Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 01 marzec 2018 13:51

Hemoroidy - rodzaje, przyczyny i objawy

Hemoroidy dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne i mogą pojawić się w trzech przypadkach. Pierwszy z nich to dziedziczenie, kolejny - następstwo biegunek i zaparć, a trzeci - u kobiet przed miesiączką, w trakcie ciąży lub połogu. Głównym objawem choroby jest krew w stolcu.

 

Rodzaje hemoroidów

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które składają się z połączeń żylno-tętniczych i występują naturalnie w ludzkim ciele. Są określane mianem choroby hemoroidalnej, kiedy wiążą się z dolegliwościami. Wyróżnia się dwa rodzaje hemoroidów:

 • wewnętrzne - są położone w błonie śluzowej kanału odbytnicy i zwieracza wewnętrznego odbytu, a dokładnie w podśluzówce; składają się z prążkowanych i gładkich włókien w kanale odbytniczym;
 • zewnętrzne - to żyły, które są pokryte fałdem anodermy (przejściowej błony śluzowej), między nimi zazwyczaj nie ma tkanki mięśniowej ani kolagenowej; mają postać sinawych guzków znajdujących się dookoła odbytu.

Aby zmniejszyć związane z nimi dolegliwości, można stosować preparaty, które zmniejszają przepuszczalność małych naczyń krwionośnych oraz ich podatność na pękanie. Do tej grupy należy m.in. Diohespan max.

Hemoroidy - przyczyny

Przyczynę hemoroidów mogą stanowić czynniki genetyczne, tzn. że można je odziedziczyć. Istnieje też ryzyko, że dolegliwości pojawią się w następstwie częstych biegunek bądź zaparć. Zaburzenia pracy jelit mają bowiem związek ze zwiększonym napięciem w naczyniach krwionośnych. Ostatnia przyczyna objawów choroby hemoroidalnej jest powiązana z cyklem płciowym u kobiet. Symptomy często pojawiają się w okresie przedmiesiączkowym, w trakcie ciąży, bądź połogu. Dzieje się tak, ponieważ w tkance hemoroidalnej znajdują się receptory kobiecego hormonu, estradiolu.

Hemoroidy - objawy

Głównym objawem choroby hemoroidalnej jest krwawienie z odbytu. Towarzyszy ono wypróżnieniu. Bardzo często pojawia się w przypadku zaparć. Krew może być widoczna w muszli klozetowej, jeśli krwawienie jest obfite lub znajdować się w śladowych ilościach na papierze toaletowym bądź stolcu. Intensywny ubytek krwi może prowadzić do niedokrwistości, zdarza się to jednak dość rzadko. Hemoroidy powodują też świąd oraz pieczenie w okolicy odbytu, a także dyskomfort, ból i podrażnienia skóry. Chory może odczuwać, że wypróżnienie było niepełne. Zdarza się, że dochodzi do wycieku śluzu. Natomiast hemoroidy wewnętrzne w trakcie parcia na stolec wypadają na zewnątrz, a następnie się cofają. Jeśli nie wracają do wnętrza odbytu, a ich wprowadzenie do środka nie jest możliwe, stają się bolesne.

Czytany 266 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?