Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 30 lipiec 2018 07:54

Jaki powinien być płyn do soczewek?

Oto podstawowe pytanie jakie powinien sobie zadać każdy użytkownik soczewek, a zwłaszcza osoby początkujące. Płyn do soczewek musi cechować się kilkoma właściwościami, aby mógł funkcjonować poprawnie i zapewniać komfort podczas noszenia szkieł.

Można wybierać i przebierać pomiędzy różnymi rodzajami preparatów, dlatego postanowiliśmy ułatwić Wam podjęcie decyzji i zawarliśmy poniżej wszystkie najważniejsze kryteriami, którymi należy się kierować podczas zakupu idealnego płyny do soczewek kontaktowych.

 

Przeznaczenie

Najważniejszym zastosowaniem płynu do soczewek jest oczywiście oczyszczenie, ale także zdezynfekowanie czy przechowywanie szkieł. Właśnie dlatego można wyróżnić kilka rodzajów płynów, które mogą być przeznaczone zarówno do soczewek miękkich, jak i twardych. Następnie można wyszczególnić wśród nich preparaty:

 • czyszczące;
 • spłukujące;
 • dezynfekujące;
 • wielofunkcyjne.

Najlepszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zakup ostatniego – wielofunkcyjnego płynu do soczewek, który można zakupić zarówno w salonie optycznym, na stronie www, aptece czy drogerii kosmetycznej. To najpopularniejszy płyn spośród wszystkich, ze względu na posiadanie wszystkich właściwości wcześniej wymienionych płynów. Ich zadanie jest jednoczesne oczyszczenie powierzchni soczewki, usunięcie z niej wszystkich bakterii i zanieczyszczeń, a także nawilżenie ich i zakonserwowanie, gdy chowamy je z powrotem do plastikowego pojemniczka. Oczywiście mamy także do czynienia z płynami oksydacyjnymi, które charakteryzują się przede wszystkim brakiem konserwantów w swoim składzie. To przydatna funkcja głównie dla osób, które zmagają się z nadwrażliwymi oczami i skłonnymi do występowania zespołu suchego oka.

Składniki

Nawiązując jeszcze do poprzedniego fragmentu, chcielibyśmy zaznaczyć, że głównymi składnikami każdego płynu do soczewek jest oczywiście woda, bufor i sól. Następnie wyróżniamy składniki czyszczące – surfaktanty – o różnym pochodzeniu, aczkolwiek w większości płynów nie różnią się między sobą. Inaczej można mówić o substancjach odpowiadających za komfort oczu, czyli wszelkiego rodzaju składniki nawilżające i odżywiające, które są szczególnie ważne. Natomiast substancje konserwujące mogą niekiedy uczulać i podrażniać nasze oczy, dlatego najpewniej stosować wówczas płyny oksydacyjne, o których już wspominaliśmy.

Wielkość

Poza zawartością preparatów można zwrócić także uwagę na ich zewnętrzne zastosowanie, gdzie najważniejsza jest wygoda. Producenci oferują obecnie mnóstwo rodzajów płynów w wielu pojemnościach, gdzie masz możliwość zakupienia naraz jednej dużej butelki przykładowo mieszczącej ponad 300ml albo nieco mniejszych, które idealnie nadają się podróż. Również przemyślana została kwestia spakowania płynu do soczewek do samolotu, gdzie została ograniczona ilość pojemności. Wszystko to można jednak załatwić zgodnie z własnymi potrzebami i oczekiwaniami, a wystarczy zapoznać się z ofertą sklepów stacjonarnych lub internetowych, gdzie na pewno natrafisz na wiele ciekawych okazji cenowych.

Czytany 282 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?