Polecane artykuły

 • 1
poniedziałek, 26 listopad 2018 20:32

Już po terminie porodu – co robić?

Chociaż ciąża trwa średnio 40 tygodni, tak naprawdę to dziecko decyduje o swoim przyjściu na świat. Jeżeli więc już minął wyznaczony przez lekarza termin porodu, wcale nie masz powodów do zmartwień. Musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach – sprawdź, co robić.

Termin porodu wyliczany na podstawie ostatniej miesiączki jest datą wyłącznie orientacyjną. Wyznaczany w oparciu o tzw. regułę Naegelego może być nieprecyzyjny – szczególnie, jeśli dotyczy kobiet z różną długością cykli miesięcznych. Dlatego – nawet gdy minął 41 tydzień ciąży – zwykle nie ma powodów do zmartwień. Zaledwie 5% kobiet rodzi dzieci w wyznaczonym przez lekarza terminie.

Kiedy ciąża jest przenoszona?

Zgodnie z przyjętymi kryteriami, prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni. Dopuszcza się przy tym 2 tygodnie różnicy – zarówno „do tyłu”, jak i „do przodu”. Dlatego 41 tydzień ciąży wcale nie oznacza jej przenoszenia.

O przenoszonej ciąży mówi się wówczas, gdy akcja porodowa nie rozpoczęła się do 42 tygodnia. W związku z tym, że w takim przypadku gwałtownie wzrasta ryzyko wewnątrzmacicznej zamartwicy płodu, już w 41 tygodniu ciąży należy podjąć stosowne działania zapobiegawcze.

Gdy wybił 41 tydzień ciąży...

Gdy minie wyznaczony termin porodu, każda kobieta ciężarna powinna zgłosić się do szpitala. Najczęściej zachodzi konieczność pobytu na oddziale patologii ciąży – po to, by monitorować rozwój płodu. Pozwoli to – w razie jakiegokolwiek zagrożenia – podjąć natychmiastowe działania prewencyjne.

Jeżeli żadne sygnały nie wskazują na zbliżający się poród, kobieta poddawana jest częstym badaniom KTG. Ich istotą jest pomiar tętna i ruchów płodu oraz czynności skurczonej macicy. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Trwa ok. 20-30 minut.

Wywoływanie porodu – dostępne metody

 Jeżeli akcja porodowa nie rozpoczyna się samoczynnie, lekarz może zadecydować o indukcji porodu. Skurcze można wywołać kilkoma metodami – decyzję podejmuje ginekolog.

 • Przebicie pęcherza płodowego

Chociaż ta metoda jest praktykowana w polskich szpitalach, nie jest rekomendowana przez WHO. Dlatego niektóre placówki odchodzą od niej na rzecz innych sposobów, które nie wiążą się z ryzykiem powikłań poporodowych.

 • Odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego

To metoda, którą uważa się za najmniej inwazyjną. Przeznaczona dla kobiet, u których minął 41 tydzień ciąży.

 • Założenie cewnika Foleya

Celem tej metody jest rozszerzenie szyjki macicy. Pozwala to na uzyskanie odpowiedniego rozwarcia i uwolnienie prostaglandyn pobudzających czynność skurczową macicy.

Poród po terminie wcale nie musi wiązać się z żadnym ryzykiem – pod warunkiem, że znajdujesz się pod kontrolą lekarza. Jeżeli więc minęła wyznaczona data, zgłoś się do szpitala.

Czytany 328 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.