinno być prawidłowe dochodzi do niedoborów i przez to problemów ze snem, koncentracją i ogólnymi problemami ze snem? Powód jest prosty – to sami często doprowadzamy do jej obniżenia, przede wszystkim przez częste zarywanie nocy, chodzenie spać o różnych godzinach, za krótki sen, częste podróże, czy używki – zwłaszcza papierosy i alkohol w nadmiernych ilościach. Wiedząc już, jakie plusy ma naturalna melatonina, ale także ta w rozsądnych ilościach przyjmowana w tabletkach, nie warto zakłócać jej prawidłowego wzrostu i równowagi, przez powtarzające się błędy, które doprowadzają organizm do wyniszczenia i wymęczenia. Jak szybko zasnąć? Dbaj o siebie i swój rytm dnia i snu.

Czytany 515 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.