wtorek, marzec 19, 2024
wtorek, 09 kwiecień 2019 13:48

Co to jest mikrobiom i jak wpływa na nasze zdrowie?

Żyjące w jelitach bakterie, tzw. mikrobiom, mają wpływ na większość procesów, które zachodzą w organizmie. Sprawdź, jak wspomagać florę jelitową, aby zachować dobre bakterie.

W jelitach każdego człowieka żyją miliony dobrych bakterii, tak zwany mikrobiom, który ma wpływ na pracę całego organizmu. Wspomaga prawidłowe trawienie i chroni układ pokarmowy przed wnikaniem toksyn. Zmniejszenie ilości tych dobrych bakterii może wiązać się z pogorszeniem samopoczucia. U zdrowego człowieka mikrobiom działa sprawnie, ale są sytuacje, gdy dochodzi do jego zaburzenia.

Co osłabia mikrobiom jelitowy?

Do zmniejszenia ilości dobrych bakterii w jelitach może dochodzić w wyniku jedzenia przetworzonych potraw, zwłaszcza dużej ilości cukru czy produktów mącznych. Przyczyną może być też picie dużych ilości alkoholu, silny stres, stany zapalne czy osłabienie organizmu. Bardzo częstym powodem jest antybiotykoterapia, nawet krótkotrwała, po której mikrobiom jelitowy dochodzi do siebie przez długi okres.

Mikrobiom może się łatwo osłabiać u dzieci do trzeciego roku życia, które nie mają jeszcze w pełni ukształtowanej flory. A także u kobiet w ciąży, których organizm przeżywa prawdziwą rewolucję hormonalną. Właśnie dlatego ich jelita wymagają dodatkowego wsparcia.

Jak wspierać dobre bakterie jelitowe?

Możesz zrobić to na kilka sposobów. Po pierwsze dietą bogatą w naturalne probiotyki. Znajdziesz je w kiszonkach, fermentowanych produktach sojowych, kefirach, jogurtach probiotycznych czy kwasie chlebowym. Ich doskonałym źródłem jest też niezwykle popularny napój kombucha. Dodatkowo, aby wzmacniać mikrobiom, warto jeść potrawy bogate w prebiotyki, czyli pokarm, którym żywią się bakterie jelitowe. Prebiotyki znajdziesz między innymi w bananach, pszenicy, cebuli, czosnku, ziemniakach oraz ryżu.

Czasem jednak sama dieta może okazać się niewystarczająca, aby szybko przywrócić jelitom równowagę. Może się tak zdarzyć np. po antybiotykoterapii. Wtedy lepiej przyjmować suplement probiotyczny z kilkoma szczepami bakterii probiotycznych, głównie z grup Lactobacillus czy Bifidobacterium.

Dobry probiotyk dla dziecka, zwłaszcza dla niemowlaka, powinien być zupełnie inny, niż ten dla dorosłych. Najlepiej, aby zawierał wyłącznie dobrze przebadane szczepy bakterii, takie jak Lactobacillus rhamnosus GG. Tego typu probiotyk niemowlak może przyjmować bezpiecznie nawet przez bardzo długi czas, ale warto skonsultować się z pediatrą, zanim zdecydujesz się na suplementację.

Bibliografia:

  1. „Zadbaj o równowagę mikroflory jelitowej” Gerard E. Mullin
  2. dietaeliminacyjna.pl
  3. medonet.pl