Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 01 marzec 2018 13:51

Hemoroidy - rodzaje, przyczyny i objawy

Hemoroidy dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne i mogą pojawić się w trzech przypadkach. Pierwszy z nich to dziedziczenie, kolejny - następstwo biegunek i zaparć, a trzeci - u kobiet przed miesiączką, w trakcie ciąży lub połogu. Głównym objawem choroby jest krew w stolcu.

 

Rodzaje hemoroidów

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które składają się z połączeń żylno-tętniczych i występują naturalnie w ludzkim ciele. Są określane mianem choroby hemoroidalnej, kiedy wiążą się z dolegliwościami. Wyróżnia się dwa rodzaje hemoroidów:

 • wewnętrzne - są położone w błonie śluzowej kanału odbytnicy i zwieracza wewnętrznego odbytu, a dokładnie w podśluzówce; składają się z prążkowanych i gładkich włókien w kanale odbytniczym;
 • zewnętrzne - to żyły, które są pokryte fałdem anodermy (przejściowej błony śluzowej), między nimi zazwyczaj nie ma tkanki mięśniowej ani kolagenowej; mają postać sinawych guzków znajdujących się dookoła odbytu.

Aby zmniejszyć związane z nimi dolegliwości, można stosować preparaty, które zmniejszają przepuszczalność małych naczyń krwionośnych oraz ich podatność na pękanie. Do tej grupy należy m.in. Diohespan max.

Hemoroidy - przyczyny

Przyczynę hemoroidów mogą stanowić czynniki genetyczne, tzn. że można je odziedziczyć. Istnieje też ryzyko, że dolegliwości pojawią się w następstwie częstych biegunek bądź zaparć. Zaburzenia pracy jelit mają bowiem związek ze zwiększonym napięciem w naczyniach krwionośnych. Ostatnia przyczyna objawów choroby hemoroidalnej jest powiązana z cyklem płciowym u kobiet. Symptomy często pojawiają się w okresie przedmiesiączkowym, w trakcie ciąży, bądź połogu. Dzieje się tak, ponieważ w tkance hemoroidalnej znajdują się receptory kobiecego hormonu, estradiolu.

Hemoroidy - objawy

Głównym objawem choroby hemoroidalnej jest krwawienie z odbytu. Towarzyszy ono wypróżnieniu. Bardzo często pojawia się w przypadku zaparć. Krew może być widoczna w muszli klozetowej, jeśli krwawienie jest obfite lub znajdować się w śladowych ilościach na papierze toaletowym bądź stolcu. Intensywny ubytek krwi może prowadzić do niedokrwistości, zdarza się to jednak dość rzadko. Hemoroidy powodują też świąd oraz pieczenie w okolicy odbytu, a także dyskomfort, ból i podrażnienia skóry. Chory może odczuwać, że wypróżnienie było niepełne. Zdarza się, że dochodzi do wycieku śluzu. Natomiast hemoroidy wewnętrzne w trakcie parcia na stolec wypadają na zewnątrz, a następnie się cofają. Jeśli nie wracają do wnętrza odbytu, a ich wprowadzenie do środka nie jest możliwe, stają się bolesne.

Czytany 289 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.