piątek, marzec 29, 2024
czwartek, 27 kwiecień 2017 14:53

Szybkie odchudzanie - Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa ma bardzo proste zasady - usunięcie z posiłków produktów zawierających gluten. Założenia łatwe, stosowanie w praktyce okazuje się jednak dość skomplikowane. Z czego to wynika? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zacznijmy od wiedzy elementarnej.

 

Dieta bezglutenowa ma bardzo proste zasady - usunięcie z posiłków produktów zawierających gluten. Założenia łatwe, stosowanie w praktyce okazuje się jednak dość skomplikowane.

Z czego to wynika? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zacznijmy od wiedzy elementarnej.

Czym jest gluten? Gluten to białko roślinne występujące przede wszystkim w ziarnach zbóż: pszenicy, żyta i jęczmienia . Około 1% ludzkości cierpi na nietolerancję glutenu. Jest to wynikiem wytwarzania przez organizm chorego przeciwciał skierowanych przeciwko glutenowi.

Jako że gluten występuje w ziarnach zbóż, które mają szerokie zastosowanie spożywcze, pojawia się on w codziennych posiłkach. Warto także zwrócić uwagę, że gluten posiada doskonałe właściwości zagęszczające dania, jest bardzo dobrym nośnikiem smaku i aromatu, dlatego dodawany jest do ogromnej liczby potraw przetworzonych. Z tego też względu niezbędne jest sprawdzanie etykiet na opakowaniach produktów. Nawet na pozór bezpieczne produkty, takie jak ryby w puszce, majonez czy suszone owoce mogą mieć w swoim składzie gluten. I tutaj właśnie tkwi problem w stosowaniu diety bezglutenowej. Nie wystarczy wyeliminować ze swojej diety kilku zbóż. Dieta bezglutenowa wymaga bezkompromisowego podejścia osoby chorej oraz zaangażowania całego otoczenia, a przede wszystkim najbliższych domowników.

Dietę bezglutenową bezwzględnie muszą stosować osoby chore na celiakię oraz osoby nietolerujące glukozy . Różnica pomiędzy nimi polega na tym, iż celiakia jest chorobą immunologiczną i jedynym sposobem leczenia jest przestrzeganie bezwzględnej diety przez całe życie. Osoby nietolerujące glukozy po jakimś czasie mogą spodziewać się poprawy, a nawet całkowitego wyzdrowienia. Efekty diety bezglutenowej zauważalne są u osób chorych całkiem szybko. Jest to przede wszystkim zmniejszenie dokuczliwości pokarmowych, poprawa koncentracji, wzrost energii. Wynika to z usunięcia z diety składnika szkodliwego dla tych osób – glutenu.

Zauważany jest ostatnio również trend w żywieniu polegający na stosowaniu diety bezglutenowej wśród osób zdrowych. Jest to skutkiem założenia, że dieta "gluten-free" pomaga w szybkim odchudzaniu, sam gluten jest nie posiada żadnych wartości odżywczych i niepotrzebny w organizmie, a teraźniejsza pszenica modyfikowana i generująca szkody w organizmie. Ile w tym prawdy, a ile mitów?

Dieta bezglutenowa przede wszystkim nie pomaga zgubić zbędnych kilogramów. Przypadki chudnięcia mogą mieć związek z ograniczeniem ilości spożywanych węglowodanów przez osoby przebywające na diecie bezglutenowej. Natomiast kaloryczność potraw bezglutenowych jest podobna do kaloryczności ich zamienników z glutenem.

Jeżeli natomiast o sam gluten chodzi… jest pewne, iż może on spowodować wiele szkód u osób chorych. jednakże jego szkodliwość wśród osób nie cierpiących na nietolerancję jest zdecydowanie przesadzona. Przede wszystkim usunięcie glutenu z naszych posiłków może narobić szkód w postaci: niedoboru błonnika, kwasu foliowego, cynku, żelaza i magnezu oraz zmniejszenia ciśnienia krwi. Oprócz tego żadne potwierdzone opinie o diecie bezglutenowej ani badania nie potwierdzają jednoznacznie zbawiennego wpływu diety bezglutenowej na ogólną poprawę samopoczucia u osób zdrowych ani na stan naszego organizmu. Należy zatem przed zastosowaniem takowej diety rozważyć, czy ma to jakiś sens.

