Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 09 kwiecień 2019 11:48

Co to jest mikrobiom i jak wpływa na nasze zdrowie?

Żyjące w jelitach bakterie, tzw. mikrobiom, mają wpływ na większość procesów, które zachodzą w organizmie. Sprawdź, jak wspomagać florę jelitową, aby zachować dobre bakterie.

W jelitach każdego człowieka żyją miliony dobrych bakterii, tak zwany mikrobiom, który ma wpływ na pracę całego organizmu. Wspomaga prawidłowe trawienie i chroni układ pokarmowy przed wnikaniem toksyn. Zmniejszenie ilości tych dobrych bakterii może wiązać się z pogorszeniem samopoczucia. U zdrowego człowieka mikrobiom działa sprawnie, ale są sytuacje, gdy dochodzi do jego zaburzenia.

Co osłabia mikrobiom jelitowy?

Do zmniejszenia ilości dobrych bakterii w jelitach może dochodzić w wyniku jedzenia przetworzonych potraw, zwłaszcza dużej ilości cukru czy produktów mącznych. Przyczyną może być też picie dużych ilości alkoholu, silny stres, stany zapalne czy osłabienie organizmu. Bardzo częstym powodem jest antybiotykoterapia, nawet krótkotrwała, po której mikrobiom jelitowy dochodzi do siebie przez długi okres.

Mikrobiom może się łatwo osłabiać u dzieci do trzeciego roku życia, które nie mają jeszcze w pełni ukształtowanej flory. A także u kobiet w ciąży, których organizm przeżywa prawdziwą rewolucję hormonalną. Właśnie dlatego ich jelita wymagają dodatkowego wsparcia.

Jak wspierać dobre bakterie jelitowe?

Możesz zrobić to na kilka sposobów. Po pierwsze dietą bogatą w naturalne probiotyki. Znajdziesz je w kiszonkach, fermentowanych produktach sojowych, kefirach, jogurtach probiotycznych czy kwasie chlebowym. Ich doskonałym źródłem jest też niezwykle popularny napój kombucha. Dodatkowo, aby wzmacniać mikrobiom, warto jeść potrawy bogate w prebiotyki, czyli pokarm, którym żywią się bakterie jelitowe. Prebiotyki znajdziesz między innymi w bananach, pszenicy, cebuli, czosnku, ziemniakach oraz ryżu.

Czasem jednak sama dieta może okazać się niewystarczająca, aby szybko przywrócić jelitom równowagę. Może się tak zdarzyć np. po antybiotykoterapii. Wtedy lepiej przyjmować suplement probiotyczny z kilkoma szczepami bakterii probiotycznych, głównie z grup Lactobacillus czy Bifidobacterium.

Dobry probiotyk dla dziecka, zwłaszcza dla niemowlaka, powinien być zupełnie inny, niż ten dla dorosłych. Najlepiej, aby zawierał wyłącznie dobrze przebadane szczepy bakterii, takie jak Lactobacillus rhamnosus GG. Tego typu probiotyk niemowlak może przyjmować bezpiecznie nawet przez bardzo długi czas, ale warto skonsultować się z pediatrą, zanim zdecydujesz się na suplementację.

Bibliografia:

 1. „Zadbaj o równowagę mikroflory jelitowej” Gerard E. Mullin
 2. dietaeliminacyjna.pl
 3. medonet.pl

Czytany 224 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?