Polecane artykuły

 • 1

środa, 30 sierpień 2017 15:04

W jakim wieku osoby starsze przestają być samodzielne?

Starość przez wiele osób jest traktowana jako choroba, a to następstwo naturalnego procesu, który dotyka każdego z nas. Inne są jednak jego następstwa, niektórzy są w stanie o siebie samodzielnie zadbać do ostatnich swoich dni, inni wymagają pomocy w wieku 50, 60, 70, 80… lat. Czy jest jednak graniczny wiek starości, który jednocześnie oznacza koniec samodzielności?

85-letni mężczyzna żwawo spacerujący po parku

W dalszym ciągu zdumienie, zaskoczenie i jednocześnie podziw wywołują osoby starsze uprawiające sport. Jak to możliwe, że w wieku 60 lat można przebiegać codziennie 3km, a wieku 70 lat przejechać całe miasto na rowerze? Wszystko to ma swoje uzasadnienie w organizmie człowieka. Prowadzony tryb życia, dieta, używki, aktywność fizyczna, zażywane leki i uwarunkowania genetyczne – te czynniki mają kluczowe znaczenie dla sprawności fizycznej, ale też intelektualnej osób starszych. Każdy organizm starzeje się w innym tempie, nie można wyznaczyć wyraźnej granicy, po przekroczeniu której będą oni potrzebować opieki i pomocy.

 

60-letnia kobieta poruszająca się na wózku

Innym zjawiskiem, który niekiedy budzi niedowierzanie są bardzo duże różnice w sprawności osób starszych w różnym wieku. Skoro 85-letni mężczyzna bez problemu spaceruje po parku, samodzielnie robi zakupy i potrafi o siebie zadbać, dlaczego 60-letnia kobieta ma problem z podstawowymi czynnościami? Jak już zostało wspomniane, jest to kwestia organizmu, być może choruje już od wielu lat, była zmuszona zażywać silne leki, a może po prostu w jej rodzinie osoby starzeją się wcześniej – odpowiedzi na to pytanie może być wiele.

Osoby starsze przestają być samodzielnie nie wtedy, kiedy potrzebują pomocy w niesieniu zakupów czy też w wejściu po schodach, a wtedy, kiedy nie są w stanie normalnie funkcjonować. Potrzeba pomocy w niektórych czynnościach nie pozbawia ich samodzielności, jednak problemy z poranną i wieczorną toaletą, ugotowaniem obiadu czy poruszaniem się już tak. W takich sytuacjach najlepiej jest zapewnić im odpowiednią opiekę. GoldCare.pl proponuje opiekę godzinową, dzienną, całodobową i weekendową w zależności od potrzeb seniora. To one powinny być wyznacznikiem zakresu pomocy, którą im zapewniamy.

Czytany 612 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?