wtorek, 10 grudzień 2019 11:52

Echo serca – kto powinien poddać się badaniu?

Echo serca Wierzbiny Echo serca Wierzbiny

Jeżeli lekarz zaleca wykonanie echokardiografii serca, nie jest to jeszcze powód do tego, żeby podejrzewać u siebie poważną chorobę. Zresztą samo badanie nie jest bolesne, ani nawet nieprzyjemne.

Kiedy pacjent skarży się na ból serca, gdy występuje u niego arytmia albo zdarzają mu się omdlenia, wówczas wskazana jest ocena stanu centralnej pompy organizmu, przy pomocy urządzenia o nazwie echokardiograf. To bezinwazyjne badanie wykonywane jest przez klatkę piersiową (znacznie rzadziej przez przełyk), co jest możliwe dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Fale te odbijają się od serca i pozwalają na uzyskanie obrazu struktur narządu, a także na zdiagnozowanie stanu dochodzących oraz odchodzących od niego naczyń krwionośnych. Obraz, który uzyskuje się podczas echokardiografii, powinien być zinterpretowany przez lekarza specjalistę. Właściwie przeprowadzone badanie i fachowa interpretacja jego wyników, pozwalają na wdrożenie skutecznego leczenia – jeśli tylko okaże się, że jest taka potrzeba. Im wcześniej wykryta zostanie wada czy choroba głównego narządu układu krwionośnego, tym łatwiej będzie przebiegać leczenie.

Echo serca bywa też jednym z etapów diagnozowania nerwicy. Jeżeli pacjent ma takie objawy, jak ból lub kłucie w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, a podczas badania nie zostaną stwierdzone żadne nieprawidłowości organiczne, można podejrzewać zaburzenia lękowe. Oczywiście w takiej sytuacji niezbędna jest dalsza diagnostyka. Z kolei w przypadku, gdy echokardiografia wykaże wadę albo chorobę serca u pacjenta, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki medyczne i regularnie powtarzać badanie. To samo dotyczy osób, które przeszły zawał serca. A gdzie warto się udać, aby mieć pewność, że echo serca zostanie wykonane w profesjonalny sposób? Niewątpliwie można liczyć na to w dużych miastach, takich jak Warszawa. Dobrym przykładem jest przychodnia diagnostyczno-specjalistyczna, zlokalizowana w dzielnicy Białołęka.

 

Czytany 380 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.