Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 30 lipiec 2018 09:54

Jaki powinien być płyn do soczewek?

Oto podstawowe pytanie jakie powinien sobie zadać każdy użytkownik soczewek, a zwłaszcza osoby początkujące. Płyn do soczewek musi cechować się kilkoma właściwościami, aby mógł funkcjonować poprawnie i zapewniać komfort podczas noszenia szkieł.

Można wybierać i przebierać pomiędzy różnymi rodzajami preparatów, dlatego postanowiliśmy ułatwić Wam podjęcie decyzji i zawarliśmy poniżej wszystkie najważniejsze kryteriami, którymi należy się kierować podczas zakupu idealnego płyny do soczewek kontaktowych.

 

Przeznaczenie

Najważniejszym zastosowaniem płynu do soczewek jest oczywiście oczyszczenie, ale także zdezynfekowanie czy przechowywanie szkieł. Właśnie dlatego można wyróżnić kilka rodzajów płynów, które mogą być przeznaczone zarówno do soczewek miękkich, jak i twardych. Następnie można wyszczególnić wśród nich preparaty:

 • czyszczące;
 • spłukujące;
 • dezynfekujące;
 • wielofunkcyjne.

Najlepszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zakup ostatniego – wielofunkcyjnego płynu do soczewek, który można zakupić zarówno w salonie optycznym, na stronie www, aptece czy drogerii kosmetycznej. To najpopularniejszy płyn spośród wszystkich, ze względu na posiadanie wszystkich właściwości wcześniej wymienionych płynów. Ich zadanie jest jednoczesne oczyszczenie powierzchni soczewki, usunięcie z niej wszystkich bakterii i zanieczyszczeń, a także nawilżenie ich i zakonserwowanie, gdy chowamy je z powrotem do plastikowego pojemniczka. Oczywiście mamy także do czynienia z płynami oksydacyjnymi, które charakteryzują się przede wszystkim brakiem konserwantów w swoim składzie. To przydatna funkcja głównie dla osób, które zmagają się z nadwrażliwymi oczami i skłonnymi do występowania zespołu suchego oka.

Składniki

Nawiązując jeszcze do poprzedniego fragmentu, chcielibyśmy zaznaczyć, że głównymi składnikami każdego płynu do soczewek jest oczywiście woda, bufor i sól. Następnie wyróżniamy składniki czyszczące – surfaktanty – o różnym pochodzeniu, aczkolwiek w większości płynów nie różnią się między sobą. Inaczej można mówić o substancjach odpowiadających za komfort oczu, czyli wszelkiego rodzaju składniki nawilżające i odżywiające, które są szczególnie ważne. Natomiast substancje konserwujące mogą niekiedy uczulać i podrażniać nasze oczy, dlatego najpewniej stosować wówczas płyny oksydacyjne, o których już wspominaliśmy.

Wielkość

Poza zawartością preparatów można zwrócić także uwagę na ich zewnętrzne zastosowanie, gdzie najważniejsza jest wygoda. Producenci oferują obecnie mnóstwo rodzajów płynów w wielu pojemnościach, gdzie masz możliwość zakupienia naraz jednej dużej butelki przykładowo mieszczącej ponad 300ml albo nieco mniejszych, które idealnie nadają się podróż. Również przemyślana została kwestia spakowania płynu do soczewek do samolotu, gdzie została ograniczona ilość pojemności. Wszystko to można jednak załatwić zgodnie z własnymi potrzebami i oczekiwaniami, a wystarczy zapoznać się z ofertą sklepów stacjonarnych lub internetowych, gdzie na pewno natrafisz na wiele ciekawych okazji cenowych.

Czytany 348 razy

Artykuły powiązane

 • Masz kompleksy z powodu swojego intymnego wyglądu? Wybierz labioplastykę! Masz kompleksy z powodu swojego intymnego wyglądu? Wybierz labioplastykę!

  Wiele kobiet nie jest w pełni zadowolonych z wyglądu swoich narządów płciowych. W takim przypadku pomoże zabieg labioplastyki!

 • W jaki sposób zmienić swoje życie na lepsze? W jaki sposób zmienić swoje życie na lepsze?

  Zdrowie to jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie dostajemy od losu. Jednak nie zawsze dbamy o nie w odpowiedni sposób. Dlatego chcąc zmienić swoje życie na lepsze, warto zadbać o zmianę swoich codziennych nawyków, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Wtedy nie tylko będzie się zdrowszym, ale też zyska lepsze samopoczucie i odzyska pozytywną energię. Jak się do tego zabrać?

 • Sekret nawilżonej, zdrowej skóry i błyszczących włosów Sekret nawilżonej, zdrowej skóry i błyszczących włosów

  Próbujesz sobie poradzić z regularnym piciem wody i nawilżaniem organizmu, ale nie lubisz smaku zwykłej wody? Dużo trenujesz i obawiasz się niedoboru składników odżywczych w Twoim organizmie? A może po prostu interesujesz się zdrową żywnością i chcesz wprowadzić do swojego życia więcej zdrowych nawyków? Niezależnie od powodu, poznaj produkt, który znakomicie wpłynie na cały Twój organizm!

 • Gabinet podologiczny w Łodzi - jakie usługi wykonuje? Gabinet podologiczny w Łodzi - jakie usługi wykonuje?

  W gabinecie podologicznym pracuje podolog, czyli specjalista od stóp. Nadal nie jest to w Polsce zbyt popularny zawód. Chociaż to się stopniowo zmienia, ponieważ coraz więcej osób decyduje się odwiedzić taki gabinet. Pamiętaj o tym, że podolog to nie jest lekarz. Z czym warto pójść do gabinetu podologicznego?

 • Krzem w organizmie Krzem w organizmie

  Krzem jest pierwiastkiem stanowiącym absolutną podstawę suplementacji organizmu – szczególnie ze względu na jego udział w tkance łącznej. Jego rola w organizmie jest ciągle niedoceniana pomimo wiarygodnych wyników badan klinicznych.