Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 13 luty 2014 16:37

Grapefruit a antykoncepcja hormonalna

Krąży wiele plotek, na temat tego, co osłabia, co wzmacnia, a czego absolutnie nie powinno się jeść oraz pić podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Dziś skupimy się na grapefruicie. Czy rzeczywiście to taki "szatański" owoc w trakcie antykoncepcji?  Plotki krążące o tym, że spożywanie owoców cytrusowych, a w szczególności grapefruta ma wpływ na osłabienie działania tabletek antykoncepcyjnych mają w sobie ziarno prawdy.

Sok grapefruitowy ma bezpośredni wpływ na metabolizm znajdujących się w tabletkach estrogenów.

Estrogeny te metabolizowane są w naszym organizmie przez specjalny enzym, który znajduje się w wątrobie. Barwniki jakie znajdują się w soku z tego cytrusa również trafiają do układu, gdzie znajduje się enzym, który odpowiada za ich rozkład. Jeśli więc do naszej wątroby trafi zarówno składnik soku jak i tabletka to nasz organ zajmie się rozkładem soku w pierwszej kolejności. Działanie jednak nie jest na tyle silne, że może spowodować zajście w niepożądaną ciążę.

Naukowo nie jest potwierdzone, że nie można jeść grapefruitów w czasie zażywania tabletek. Jednak lepiej ograniczać ich ilość, a same tabletki popijać wodą. 

 

Czytany 1430 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?