wtorek, marzec 19, 2024
czwartek, 10 październik 2019 09:55

Artroskopia kolana – na czym polega ten zabieg i co musisz o nim wiedzieć

Artroskopia kolana Artroskopia kolana

Staw kolanowy to największy staw człowieka łączący kość udową, piszczelową i rzepkę.

Funkcjonalnie jest to staw zawiasowy zmodyfikowany wzmocniony więzadłami zewnętrznymi i silnymi więzadłami wewnętrznymi.

Modyfikacja polega na tym, że oprócz zgięcia i prostowania występują też ruchy rotacji.

Współpracując z mięśniem czworogłowym uda staw kolanowy jest narażony na silne przeciążenia jako drugi najbardziej obciążony staw człowieka. Charakter przenoszonych sił i wynikająca z wykonywanych funkcji skomplikowana budowa stawu kolanowego powodują, że staw kolanowy jest szczególnie narażony na kontuzje i uszkodzenia wynikające z naturalnego procesu zużycia (starzenia).

Najczęściej przyczynami uszkodzeń stawu kolanowego są urazy mechaniczne, głównie sportowe i komunikacyjne. Najczęściej kontuzje zdarzają się w sportach związanych z szybką zmianą miejsca i w sportach siłowych. Wielość i różnorodność urazów stawu kolanowego zależy od kierunku działania i wielkości sił występujących w czasie wypadku.

Co to jest artroskopia kolana?

Dysfunkcję stawu kolanowego można często wyleczyć przez unieruchomienie stawu, fizjoterapię i farmakoterapię. Część patologicznych zmian w obrębie kolana wymaga jednak zastosowania bardziej inwazyjnych metod leczenia.

Najczęściej stosowaną metodą diagnostyczno-terapeutyczną jest małoinwazyjna metoda artroskopii kolana. Umożliwia ona lekarzowi ortopedzie przyjrzenie się chorym stawom od środka. W trakcie zabiegu wykonuje się kilka punktowych nacięć, przez które lekarz wprowadza mikro kamerkę i odpowiednie narzędzia. Staw może być leczony z kilku stron jednocześnie. Możliwe jest dotarcie do miejsc niedostępnych metodą tradycyjnego cięcia otwartego. Charakterystyczny jest brak krwawienia i niewielka uciążliwość wykonanej operacji, zdecydowanie mniej powikłań i krótki pobyt w szpitalu.

Zabieg artroskopii kolana wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu podpajęczynówkowym, czyli od pasa w dół. Po zabiegu należy okresowo odciążyć staw kolanowy stosując kule i ortezę kolana. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja znacznie przyśpiesza gojenie i powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Wskazania do artroskopii kolana

Artroskopię operacyjną kolana zleca lekarz ortopeda w oparciu o badania kliniczne i diagnostykę obrazową. Diagnostykę i zabiegi artroskopii kolana można wykonać za pomocą nowoczesnej aparatury w centrach ortopedii jak Carolina Medical Center w Warszawie: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/kolano-3/. Podstawowe wskazania do wykonania artroskopii kolana to wszelkiego rodzaju urazy stawów kolanowych, złamania, zmiany zwyrodnieniowe, nowotwory i inne. Wraz ze stałym rozwojem technik operacyjnych rośnie liczba wskazań do artroskopii kolana. Obecnie przy użyciu artroskopii przeprowadza się zabiegi usunięcia, zeszycia, czyli naprawy łąkotki, naprawy zmian degeneracyjnych w obrębie stawu, uzupełnienia powierzchni stawowej, plastyki więzadeł i wiele innych.

Artroskopowe leczenie stawu kolanowego obejmuje wiele schorzeń, których leczenie jeszcze niedawno polegało na otwartych operacjach i długotrwałych rehabilitacjach.