Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 04 kwiecień 2019 19:12

Ile trwa cykl menstruacyjny i jak go liczyć?

Ile trwa cykl menstruacyjny i jak go liczyć Ile trwa cykl menstruacyjny i jak go liczyć

Chcesz wiedzieć, czy twój cykl menstruacyjny jest prawidłowy? W takim razie musisz wiedzieć jak go liczyć. Przy okazji w naszym artykule dowiesz się jakie ma on fazy i jak wpływa na twoje ciało.

 

Cykl miesiączkowy - o co tak naprawdę chodzi?

Mówiąc najprościej cykl to proces, dzięki któremu kobieta może wydać na świat dzieci. Pojawia się w trakcie dojrzewania organizmu (najczęściej około 13 roku życia). Z początku dość nieregularnie, a z czasem jego fazy zaczynają pojawiać się w powtarzających się odstępach czasu. Te comiesięczne zmiany są naturalne i umożliwiają zapłodnienie komórki jajowej.

Przyjmuje się, że cały cykl trwa średnio 28 dni i do tej średniej w artykule będziemy się odnosić. W normie są również cykle trwające pomiędzy 25, a 35 dni - długość trwania jest normowana przez hormony w organizmie kobiety. Cykl zaczynamy liczyć z dniem pierwszego krwawienia miesiączki, a kończy się na dzień przed kolejnym krwawieniem.

Poznaj wszystkie fazy cyklu

Licząc od pierwszego dnia cyklu, początkową fazą jest menstruacja. Trwa około 4-5 dni podczas których występuje krwawienie. W tym czasie kobieta może odczuwać bóle w okolicach brzucha oraz pleców. Może się również wiązać z huśtawką nastrojów zwaną napięciem przedmiesiączkowym.

Kolejną częścią cyklu jest faza folikularna, inaczej zwana również fazą wzrostu. W jej trakcie złuszczona błona macicy zaczyna się odbudowywać. Zaczyna również wzrastać poziom estrogenu, które pobudzają do wzrostu pęcherzyki Graffa - tam dojrzewa komórka jajowa. Ten okres trwa około 9 dni.

Faza owulacji to moment mniej więcej w połowie całego cyklu (14 dni od pierwszego krwawienia). Właśnie w tym momencie uwalnia się gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Jednocześnie temperatura ciała może się podnieść. Na kilka dni przed jajeczkowaniem oraz kilka dni po nim występują tzw. dni płodne (w sumie od 6 do 9 dni). Jest to czas, w którym istnieje największa szansa na zapłodnienie.

Ostateczną fazą cyklu jest faza lutealna. W tym czasie niezapłodniona komórka jajowa zaczyna obumierać. Spada poziom hormonów, co przygotowuje ciało do kolejnej miesiączki - w kolejnym cyklu miesięcznym.

Regularne monitorowanie kluczem do sukcesu

Zapoznanie się z poszczególnymi fazami to podstawa do poznania własnego cyklu. Jednak to nie wystarczy. Chcąc dokładnie obliczyć czas trwania cyklu, konieczny będzie kalendarz menstruacyjny. To nim można zaznaczać występujące po sobie krwawienia. W ten sposób można z dużym prawdopodobieństwem wyznaczyć kolejne cykle oraz przypadające w nich dni płodne. Jednak, żeby kalendarzyk miesiączkowy spełniała swoją funkcję, musi być prowadzony regularnie.

Więcej informacji znajdziesz na www.myob.pl

Czytany 143 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?