Polecane artykuły

 • 1

niedziela, 26 styczeń 2014 18:46

Aspiryna nie dla każdego

Pigułki Pigułki

Czas przeziębień w pełni. Aspiryna to lek popularny, który prawie każdy ma w swojej przydomowej apteczce. Jak dawkować lek, jak działa,  czy są przeciwwskazania do stosowania oraz czym właściwie jest Aspiryna?  Potocznie nazywana Aspiryną substancja to kwas acetylosalicylowy. Lek ten jest ukryty pod różnymi postaciami, takimi jak tabletki, tabletki musujące, proszki do rozpuszczania w wodzie lub tabletki do jelitowe

(w osłonce, które rozpuszczają się dopiero w jelitach, dzięki temu znacznie mniej podrażniają żołądek). 

Działanie leku jest bardzo zróżnicowane. W dużej mierze zależy od dawki, którą zażyjemy. Lek ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe. Przy małym i systematycznym stosowaniu leku (75-300mg na dobę) działa profilaktycznie w ramach przeciwdziałania udarom mózgu i zawałom serca. Jeśli natomiast chcemy uśmierzyć ból i zbić gorączkę zażywa się od 500mg do 1000mg w jednej dawce. W razie potrzeby zażywamy takie dawki co 4-8 godzin. Nie możemy jednak przekroczyć 4000mg na dobę. Bez konsultacji z lekarzem taką terapię możemy stosować przez maksymalnie 4 dni.

Aspiryny przede wszystkim nie podajemy kobietom w ciąży, karmiącym oraz w trakcie miesiączki. Osobom pod wpływem alkoholu również podanie nie jest wskazane. Zakazana jest absolutnie przy astmie, nad kwasowości, chorobie wrzodowej, oraz przy stosowaniu leków przeciwcukrzycowych. Nie jest polecana także osobom poniżej 12 roku życia oraz czekającym na jakiekolwiek poważniejsze zabiegi. 

Pamiętajmy, żeby stosować leki zgodnie ze wskazaniami producentów. Działanie Aspiryny wzmacniają domowe sposoby leczenia przeziębienia lub bólu. 

 

Czytany 1004 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?