Polecane artykuły

 • 1

środa, 30 sierpień 2017 17:04

W jakim wieku osoby starsze przestają być samodzielne?

Starość przez wiele osób jest traktowana jako choroba, a to następstwo naturalnego procesu, który dotyka każdego z nas. Inne są jednak jego następstwa, niektórzy są w stanie o siebie samodzielnie zadbać do ostatnich swoich dni, inni wymagają pomocy w wieku 50, 60, 70, 80… lat. Czy jest jednak graniczny wiek starości, który jednocześnie oznacza koniec samodzielności?

85-letni mężczyzna żwawo spacerujący po parku

W dalszym ciągu zdumienie, zaskoczenie i jednocześnie podziw wywołują osoby starsze uprawiające sport. Jak to możliwe, że w wieku 60 lat można przebiegać codziennie 3km, a wieku 70 lat przejechać całe miasto na rowerze? Wszystko to ma swoje uzasadnienie w organizmie człowieka. Prowadzony tryb życia, dieta, używki, aktywność fizyczna, zażywane leki i uwarunkowania genetyczne – te czynniki mają kluczowe znaczenie dla sprawności fizycznej, ale też intelektualnej osób starszych. Każdy organizm starzeje się w innym tempie, nie można wyznaczyć wyraźnej granicy, po przekroczeniu której będą oni potrzebować opieki i pomocy.

 

60-letnia kobieta poruszająca się na wózku

Innym zjawiskiem, który niekiedy budzi niedowierzanie są bardzo duże różnice w sprawności osób starszych w różnym wieku. Skoro 85-letni mężczyzna bez problemu spaceruje po parku, samodzielnie robi zakupy i potrafi o siebie zadbać, dlaczego 60-letnia kobieta ma problem z podstawowymi czynnościami? Jak już zostało wspomniane, jest to kwestia organizmu, być może choruje już od wielu lat, była zmuszona zażywać silne leki, a może po prostu w jej rodzinie osoby starzeją się wcześniej – odpowiedzi na to pytanie może być wiele.

Osoby starsze przestają być samodzielnie nie wtedy, kiedy potrzebują pomocy w niesieniu zakupów czy też w wejściu po schodach, a wtedy, kiedy nie są w stanie normalnie funkcjonować. Potrzeba pomocy w niektórych czynnościach nie pozbawia ich samodzielności, jednak problemy z poranną i wieczorną toaletą, ugotowaniem obiadu czy poruszaniem się już tak. W takich sytuacjach najlepiej jest zapewnić im odpowiednią opiekę. GoldCare.pl proponuje opiekę godzinową, dzienną, całodobową i weekendową w zależności od potrzeb seniora. To one powinny być wyznacznikiem zakresu pomocy, którą im zapewniamy.

Czytany 667 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.