Osoby chore niestety takiego wyboru nie mają. Dla nich przejście na dietę bezglutenową oznacza wyzwanie, któremu na wstępie trudno będzie sprostać. Warto na wstępie zapamiętać kilka zasad żywieniowych.

Produkty naturalnie bezglutenowe to: nieprzetworzone mięso, ryby, jaja, mleko, warzywa i owoce oraz ryż, kukurydza, gryka, kasza jaglana. Bardzo istotne jest tutaj znaczenie słowa „nieprzetworzone”. Tak, jak zostało wcześniej napisane, gluten jest składnikiem często wykorzystywanym podczas przetwarzania produktów i można go spotkać w wielu wyrobach gotowych zamkniętych w puszkach, słoikach czy torebkach. Warto tutaj nadmienić, iż według ustaleń FAO/WHO za bezglutenowe uznaje się również produkty przetworzone, w których zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm (20 mg/kg). Takie produkty oznaczane są symbolem skreślonego kłosa.

Czy konieczność stosowania diety bezglutenowej to tragedia osoby chorej? Oczywiście, że nie. Choć powszechnie krąży opinia, iż produkty nie zawierające glutenu są drogie, a sama dieta niezwykle bezbarwna, to jak w przypadku każdej obiegowej opinii, tak i tutaj istnieje odrobina przesady. Gotowe produkty bezglutenowe (w istocie nieco droższe niż ich nie zawierające glutenu składniki) nie są jedynymi, które wolno spożywać. Wystarczy odrobina kulinarnego zaangażowania, aby samemu przyrządzić bardzo smaczne i finezyjne dania nie zawierające glutenu.

Kurczak z porem i brzoskwiniami, kotlety jajeczne czy łosoś w ogórku to tylko niektóre z dań, które pozwolą odkryć w sobie talent kulinarny. Dieta bezglutenowa uczy odkrywać nowe smaki, nowe połączenia, które mogą okazać się kulinarnym sukcesem. A komosa ryżowa? Z pewnością niewielu ją zna, ponieważ to dieta bezglutenowa pozwala odkryć tę jedną z najzdrowszych kasz! Jeżeli do tego nauczymy się wypiekać własny chleb z mąki bezglutenowej, to możemy być pewni, że nasze dania będą naprawdę mistrzowskie i zdrowe.

Oczywiście, nietolerancja glutenu wymaga wyrzeczeń w postaci niemożności spożywania posiłków w barach czy restauracjach. Zwykłą pizzerię trzeba omijać szerokim łukiem. Tutaj nie ma wyjątków. Nie można miesiąca restrykcyjnej diety wynagrodzić sobie nawet jednym normalnym posiłkiem, gdyż ta dieta nie działa w ten sposób. Ten jeden kawałek pizzy czy talerz pierogów może zostać odchorowany przez kilka dni, o ile nie tygodni. Dieta bezglutenowa to coś, z czym trzeba nauczyć się funkcjonować i ją pokochać. 

To w przypadku osób nietolerujących glukozy.

A jak sytuacja przedstawia się u osób zdrowych?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie: po co osobom zdrowym dieta bezglutenowa?

Nigdy nie zostało wykazane naukowo, że przejście na dietę bezglutenową przynosi jakiekolwiek korzyści osobom zdrowym. Dlatego też stosowanie diety bezglutenowej rekomendowane jest jedynie osobom chorym, w przypadku których istnieją ku temu bezwzględne przesłanki. W przypadku zdrowych osób niezbędna jest wizyta u lekarza lub dietetyka. Nie oznacza to jednak, że z diety bezglutenowej nie można czerpać przykładów. Przecież można zmniejszyć spożywanie glutenu, a nie po prostu go wyeliminować. Osobiście pieczony chleb, wprowadzenie do diety zdrowych kasz, wyszukiwanie finezyjnych dań – to bezapelacyjne atuty tej diety, które jak najbardziej warto wprowadzić do naszych codziennych nawyków żywieniowych.