wtorek, 07 styczeń 2020 12:36

Dlaczego kręgosłup boli?

Dyskopatia kręgosłupa Dyskopatia kręgosłupa

Badania dowodzą, że ok. 90 proc. osób dorosłych choć raz w życiu doznała bólów pleców. Jest to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości, które często są bagatelizowane. Winowajcą bólu może być zły tryb życia – używki, brak ruchu, siedzący tryb życia czy niewłaściwa postawa ciała podczas wykonywania niektórych prac.

Wiele osób z upływem czasu przyzwyczaja się do nieustannego i przewlekłego bólu pleców. Nie jest on traktowany jako objaw poważnej choroby. Większość osób po prostu uczy się żyć z nieustającym bólem, a to ogromny błąd! Coś takiego, powinno być traktowane jak objaw choroby, a nie konsekwencja starzenia się organizmu. Często ból mięśni pleców, ból kręgosłupa w nocy, czy też nagły przeszywający ból pleców jest sygnałem alarmowym, który może informować nas o początku poważnej choroby, zwłaszcza jeśli pojawia się bez powodu i towarzyszy mu utrata masy ciała i ogólne złe samopoczucie.

Ważne są codzienne nawyki!

Pamiętaj o to, że kręgosłup jest rusztowaniem całego ciała i każda czynność ma na niego wpływ. Szczególnie istotne jest sposób, w jaki się schylasz. Należy pamiętać o tym, że trzeba to robić, zginając się w pasie. Warto lekko się ugiąć w kolanach oraz starać się nie wyginać kręgosłupa. Jest to szczególnie istotne, jeżeli podnosisz jakieś ciężkie rzeczy. Jeżeli nieodpowiednio wykonuje się czynności tego typu, to mogą się one stać przyczyną bólu.

Codzienne siedzenie w pracy lub w domu również może prowadzić do dolegliwości kręgosłupa. Co ciekawe, to wcale nie prosta postawa jest poprawna. Najlepsze jest bowiem odchylenie do tyłu. Staraj się przede wszystkim unikać garbienia. Twoje plecy Ci za to podziękują.

Okazuje się, że stres również może być przyczyną dolegliwości bólowych. Przy długotrwałym stresie odruchowo napinamy mięśnie — w tym mięśnie pleców i karku. To z kolei powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i niedotlenienie. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków zdenerwowania, należy korzystać z technik relaksacyjnych. Warto udać się na masaż.

Co Ci dolega?

Jedną z najczęściej wskazywanych wad postawy jest skolioza – czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Jest to schorzenie, które najczęściej dotyka dzieci. Pojawia się w okresie intensywnego wzrostu. Uwidocznia się poprzez niesymetryczne ułożenie łopatek. Winne są wady wrodzone czy zaniedbanie prawidłowej postawy ciała. Często problematyczne jest noszenie ciężkich plecaków lub torb na jednym ramieniu. Pamiętaj o tym, że niektóre wady postawy można korygować ćwiczeniami korekcyjnymi.

Małoinwazyjne leczenie kręgosłupa

Operacja kręgosłupa – jeszcze niedawno budziło to przerażenie u pacjentów i brzmiało jak wyrok. Dziś dostępne są małoinwazyjne i bezpieczne zabiegi, które nawet już po kilku godzinach pozwalają wrócić do codziennych aktywności. Możesz całkowicie uwolnić się od bólu kręgosłupa – dzięki skutecznym metodom chirurgicznym.

W ośrodku małoinwazyjnej chirurgii kręgosłupa Żagiel Med lekarze przeprowadzają operacje kręgosłupa z wykorzystaniem metod takich jak: discektomia klasyczna, mikroskopowa lub endoskopowa oraz DiscoGel, DTrax i Spine Jack.

Więcej informacji: http://zagielmed.pl/dyskopatia/

Czytany 1420 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.