Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 13 luty 2014 17:37

Grapefruit a antykoncepcja hormonalna

Krąży wiele plotek, na temat tego, co osłabia, co wzmacnia, a czego absolutnie nie powinno się jeść oraz pić podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Dziś skupimy się na grapefruicie. Czy rzeczywiście to taki "szatański" owoc w trakcie antykoncepcji?  Plotki krążące o tym, że spożywanie owoców cytrusowych, a w szczególności grapefruta ma wpływ na osłabienie działania tabletek antykoncepcyjnych mają w sobie ziarno prawdy.

Sok grapefruitowy ma bezpośredni wpływ na metabolizm znajdujących się w tabletkach estrogenów.

Estrogeny te metabolizowane są w naszym organizmie przez specjalny enzym, który znajduje się w wątrobie. Barwniki jakie znajdują się w soku z tego cytrusa również trafiają do układu, gdzie znajduje się enzym, który odpowiada za ich rozkład. Jeśli więc do naszej wątroby trafi zarówno składnik soku jak i tabletka to nasz organ zajmie się rozkładem soku w pierwszej kolejności. Działanie jednak nie jest na tyle silne, że może spowodować zajście w niepożądaną ciążę.

Naukowo nie jest potwierdzone, że nie można jeść grapefruitów w czasie zażywania tabletek. Jednak lepiej ograniczać ich ilość, a same tabletki popijać wodą. 

 

Czytany 1542 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.