czwartek, kwiecień 25, 2024
czwartek, 09 styczeń 2020 22:41

Defibrylator AED – co to takiego?

Defibrylator Defibrylator

Defibrylatory to urządzenia medyczne pozwalające na ratowanie życia w sytuacjach zatrzymania akcji serca. Do czego dokładnie służą? Czym są defibrylatory AED? Czym się one charakteryzują i w jakich miejscach można je znaleźć?

Czym jest defibrylator?

Defibrylator to urządzenie, które stosowane jest do reanimacji w przypadku, gdy zatrzymana zostanie akcja serca. Jego głównym zadaniem jest uspokojenie występujących chaotyczne impulsów, które uniemożliwiają prawidłową pracę serca. Po zastosowaniu defibrylatora możliwe jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania tego organu. Defibrylatory dzieli się zazwyczaj na jednofazowe i dwufazowe. Jednofazowe mają wyładowania o takiej samej wartości – zarówno pierwsze i kolejne 360 J. Natomiast w defibrylatorach dwufazowych pierwsze wyładowanie ma wartość od 150 do 200 J, a kolejne od 150 do 360 J.

Defibrylatory AED – o co w tym chodzi?

Zatrzymanie akcji serca wymaga wręcz natychmiastowej pomocy, jeżeli osoba, która go doświadczyła ma mieć szansę na przeżycie. Dlatego też w wielu krajach, w tym Polsce wdrażany jest system AED. Działania te prowadzone są w ramach programu powszechnego dostępu do defibrylacji. Na czym on polega? Jego założenia wskazują, że defibrylatory typu AED (takie jak np. AED Malaysia) powinny znajdować się w miejscach publicznych, w których w ciągu ostatnich 5 lat doszło przynajmniej do jednego przypadku zatrzymania krążenia. Urządzenia powinny być umieszczone w takich miejscach, aby skorzystanie z nich było możliwe w ciągu dwóch minut.

Gdzie najczęściej można spotkać się z takimi urządzeniami? Przede wszystkim w dużych skupiskach ludzkich. Oczywiście dostępne są one w ośrodkach zdrowia, ale także coraz częściej w hotelach, centrach handlowych, portach lotniczych, dworcach kolejowych (również niektóre pojazdy przewozu publicznego są w nie wyposażane). Znajdują się one również coraz częściej na wyposażeniu szkół oraz większych zakładów pracy. Można je także zaleźć w obiektach rekreacyjnych takich jak baseny siłownie czy studia fitness.

W jaki sposób należy używać defibrylatora?

Zatrzymanie krążenia to dość częsta przypadłość. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować w takim przypadku i w jaki sposób używa się defibrylatora. Jeżeli wykorzystywany będzie defibrylator AED to należy wpierw go włączyć. Następnie podłącza się kabel oraz nakleja elektrody na klatkę piersiową osoby poszkodowanej. Ważne jest prawidłowe przyklejenie elektrod – jedna powinna znajdować się po lewej stronie klatki piersiowej na linii środkowo-pachowej, druga natomiast po prawej stronie nieco poniżej obojczyka. Urządzenia AED wydają polecania głosowe dotyczące dalszego postępowania, co pozwala na szybką reakcję w kryzysowej sytuacji. Przy każdym urządzeniu powinna się też znajdować pełna instrukcja jego obsługi. W miejscach publicznych, w których umieszczone są tego rodzaju defibrylatory niekiedy znajdują się również monitory, na których wyświetlane są filmy instruktażowe. To ułatwia znacznie zapoznanie się ze sposobem obsługi tych urządzeń w czasie pobytu np. w urzędzie czy jazdy pociągiem.