czwartek, 13 luty 2014 17:37

Grapefruit a antykoncepcja hormonalna

Krąży wiele plotek, na temat tego, co osłabia, co wzmacnia, a czego absolutnie nie powinno się jeść oraz pić podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Dziś skupimy się na grapefruicie. Czy rzeczywiście to taki "szatański" owoc w trakcie antykoncepcji?  Plotki krążące o tym, że spożywanie owoców cytrusowych, a w szczególności grapefruta ma wpływ na osłabienie działania tabletek antykoncepcyjnych mają w sobie ziarno prawdy.

Sok grapefruitowy ma bezpośredni wpływ na metabolizm znajdujących się w tabletkach estrogenów.

Estrogeny te metabolizowane są w naszym organizmie przez specjalny enzym, który znajduje się w wątrobie. Barwniki jakie znajdują się w soku z tego cytrusa również trafiają do układu, gdzie znajduje się enzym, który odpowiada za ich rozkład. Jeśli więc do naszej wątroby trafi zarówno składnik soku jak i tabletka to nasz organ zajmie się rozkładem soku w pierwszej kolejności. Działanie jednak nie jest na tyle silne, że może spowodować zajście w niepożądaną ciążę.

Naukowo nie jest potwierdzone, że nie można jeść grapefruitów w czasie zażywania tabletek. Jednak lepiej ograniczać ich ilość, a same tabletki popijać wodą. 

 

Czytany 1608 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.