środa, wrzesień 18, 2024
czwartek, 29 sierpień 2024 16:24

Wada wymowy, wada zgryzu i wada postawy - łączy je wspólna przyczyna!

fizjoterapeuta stomatologiczny fizjoterapeuta stomatologiczny pixabay

Nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe - związek na linii wada wymowy, wada zgryzu i wada postawy łączy niepozorny element. W jaki sposób dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych oddziałują na różne struktury w ciele? Jak zapobiec związanym z tym wadom i w jaki sposób skutecznie je leczyć?

 

Skąd się biorą wady zgryzu?

Nieprawidłowe ułożenie zębów może przebiegać w różnych płaszczyznach. Zróżnicowane przyczyny wady zgryzu obejmują czynniki wrodzone, jak choćby uwarunkowania genetyczne (np. zbyt ciasno rozmieszczone zęby, nietypowy kształt szczęki) oraz nabyte, tj. np. dysfunkcje m.in. oddychanie przez usta, szkodliwe nawyki (obgryzanie paznokci, gryzienie lub ssanie przedmiotów, kciuka lub przedłużone ssanie smoczka).

Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do pojawienia się zaburzeń funkcjonowania żuchwy a także bólu karku, ramion, barków czy migreny. Zarówno wymienione dolegliwości, jak i leżące u ich podstaw wady zgryzu, to tematy, z którymi warto zgłosić się do fizjoterapeuty stomatologicznego.

Wada wymowy okiem fizjoterapeuty

Również zaburzenia w rozwoju mowy mogą być spowodowane różnymi czynnikami i przyjmować zróżnicowane formy. Za poprawną wymowę odpowiadają przede wszystkim takie aspekty, jak sprawność słuchowa, sprawność artykułu artykulacyjnego, właściwy tor oddechowy i efektywność samego procesu oddychania czy wykorzystanie głosu. Choć leczenie wad wymowy to domena logopedyczna, nie wszyscy wiedzą, że część problemów odpowiadających za ich występowanie, można eliminować jeszcze skutecznie przy wsparciu terapii manualnej.

Wada postawy to nie tylko problem kręgosłupa

Wzajemne oddziaływanie zaburzeń zlokalizowanych w różnych częściach ciała może z początku wydawać się zaskakujące. Gdzie bowiem stawy skroniowo-żuchwowe, a gdzie kręgosłup. Tymczasem, za sprawą taśm mięśniowych oraz okalającej je powięzi, nawet nie sąsiadujące ze sobą bezpośrednio tkanki są między sobą skomunikowane. Na wszystko to nakłada się także układ proprioceptywny. W praktyce oznacza to zarówno przenoszenie napięć i rzutowanie problemów bólowych, jak i współzależność różnych dolegliwości, których nie należy wówczas rozpatrywać jednostkowo. Problemem, który może mieć taki charakter są różnego rodzaju wady postawy.

Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych

Mianem dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych określamy schorzenia i dolegliwości zlokalizowane w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych. Ta pojemna kategoria zaburzeń może nierzadko mieć związek przyczynowo-skutkowy zarówno z wadami zgryzu, wadami wymowy, jak i wadami postawy. Najczęściej występujące problemy, tego obszaru to m.in. nawykowe zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami (bruksizm), zaburzenia ruchomości żuchwy, hipertoniczność i lub/ przerost mięśni żucia, trzaski w stawie, przeskakiwanie żuchwy, bóle głowy, ramion, szyi a także szumy uszne.

W jaki sposób wady na siebie oddziałują?

Zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych mogą prowadzić nie tylko do zmian w wyglądzie twarzy lecz także przekładać się na zmianę ustawienia głowy i szyi. Samo zaciskanie zębów i brak okluzyjnej stabilności wpływają na zmianę bocznego rozkładu masy ciała przesuwając go na stronę przeciwną do zaciskanej. Im mocniejsze zaciskanie zębów, tym na ogół silniejsza aktywacja mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego.

Zmiany w ustawieniu ciała obniżają jego stabilność i upośledzają koordynację za sprawą modyfikacji samego środka ciężkości. Zmiana parametrów chodu i zachwianie równowagi to kolejne składowe oddziałujące z kolei na zgryz. Choć więc wady zgryzu i wady wymowy nie muszą być bezpośrednią przyczyną wady postawy, podobnie jak i w odwortnym scenariuszu, nie zawsze podążą za nią problemy z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych, nie wolno pominąć tych aspektów w diagnostyce i leczeniu.

Fizjoterapia stomatologiczna w odpowiedzi na wady zgryzu i wady postawy

Holistyczne i ukierunkowane na całą osobę pacjenta postępowanie fizjoterapeutyczne może skutecznie przyczynić się do eliminacji problemu u źródła, a także zniesieniu jego konsekwencji na różnych poziomach. Dlatego też niemal każde leczenie ortodontyczne, gnatologiczne, logopedyczne czy ortopedyczne (w aspekcie wad postawy), warto wspomóc oddziaływaniem fizjoterapeutycznym.

Zauważasz ten problem u siebie lub u swojego dziecka? Umów konsultację z fizjoterapeutą stomatologicznym i przekonaj się, jak wiele zmienia nowoczesna fizjoterapia.