piątek, marzec 29, 2024
środa, 30 sierpień 2017 17:04

W jakim wieku osoby starsze przestają być samodzielne?

Starość przez wiele osób jest traktowana jako choroba, a to następstwo naturalnego procesu, który dotyka każdego z nas. Inne są jednak jego następstwa, niektórzy są w stanie o siebie samodzielnie zadbać do ostatnich swoich dni, inni wymagają pomocy w wieku 50, 60, 70, 80… lat. Czy jest jednak graniczny wiek starości, który jednocześnie oznacza koniec samodzielności?

85-letni mężczyzna żwawo spacerujący po parku

W dalszym ciągu zdumienie, zaskoczenie i jednocześnie podziw wywołują osoby starsze uprawiające sport. Jak to możliwe, że w wieku 60 lat można przebiegać codziennie 3km, a wieku 70 lat przejechać całe miasto na rowerze? Wszystko to ma swoje uzasadnienie w organizmie człowieka. Prowadzony tryb życia, dieta, używki, aktywność fizyczna, zażywane leki i uwarunkowania genetyczne – te czynniki mają kluczowe znaczenie dla sprawności fizycznej, ale też intelektualnej osób starszych. Każdy organizm starzeje się w innym tempie, nie można wyznaczyć wyraźnej granicy, po przekroczeniu której będą oni potrzebować opieki i pomocy.

 

60-letnia kobieta poruszająca się na wózku

Innym zjawiskiem, który niekiedy budzi niedowierzanie są bardzo duże różnice w sprawności osób starszych w różnym wieku. Skoro 85-letni mężczyzna bez problemu spaceruje po parku, samodzielnie robi zakupy i potrafi o siebie zadbać, dlaczego 60-letnia kobieta ma problem z podstawowymi czynnościami? Jak już zostało wspomniane, jest to kwestia organizmu, być może choruje już od wielu lat, była zmuszona zażywać silne leki, a może po prostu w jej rodzinie osoby starzeją się wcześniej – odpowiedzi na to pytanie może być wiele.

Osoby starsze przestają być samodzielnie nie wtedy, kiedy potrzebują pomocy w niesieniu zakupów czy też w wejściu po schodach, a wtedy, kiedy nie są w stanie normalnie funkcjonować. Potrzeba pomocy w niektórych czynnościach nie pozbawia ich samodzielności, jednak problemy z poranną i wieczorną toaletą, ugotowaniem obiadu czy poruszaniem się już tak. W takich sytuacjach najlepiej jest zapewnić im odpowiednią opiekę. GoldCare.pl proponuje opiekę godzinową, dzienną, całodobową i weekendową w zależności od potrzeb seniora. To one powinny być wyznacznikiem zakresu pomocy, którą im zapewniamy.