Polecane artykuły

 • 1

niedziela, 26 styczeń 2014 18:46

Aspiryna nie dla każdego

Pigułki Pigułki

Czas przeziębień w pełni. Aspiryna to lek popularny, który prawie każdy ma w swojej przydomowej apteczce. Jak dawkować lek, jak działa,  czy są przeciwwskazania do stosowania oraz czym właściwie jest Aspiryna?  Potocznie nazywana Aspiryną substancja to kwas acetylosalicylowy. Lek ten jest ukryty pod różnymi postaciami, takimi jak tabletki, tabletki musujące, proszki do rozpuszczania w wodzie lub tabletki do jelitowe

(w osłonce, które rozpuszczają się dopiero w jelitach, dzięki temu znacznie mniej podrażniają żołądek). 

Działanie leku jest bardzo zróżnicowane. W dużej mierze zależy od dawki, którą zażyjemy. Lek ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe. Przy małym i systematycznym stosowaniu leku (75-300mg na dobę) działa profilaktycznie w ramach przeciwdziałania udarom mózgu i zawałom serca. Jeśli natomiast chcemy uśmierzyć ból i zbić gorączkę zażywa się od 500mg do 1000mg w jednej dawce. W razie potrzeby zażywamy takie dawki co 4-8 godzin. Nie możemy jednak przekroczyć 4000mg na dobę. Bez konsultacji z lekarzem taką terapię możemy stosować przez maksymalnie 4 dni.

Aspiryny przede wszystkim nie podajemy kobietom w ciąży, karmiącym oraz w trakcie miesiączki. Osobom pod wpływem alkoholu również podanie nie jest wskazane. Zakazana jest absolutnie przy astmie, nad kwasowości, chorobie wrzodowej, oraz przy stosowaniu leków przeciwcukrzycowych. Nie jest polecana także osobom poniżej 12 roku życia oraz czekającym na jakiekolwiek poważniejsze zabiegi. 

Pamiętajmy, żeby stosować leki zgodnie ze wskazaniami producentów. Działanie Aspiryny wzmacniają domowe sposoby leczenia przeziębienia lub bólu. 

 

Czytany 1013 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.