Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 29 wrzesień 2015 07:25

Ten produkt pomoże obniżyć podwyższony cholesterol

Ryby to zdrowy element prawidłowo zbilansowanej diety. Dzięki zawartości kwasów omega-3, pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu oraz działają prozdrowotnie na cały organizm.

Zdrowy styl życia jest metodą zapobiegania i leczenia chorób powstających na tle niewłaściwego żywienia. Jednym z problemów są zaburzenia lipidowe, czyli wysoki cholesterol całkowity, frakcja LDL oraz niski cholesterol HDL. Prawidłowo zbilansowana dieta pozwala obniżyć cholesterol w stopniu porównywalnym do jednej dawki leku.  

Postaw na ryby

Urozmaicona dieta powinna przynajmniej 3-4 razy w tygodniu uwzględniać ryby. Są one doskonałym źródłem pełnowartościowego białka oraz szeregu innych cennych składników, m.in. witaminy A i D, jodu, fosforu, potasu, magnezu i selenu. Ryby dostarczają znacznych ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, głównie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych EPA i DHA. Dodatkowo, mięso ryb jest  łatwostrawne i przyswajalne przez organizm ludzki w każdym wieku.

Wpływ omega-3 na zdrowie

Nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 są niezwykle cenne dla naszego organizmu, pomocne w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Są ważnym elementem zapobiegania i leczenia chorób sercowo-naczyniowych, gdyż wykazują właściwości przeciwmiażdżycowe, pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu oraz obniżyć triglicerydy.

Ponadto wzmacniają układ immunologiczny, działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, łagodzą objawy wielu chorób, m.in reumatoidalnego zapalenia stawów, astmy, tocznia rumieniowatego, a nawet zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Ważne są w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu układu nerwowego oraz narządu wzroku.

Które ryby wybrać?

Zawartość kwasów omega-3 – kwasu eikozapenatenowego (EPA) oraz dokzaheksaenowego (DHA) oraz ich wzajemne proporcje w tłuszczu rybim zależą od gatunku i stanu fizjologicznego ryb, pory roku oraz miejsca połowu. Ryby z zimnych mórz północnych zawierają więcej EPA, zaś z południowych więcej DHA. Ponadto, ryby żyjące dziko charakteryzują się większą zawartością kwasów tłuszczowych omega-3, a mniejszą omega-6 w porównaniu z rybami hodowlanymi.

Do gatunków ryb o najwyższej zawartości tych cennych kwasów należą:

 • łosoś,
 • makrela,
 • śledź,
 • sardynka,
 • pstrąg tęczowy,
 • miecznik
 • tuńczyk,
 • halibut.

Ile spożywać kwasów omega-3?

W zaleceniach zdrowego żywienia, ale również w profilaktyce chorób układu krążenia, codzienna dieta powinna dostarczać odpowiednia ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym z rodziny omega-3 i 6. W prawidłowo zbilansowanej diecie kwasy omega-3, w postaci kwasu alfa-linolenowego, powinny stanowić 0,5% wartości energetycznej diety, a zawartość kwasów EPA i DHA powinna wynosić 250 mg. Istotna jest również proporcja kwasów omega-6 do omega-3.  Optymalny stosunek tych kwasów tłuszczowych powinien wynosić 4:1–5:1 i nie powinien przekraczać 10:1[1].

W jakiej formie jeść rybę?

Ryba uwzględniona w diecie 3-4 razy w tygodniu może być podana w różnej formie. Na obiad w postaci dania z rybą przygotowaną na parze lub pieczoną. W pozostałych posiłkach wykorzystać można ryby marynowane, w puszcze, od czasu do czasu również wędzone. Zdrową przekąską będzie również sushi.

[1][1] Jarosz M. [red]: Normy żywienia człowieka. Wyd. IŻŻ, Warszawa 2012

Czytany 4446 razy

Artykuły powiązane

 • Miej olej w… szafce! Gdzie przechowywać olej kokosowy? Miej olej w… szafce! Gdzie przechowywać olej kokosowy?

  Coraz częściej kupujemy olejek kokosowy zachęceni jego właściwościami i szerokim wachlarzem zastosowań. Właściwości oleju kokosowego są znane od niedawna i mogą okazać się posiadać zbawienny wpływ na organizm każdego z nas. Pojawia się jednak pytanie: gdzie przechowywać olej kokosowy, żeby nie stracił swoich właściwości? Jeśli do tej pory zastanawiałeś się gdzie kupić olej kokosowy i jak przechowywać ten produkt to doskonale się składa. Dziś, mamy zaszczyt zaprezentować rozwiązanie, które pozwala na potwierdzenie, że przechowywanie oleju kokosowego nie należy do skomplikowanych i wymagających rzeczy.

 • Refundacja implantów zębowych w Polsce - czy jest możliwa? Refundacja implantów zębowych w Polsce - czy jest możliwa?

  Implanty zębowe – rozwiązanie problemów uzębienia

  Zastanawiasz się, czy istnieje możliwość dofinansowania do implantów zębowych z Narodowego Funduszu Zdrowia? Jesteś w gronie pacjentów, którzy od dłuższego czasu poszukują rozwiązania w formie implantów zębów? Jeśli tak, z pewnością wiesz, że Twój przypadek nie jest odosobniony. Obecnie, pacjenci na całym świecie, w tym także i w Polsce, borykają się z problemami natury stomatologicznej. Jednym z takich problemów jest utrata zęba/zębów w wyniku choroby czy jakiegoś wypadku. W takich przypadkach nowoczesna stomatologia przychodzi z pomocą w postaci implantów. Aktualnie możliwości dziedziny medycznej, jaką jest stomatologia gwarantuje możliwość zarówno leczenia zębów z zachowaniem obecnie obowiązujących standardów, jak i wstawienia implantów zębów.

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Kalendarz ciąży: dowiedz się, kiedy dziecko w Twoim brzuchu zaczyna słyszeć Kalendarz ciąży: dowiedz się, kiedy dziecko w Twoim brzuchu zaczyna słyszeć

  Jesteś w ciąży i chcesz nawiązać lepszy kontakt z noworodkiem zaraz po porodzie? Zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna słyszeć? Chcesz wiedzieć, czy dziecko jeśli jest jeszcze w Twoim brzuchu słyszy to, co do niego mówisz i możesz je w jakikolwiek sposób uspokoić własnym głosem? Jak się okazuje, komunikacja z dzieckiem, które znajduje się jeszcze w brzuchu własnej mamy jest bardzo dobrą praktyką polecaną przez lekarzy. O ile umiejętnie podejdziesz do całego tematu, Twoje starania mogą okazać się kluczowym elementem w trakcie rozwoju dziecka. Możesz zauważyć, że dzięki temu że zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna słyszeć w brzuchu i rozpoczęłaś jest znacznie bardziej rozwinięte niż jego rówieśnicy w dalszych fazach wzrostu. Już w drugim trymestrze zacznij mówić do brzucha, by dziecko poznawało twój głos.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

Media