Polecane artykuły

 • 1

środa, 30 sierpień 2017 15:04

W jakim wieku osoby starsze przestają być samodzielne?

Starość przez wiele osób jest traktowana jako choroba, a to następstwo naturalnego procesu, który dotyka każdego z nas. Inne są jednak jego następstwa, niektórzy są w stanie o siebie samodzielnie zadbać do ostatnich swoich dni, inni wymagają pomocy w wieku 50, 60, 70, 80… lat. Czy jest jednak graniczny wiek starości, który jednocześnie oznacza koniec samodzielności?

85-letni mężczyzna żwawo spacerujący po parku

W dalszym ciągu zdumienie, zaskoczenie i jednocześnie podziw wywołują osoby starsze uprawiające sport. Jak to możliwe, że w wieku 60 lat można przebiegać codziennie 3km, a wieku 70 lat przejechać całe miasto na rowerze? Wszystko to ma swoje uzasadnienie w organizmie człowieka. Prowadzony tryb życia, dieta, używki, aktywność fizyczna, zażywane leki i uwarunkowania genetyczne – te czynniki mają kluczowe znaczenie dla sprawności fizycznej, ale też intelektualnej osób starszych. Każdy organizm starzeje się w innym tempie, nie można wyznaczyć wyraźnej granicy, po przekroczeniu której będą oni potrzebować opieki i pomocy.

 

60-letnia kobieta poruszająca się na wózku

Innym zjawiskiem, który niekiedy budzi niedowierzanie są bardzo duże różnice w sprawności osób starszych w różnym wieku. Skoro 85-letni mężczyzna bez problemu spaceruje po parku, samodzielnie robi zakupy i potrafi o siebie zadbać, dlaczego 60-letnia kobieta ma problem z podstawowymi czynnościami? Jak już zostało wspomniane, jest to kwestia organizmu, być może choruje już od wielu lat, była zmuszona zażywać silne leki, a może po prostu w jej rodzinie osoby starzeją się wcześniej – odpowiedzi na to pytanie może być wiele.

Osoby starsze przestają być samodzielnie nie wtedy, kiedy potrzebują pomocy w niesieniu zakupów czy też w wejściu po schodach, a wtedy, kiedy nie są w stanie normalnie funkcjonować. Potrzeba pomocy w niektórych czynnościach nie pozbawia ich samodzielności, jednak problemy z poranną i wieczorną toaletą, ugotowaniem obiadu czy poruszaniem się już tak. W takich sytuacjach najlepiej jest zapewnić im odpowiednią opiekę. GoldCare.pl proponuje opiekę godzinową, dzienną, całodobową i weekendową w zależności od potrzeb seniora. To one powinny być wyznacznikiem zakresu pomocy, którą im zapewniamy.

Czytany 631 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.