Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 26 listopad 2018 19:32

Już po terminie porodu – co robić?

Chociaż ciąża trwa średnio 40 tygodni, tak naprawdę to dziecko decyduje o swoim przyjściu na świat. Jeżeli więc już minął wyznaczony przez lekarza termin porodu, wcale nie masz powodów do zmartwień. Musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach – sprawdź, co robić.

Termin porodu wyliczany na podstawie ostatniej miesiączki jest datą wyłącznie orientacyjną. Wyznaczany w oparciu o tzw. regułę Naegelego może być nieprecyzyjny – szczególnie, jeśli dotyczy kobiet z różną długością cykli miesięcznych. Dlatego – nawet gdy minął 41 tydzień ciąży – zwykle nie ma powodów do zmartwień. Zaledwie 5% kobiet rodzi dzieci w wyznaczonym przez lekarza terminie.

Kiedy ciąża jest przenoszona?

Zgodnie z przyjętymi kryteriami, prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni. Dopuszcza się przy tym 2 tygodnie różnicy – zarówno „do tyłu”, jak i „do przodu”. Dlatego 41 tydzień ciąży wcale nie oznacza jej przenoszenia.

O przenoszonej ciąży mówi się wówczas, gdy akcja porodowa nie rozpoczęła się do 42 tygodnia. W związku z tym, że w takim przypadku gwałtownie wzrasta ryzyko wewnątrzmacicznej zamartwicy płodu, już w 41 tygodniu ciąży należy podjąć stosowne działania zapobiegawcze.

Gdy wybił 41 tydzień ciąży...

Gdy minie wyznaczony termin porodu, każda kobieta ciężarna powinna zgłosić się do szpitala. Najczęściej zachodzi konieczność pobytu na oddziale patologii ciąży – po to, by monitorować rozwój płodu. Pozwoli to – w razie jakiegokolwiek zagrożenia – podjąć natychmiastowe działania prewencyjne.

Jeżeli żadne sygnały nie wskazują na zbliżający się poród, kobieta poddawana jest częstym badaniom KTG. Ich istotą jest pomiar tętna i ruchów płodu oraz czynności skurczonej macicy. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Trwa ok. 20-30 minut.

Wywoływanie porodu – dostępne metody

 Jeżeli akcja porodowa nie rozpoczyna się samoczynnie, lekarz może zadecydować o indukcji porodu. Skurcze można wywołać kilkoma metodami – decyzję podejmuje ginekolog.

 • Przebicie pęcherza płodowego

Chociaż ta metoda jest praktykowana w polskich szpitalach, nie jest rekomendowana przez WHO. Dlatego niektóre placówki odchodzą od niej na rzecz innych sposobów, które nie wiążą się z ryzykiem powikłań poporodowych.

 • Odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego

To metoda, którą uważa się za najmniej inwazyjną. Przeznaczona dla kobiet, u których minął 41 tydzień ciąży.

 • Założenie cewnika Foleya

Celem tej metody jest rozszerzenie szyjki macicy. Pozwala to na uzyskanie odpowiedniego rozwarcia i uwolnienie prostaglandyn pobudzających czynność skurczową macicy.

Poród po terminie wcale nie musi wiązać się z żadnym ryzykiem – pod warunkiem, że znajdujesz się pod kontrolą lekarza. Jeżeli więc minęła wyznaczona data, zgłoś się do szpitala.

Czytany 185 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies