Polecane artykuły

  • 1

niedziela, 02 luty 2014 19:51

Kobiecy zawał

Zawał kobiety Zawał kobiety

Ból w klatce piersiowej to nie jedyny symptom zawału u kobiet. Zobacz, jakie są inne objawy zawału. Do zawału najczęściej dochodzi w wyniku zatkania którejś z tętnic wieńcowych (zaopatrują serce w krew).  W przypadku mężczyzn jego objawy zwykle mają bardzo typowy przebieg. Pojawia się silny, trwający co najmniej 20 minut, ból za mostkiem.

Często bólowi towarzyszą także: duszność, zawroty głowy, zimne poty, ogromne zmęczenie, nie raz lęk. Gdy tak się dzieje, trzeba bez chwili zastanowienia wezwać pogotowie.Niestety, u kobiet rozpoznanie zagrożenia jest o wiele trudniejsze… 

Oto lista objawów, które powinny nas zaniepokoić:

1.Pieczenie lub ucisk w tzw. dołku – często przypomina zgagę, ale nie ustępuje po zażyciu środków zobojętniających kwas żołądkowy.

2.Nagły przerywany ból mięśni – może mu towarzyszyć bezwładność rąk.

3.Trudności z oddychaniem – oddech jest przyspieszony, spłycony i nie wiąże się to z intensywnym wysiłkiem czy silnym stresem.

4.Nudności, a nawet wymioty – które nie mają związku z ciążą czy zatruciem pokarmowym lub wirusowym.

5.Bardzo duże zmęczenie – odbierane jako nagłe ogólne osłabienie (może prowadzić do omdleń!)

6.Trudny do określenia ból – może wystąpić za mostkiem (ale nie tak silny, jak przy typowym zawale). Potrafi też się umiejscowić pod lewym łukiem żebrowym, czy łopatką (lewą bądź prawą).

 

Czytany 1154 razy

Artykuły powiązane