Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 01 marzec 2018 14:51

Hemoroidy - rodzaje, przyczyny i objawy

Hemoroidy dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne i mogą pojawić się w trzech przypadkach. Pierwszy z nich to dziedziczenie, kolejny - następstwo biegunek i zaparć, a trzeci - u kobiet przed miesiączką, w trakcie ciąży lub połogu. Głównym objawem choroby jest krew w stolcu.

 

Rodzaje hemoroidów

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które składają się z połączeń żylno-tętniczych i występują naturalnie w ludzkim ciele. Są określane mianem choroby hemoroidalnej, kiedy wiążą się z dolegliwościami. Wyróżnia się dwa rodzaje hemoroidów:

 • wewnętrzne - są położone w błonie śluzowej kanału odbytnicy i zwieracza wewnętrznego odbytu, a dokładnie w podśluzówce; składają się z prążkowanych i gładkich włókien w kanale odbytniczym;
 • zewnętrzne - to żyły, które są pokryte fałdem anodermy (przejściowej błony śluzowej), między nimi zazwyczaj nie ma tkanki mięśniowej ani kolagenowej; mają postać sinawych guzków znajdujących się dookoła odbytu.

Aby zmniejszyć związane z nimi dolegliwości, można stosować preparaty, które zmniejszają przepuszczalność małych naczyń krwionośnych oraz ich podatność na pękanie. Do tej grupy należy m.in. Diohespan max.

Hemoroidy - przyczyny

Przyczynę hemoroidów mogą stanowić czynniki genetyczne, tzn. że można je odziedziczyć. Istnieje też ryzyko, że dolegliwości pojawią się w następstwie częstych biegunek bądź zaparć. Zaburzenia pracy jelit mają bowiem związek ze zwiększonym napięciem w naczyniach krwionośnych. Ostatnia przyczyna objawów choroby hemoroidalnej jest powiązana z cyklem płciowym u kobiet. Symptomy często pojawiają się w okresie przedmiesiączkowym, w trakcie ciąży, bądź połogu. Dzieje się tak, ponieważ w tkance hemoroidalnej znajdują się receptory kobiecego hormonu, estradiolu.

Hemoroidy - objawy

Głównym objawem choroby hemoroidalnej jest krwawienie z odbytu. Towarzyszy ono wypróżnieniu. Bardzo często pojawia się w przypadku zaparć. Krew może być widoczna w muszli klozetowej, jeśli krwawienie jest obfite lub znajdować się w śladowych ilościach na papierze toaletowym bądź stolcu. Intensywny ubytek krwi może prowadzić do niedokrwistości, zdarza się to jednak dość rzadko. Hemoroidy powodują też świąd oraz pieczenie w okolicy odbytu, a także dyskomfort, ból i podrażnienia skóry. Chory może odczuwać, że wypróżnienie było niepełne. Zdarza się, że dochodzi do wycieku śluzu. Natomiast hemoroidy wewnętrzne w trakcie parcia na stolec wypadają na zewnątrz, a następnie się cofają. Jeśli nie wracają do wnętrza odbytu, a ich wprowadzenie do środka nie jest możliwe, stają się bolesne.

Czytany 366 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.