Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 13 luty 2014 16:37

Grapefruit a antykoncepcja hormonalna

Krąży wiele plotek, na temat tego, co osłabia, co wzmacnia, a czego absolutnie nie powinno się jeść oraz pić podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Dziś skupimy się na grapefruicie. Czy rzeczywiście to taki "szatański" owoc w trakcie antykoncepcji?  Plotki krążące o tym, że spożywanie owoców cytrusowych, a w szczególności grapefruta ma wpływ na osłabienie działania tabletek antykoncepcyjnych mają w sobie ziarno prawdy.

Sok grapefruitowy ma bezpośredni wpływ na metabolizm znajdujących się w tabletkach estrogenów.

Estrogeny te metabolizowane są w naszym organizmie przez specjalny enzym, który znajduje się w wątrobie. Barwniki jakie znajdują się w soku z tego cytrusa również trafiają do układu, gdzie znajduje się enzym, który odpowiada za ich rozkład. Jeśli więc do naszej wątroby trafi zarówno składnik soku jak i tabletka to nasz organ zajmie się rozkładem soku w pierwszej kolejności. Działanie jednak nie jest na tyle silne, że może spowodować zajście w niepożądaną ciążę.

Naukowo nie jest potwierdzone, że nie można jeść grapefruitów w czasie zażywania tabletek. Jednak lepiej ograniczać ich ilość, a same tabletki popijać wodą. 

 

Czytany 1465 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.