niedziela, 02 luty 2014 19:51

Kobiecy zawał

Zawał kobiety Zawał kobiety

Ból w klatce piersiowej to nie jedyny symptom zawału u kobiet. Zobacz, jakie są inne objawy zawału. Do zawału najczęściej dochodzi w wyniku zatkania którejś z tętnic wieńcowych (zaopatrują serce w krew).  W przypadku mężczyzn jego objawy zwykle mają bardzo typowy przebieg. Pojawia się silny, trwający co najmniej 20 minut, ból za mostkiem.

Często bólowi towarzyszą także: duszność, zawroty głowy, zimne poty, ogromne zmęczenie, nie raz lęk. Gdy tak się dzieje, trzeba bez chwili zastanowienia wezwać pogotowie.Niestety, u kobiet rozpoznanie zagrożenia jest o wiele trudniejsze… 

Oto lista objawów, które powinny nas zaniepokoić:

1.Pieczenie lub ucisk w tzw. dołku – często przypomina zgagę, ale nie ustępuje po zażyciu środków zobojętniających kwas żołądkowy.

2.Nagły przerywany ból mięśni – może mu towarzyszyć bezwładność rąk.

3.Trudności z oddychaniem – oddech jest przyspieszony, spłycony i nie wiąże się to z intensywnym wysiłkiem czy silnym stresem.

4.Nudności, a nawet wymioty – które nie mają związku z ciążą czy zatruciem pokarmowym lub wirusowym.

5.Bardzo duże zmęczenie – odbierane jako nagłe ogólne osłabienie (może prowadzić do omdleń!)

6.Trudny do określenia ból – może wystąpić za mostkiem (ale nie tak silny, jak przy typowym zawale). Potrafi też się umiejscowić pod lewym łukiem żebrowym, czy łopatką (lewą bądź prawą).

 

Czytany 1228 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.