Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 13 luty 2014 17:37

Grapefruit a antykoncepcja hormonalna

Krąży wiele plotek, na temat tego, co osłabia, co wzmacnia, a czego absolutnie nie powinno się jeść oraz pić podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Dziś skupimy się na grapefruicie. Czy rzeczywiście to taki "szatański" owoc w trakcie antykoncepcji?  Plotki krążące o tym, że spożywanie owoców cytrusowych, a w szczególności grapefruta ma wpływ na osłabienie działania tabletek antykoncepcyjnych mają w sobie ziarno prawdy.

Sok grapefruitowy ma bezpośredni wpływ na metabolizm znajdujących się w tabletkach estrogenów.

Estrogeny te metabolizowane są w naszym organizmie przez specjalny enzym, który znajduje się w wątrobie. Barwniki jakie znajdują się w soku z tego cytrusa również trafiają do układu, gdzie znajduje się enzym, który odpowiada za ich rozkład. Jeśli więc do naszej wątroby trafi zarówno składnik soku jak i tabletka to nasz organ zajmie się rozkładem soku w pierwszej kolejności. Działanie jednak nie jest na tyle silne, że może spowodować zajście w niepożądaną ciążę.

Naukowo nie jest potwierdzone, że nie można jeść grapefruitów w czasie zażywania tabletek. Jednak lepiej ograniczać ich ilość, a same tabletki popijać wodą. 

 

Czytany 1504 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.