Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 10 październik 2019 09:55

Artroskopia kolana – na czym polega ten zabieg i co musisz o nim wiedzieć

Artroskopia kolana Artroskopia kolana

Staw kolanowy to największy staw człowieka łączący kość udową, piszczelową i rzepkę.

Funkcjonalnie jest to staw zawiasowy zmodyfikowany wzmocniony więzadłami zewnętrznymi i silnymi więzadłami wewnętrznymi.

Modyfikacja polega na tym, że oprócz zgięcia i prostowania występują też ruchy rotacji.

Współpracując z mięśniem czworogłowym uda staw kolanowy jest narażony na silne przeciążenia jako drugi najbardziej obciążony staw człowieka. Charakter przenoszonych sił i wynikająca z wykonywanych funkcji skomplikowana budowa stawu kolanowego powodują, że staw kolanowy jest szczególnie narażony na kontuzje i uszkodzenia wynikające z naturalnego procesu zużycia (starzenia).

Najczęściej przyczynami uszkodzeń stawu kolanowego są urazy mechaniczne, głównie sportowe i komunikacyjne. Najczęściej kontuzje zdarzają się w sportach związanych z szybką zmianą miejsca i w sportach siłowych. Wielość i różnorodność urazów stawu kolanowego zależy od kierunku działania i wielkości sił występujących w czasie wypadku.

Co to jest artroskopia kolana?

Dysfunkcję stawu kolanowego można często wyleczyć przez unieruchomienie stawu, fizjoterapię i farmakoterapię. Część patologicznych zmian w obrębie kolana wymaga jednak zastosowania bardziej inwazyjnych metod leczenia.

Najczęściej stosowaną metodą diagnostyczno-terapeutyczną jest małoinwazyjna metoda artroskopii kolana. Umożliwia ona lekarzowi ortopedzie przyjrzenie się chorym stawom od środka. W trakcie zabiegu wykonuje się kilka punktowych nacięć, przez które lekarz wprowadza mikro kamerkę i odpowiednie narzędzia. Staw może być leczony z kilku stron jednocześnie. Możliwe jest dotarcie do miejsc niedostępnych metodą tradycyjnego cięcia otwartego. Charakterystyczny jest brak krwawienia i niewielka uciążliwość wykonanej operacji, zdecydowanie mniej powikłań i krótki pobyt w szpitalu.

Zabieg artroskopii kolana wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu podpajęczynówkowym, czyli od pasa w dół. Po zabiegu należy okresowo odciążyć staw kolanowy stosując kule i ortezę kolana. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja znacznie przyśpiesza gojenie i powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Wskazania do artroskopii kolana

Artroskopię operacyjną kolana zleca lekarz ortopeda w oparciu o badania kliniczne i diagnostykę obrazową. Diagnostykę i zabiegi artroskopii kolana można wykonać za pomocą nowoczesnej aparatury w centrach ortopedii jak Carolina Medical Center w Warszawie: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/kolano-3/. Podstawowe wskazania do wykonania artroskopii kolana to wszelkiego rodzaju urazy stawów kolanowych, złamania, zmiany zwyrodnieniowe, nowotwory i inne. Wraz ze stałym rozwojem technik operacyjnych rośnie liczba wskazań do artroskopii kolana. Obecnie przy użyciu artroskopii przeprowadza się zabiegi usunięcia, zeszycia, czyli naprawy łąkotki, naprawy zmian degeneracyjnych w obrębie stawu, uzupełnienia powierzchni stawowej, plastyki więzadeł i wiele innych.

Artroskopowe leczenie stawu kolanowego obejmuje wiele schorzeń, których leczenie jeszcze niedawno polegało na otwartych operacjach i długotrwałych rehabilitacjach.

Czytany 84 razy

Artykuły powiązane

 • Sekret nawilżonej, zdrowej skóry i błyszczących włosów Sekret nawilżonej, zdrowej skóry i błyszczących włosów

  Próbujesz sobie poradzić z regularnym piciem wody i nawilżaniem organizmu, ale nie lubisz smaku zwykłej wody? Dużo trenujesz i obawiasz się niedoboru składników odżywczych w Twoim organizmie? A może po prostu interesujesz się zdrową żywnością i chcesz wprowadzić do swojego życia więcej zdrowych nawyków? Niezależnie od powodu, poznaj produkt, który znakomicie wpłynie na cały Twój organizm!

 • Gabinet podologiczny w Łodzi - jakie usługi wykonuje? Gabinet podologiczny w Łodzi - jakie usługi wykonuje?

  W gabinecie podologicznym pracuje podolog, czyli specjalista od stóp. Nadal nie jest to w Polsce zbyt popularny zawód. Chociaż to się stopniowo zmienia, ponieważ coraz więcej osób decyduje się odwiedzić taki gabinet. Pamiętaj o tym, że podolog to nie jest lekarz. Z czym warto pójść do gabinetu podologicznego?

 • Krzem w organizmie Krzem w organizmie

  Krzem jest pierwiastkiem stanowiącym absolutną podstawę suplementacji organizmu – szczególnie ze względu na jego udział w tkance łącznej. Jego rola w organizmie jest ciągle niedoceniana pomimo wiarygodnych wyników badan klinicznych.

 • 5 praktycznych wskazówek dla rodziców zdrowego przedszkolaka 5 praktycznych wskazówek dla rodziców zdrowego przedszkolaka

  Infekcje u dziecka to ogromne wyzwanie dla małego organizmu, ale też duży stres dla rodziców, bo nawet niepozorne przeziębienie, jeśli nie zostanie odpowiednio wyleczone może nieść za sobą niekorzystne dla zdrowia powikłania. Właśnie dlatego już od pierwszych lat życia warto zadbać o to, aby nasz przedszkolak był zdrowy, niezależnie choćby od pogody za oknem.

 • Codziennie w dobrej formie! Codziennie w dobrej formie!

  Co raz więcej mówi się o standardach wytwarzania suplementów diety, a właściwie o tym co składa się na tabletkę. W wielu przypadkach są to składniki, stosowane po to, aby obrała ona odpowiedni kształt, formę czy kolor.