czwartek, marzec 28, 2024
piątek, 06 marzec 2020 20:23

Adaptogeny – nowoczesny sposób na wzmocnienie organizmu

Adaptogeny Adaptogeny

Każda z nas zmaga się z mniejszym lub większym stresem, i tym psychologicznym, i fizycznym. W końcu nie łatwo być kobietą, prawda? Praca, dom, rodzina, wiele obowiązków na głowie, a tak mało czasu na odpoczynek.

Chroniczny stres i przemęczanie organizmu niestety prowadzi do wielu przykrych konsekwencji, wśród których wymienić można zaburzenia snu, depresję, nadwagę, cukrzycę, nadciśnienie, a lista może być długa. Ciężko jest się pozbyć obowiązków i stresu, toteż wiele osób szuka sposobu na neutralizację konsekwencji. Jest wiele zabiegów, które można wprowadzić w stylu życia, jak regularne masaże, medytacja, treningi mindulness, akupresura, spacery, czytanie książek fabularnych. Tym razem jednak opiszemy sposób najbardziej na skróty, który oczywiście nie zastąpi powyższych, ale może stanowić świetne uzupełnienie. Przed Państwem – adaptogeny!

Czym są adaptogeny?

Adaptogeny to roślina/substancja, która wspomaga adaptację organizmu do niekorzystnych warunków. Mogą to być warunki psychologiczne, jak dobrze znany nam stres, ale też fizyczne, jak skrajne temperatury, mocne obciążenie organizmu (np. sport wyczynowy lub praca fizyczna), czy też niska dostępność tlenu, przykładowo w wysokich górach lub przy zaburzeniach krążenia. Najpopularniejsze adaptogeny obejmują rośliny i grzyby znane od tysięcy lat w tradycyjnych systemach medycznych Chin (TCM) i Indii (Ajurweda). Wiele z nich poza działaniem adaptogennym i antystresowym ma też pakiet innych właściwości prozdrowotnych, a wybór konkretnego adaptogenu warto uzależnić od całościowego profilu działania.

Poniżej krótki opis najpopularniejszych adaptogenów.

Ashwagandha

Znana też pod nazwą Witania ospała (Withania somnifera), ma ogromną ilośc badań naukowych, które sprawdzają jej wpływ na przeróżne aspekty zdrowia. Ma dobrze udokumentowany wpływ na redukcję kortyzolu oraz psychologicznych objawów stresu, a efekty nasilają się z czasem stosowania. Wielu osobom Ashwagandha pomaga w łagodnych zaburzeniach nastroju i problemach ze snem. Poza tym ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, w większych dawkach może też wspomagać czynność tarczycy a u mężczyzn nawet poprawiać płodność i podnosić poziom testsoteronu.

Gotu Kola

Gotu Kola (Centella Asiatica) potrzebuje trochę czasu by pokazać pełnię swojego działania, ponieważ należy ją suplementować minimum 1-2 miesiące, ale efekty są bardzo przyjemne. Ma ona działanie tonizujące, uspokajające, a także jest nootropikiem, czyli poprawia pamięć i ogólną sprawność mózgu. Bardzo interesującym dla kobiet dodatkiem jest zdolność do usprawniania syntezy koleganu, dzięki czemu może poprawiać jakość skóry, a w razie potrzeby też przyspieszać gojenie ran. Ekstrakty Gotu Kola bywają też stosowane jako składnik maści, by miejscowo poprawiać stan skóry.

Rhodiola Rosea

Różeniec górski (Rhodiola Rosea) lub też Arktyczny korzeń, to adaptogen z tych bardziej energetyzujących, rewitalizujących. Może nawet po jednej porcji dodawać energii i redukować zmęczenie, ma też udokumentowaną skuteczność w lekki spadkach nastroju. Świetnie się sprawdza u osób o sporej aktywności fizycznej.

Cordyceps

Wysokogórski grzyb rosnący w Tybecie. Ma bardzo wyraźne działanie wspomagające odporność, ze względu na obfitą zawartość polisacharydów. W tradycyjnej medycynie znany jest jako środek na poprawę witalności i ogólne wzmocnienie. Może wspomagać gospodarkę energetyczną i poprawiać gospodarkę tlenem, dzięki czemu podobnie jak Rhodiola świetnie działa na osoby aktywne. Przypisuje się mu także działanie spowalniające starzenie się organizmu.

Podsumowanie

Profil działania adaptogenów powinien sprzyjać większości członków naszego społeczeństwa, każdy potrzebuje trochę uwolnić się od stresu. Zmiany w stylu życia są koniecznością, gdy chcemy zmniejszyć ryzyko powikłań stresowych, ale maksymalizacji efektów naszych starań możemy dodatkowo wspomóc się adaptogenami. Ich wybór jak naprawdę duży, a tutaj zostały wymienione jedynie najpopularniejsze. Różnią się od siebie profilami działania, dzięki czemu praktycznie każdy znajdzie odpowiedni adaptogen dla siebie.