Polecane artykuły

 • 1
środa, 30 sierpień 2017 17:04

W jakim wieku osoby starsze przestają być samodzielne?

Starość przez wiele osób jest traktowana jako choroba, a to następstwo naturalnego procesu, który dotyka każdego z nas. Inne są jednak jego następstwa, niektórzy są w stanie o siebie samodzielnie zadbać do ostatnich swoich dni, inni wymagają pomocy w wieku 50, 60, 70, 80… lat. Czy jest jednak graniczny wiek starości, który jednocześnie oznacza koniec samodzielności?

85-letni mężczyzna żwawo spacerujący po parku

W dalszym ciągu zdumienie, zaskoczenie i jednocześnie podziw wywołują osoby starsze uprawiające sport. Jak to możliwe, że w wieku 60 lat można przebiegać codziennie 3km, a wieku 70 lat przejechać całe miasto na rowerze? Wszystko to ma swoje uzasadnienie w organizmie człowieka. Prowadzony tryb życia, dieta, używki, aktywność fizyczna, zażywane leki i uwarunkowania genetyczne – te czynniki mają kluczowe znaczenie dla sprawności fizycznej, ale też intelektualnej osób starszych. Każdy organizm starzeje się w innym tempie, nie można wyznaczyć wyraźnej granicy, po przekroczeniu której będą oni potrzebować opieki i pomocy.

 

60-letnia kobieta poruszająca się na wózku

Innym zjawiskiem, który niekiedy budzi niedowierzanie są bardzo duże różnice w sprawności osób starszych w różnym wieku. Skoro 85-letni mężczyzna bez problemu spaceruje po parku, samodzielnie robi zakupy i potrafi o siebie zadbać, dlaczego 60-letnia kobieta ma problem z podstawowymi czynnościami? Jak już zostało wspomniane, jest to kwestia organizmu, być może choruje już od wielu lat, była zmuszona zażywać silne leki, a może po prostu w jej rodzinie osoby starzeją się wcześniej – odpowiedzi na to pytanie może być wiele.

Osoby starsze przestają być samodzielnie nie wtedy, kiedy potrzebują pomocy w niesieniu zakupów czy też w wejściu po schodach, a wtedy, kiedy nie są w stanie normalnie funkcjonować. Potrzeba pomocy w niektórych czynnościach nie pozbawia ich samodzielności, jednak problemy z poranną i wieczorną toaletą, ugotowaniem obiadu czy poruszaniem się już tak. W takich sytuacjach najlepiej jest zapewnić im odpowiednią opiekę. GoldCare.pl proponuje opiekę godzinową, dzienną, całodobową i weekendową w zależności od potrzeb seniora. To one powinny być wyznacznikiem zakresu pomocy, którą im zapewniamy.

Czytany 694 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.