Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 30 lipiec 2018 07:54

Jaki powinien być płyn do soczewek?

Oto podstawowe pytanie jakie powinien sobie zadać każdy użytkownik soczewek, a zwłaszcza osoby początkujące. Płyn do soczewek musi cechować się kilkoma właściwościami, aby mógł funkcjonować poprawnie i zapewniać komfort podczas noszenia szkieł.

Można wybierać i przebierać pomiędzy różnymi rodzajami preparatów, dlatego postanowiliśmy ułatwić Wam podjęcie decyzji i zawarliśmy poniżej wszystkie najważniejsze kryteriami, którymi należy się kierować podczas zakupu idealnego płyny do soczewek kontaktowych.

 

Przeznaczenie

Najważniejszym zastosowaniem płynu do soczewek jest oczywiście oczyszczenie, ale także zdezynfekowanie czy przechowywanie szkieł. Właśnie dlatego można wyróżnić kilka rodzajów płynów, które mogą być przeznaczone zarówno do soczewek miękkich, jak i twardych. Następnie można wyszczególnić wśród nich preparaty:

 • czyszczące;
 • spłukujące;
 • dezynfekujące;
 • wielofunkcyjne.

Najlepszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zakup ostatniego – wielofunkcyjnego płynu do soczewek, który można zakupić zarówno w salonie optycznym, na stronie www, aptece czy drogerii kosmetycznej. To najpopularniejszy płyn spośród wszystkich, ze względu na posiadanie wszystkich właściwości wcześniej wymienionych płynów. Ich zadanie jest jednoczesne oczyszczenie powierzchni soczewki, usunięcie z niej wszystkich bakterii i zanieczyszczeń, a także nawilżenie ich i zakonserwowanie, gdy chowamy je z powrotem do plastikowego pojemniczka. Oczywiście mamy także do czynienia z płynami oksydacyjnymi, które charakteryzują się przede wszystkim brakiem konserwantów w swoim składzie. To przydatna funkcja głównie dla osób, które zmagają się z nadwrażliwymi oczami i skłonnymi do występowania zespołu suchego oka.

Składniki

Nawiązując jeszcze do poprzedniego fragmentu, chcielibyśmy zaznaczyć, że głównymi składnikami każdego płynu do soczewek jest oczywiście woda, bufor i sól. Następnie wyróżniamy składniki czyszczące – surfaktanty – o różnym pochodzeniu, aczkolwiek w większości płynów nie różnią się między sobą. Inaczej można mówić o substancjach odpowiadających za komfort oczu, czyli wszelkiego rodzaju składniki nawilżające i odżywiające, które są szczególnie ważne. Natomiast substancje konserwujące mogą niekiedy uczulać i podrażniać nasze oczy, dlatego najpewniej stosować wówczas płyny oksydacyjne, o których już wspominaliśmy.

Wielkość

Poza zawartością preparatów można zwrócić także uwagę na ich zewnętrzne zastosowanie, gdzie najważniejsza jest wygoda. Producenci oferują obecnie mnóstwo rodzajów płynów w wielu pojemnościach, gdzie masz możliwość zakupienia naraz jednej dużej butelki przykładowo mieszczącej ponad 300ml albo nieco mniejszych, które idealnie nadają się podróż. Również przemyślana została kwestia spakowania płynu do soczewek do samolotu, gdzie została ograniczona ilość pojemności. Wszystko to można jednak załatwić zgodnie z własnymi potrzebami i oczekiwaniami, a wystarczy zapoznać się z ofertą sklepów stacjonarnych lub internetowych, gdzie na pewno natrafisz na wiele ciekawych okazji cenowych.

Czytany 304 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.