Polecane artykuły

 • 1

środa, 04 kwiecień 2018 11:39

Swędzenie oczu - o czym może świadczyć i jak sobie z nim poradzić?

Swędzenie oczu może być objawem alergii lub podrażnienia wywołanego, np. nieprawidłową pielęgnacją soczewek kontaktowych. Nieprzyjemny świąd, w przypadku alergii, zwykle łagodzi unikanie uczulającego czynnika, zastosowanie kropli z lekiem przeciwalergicznym, a w lekkich podrażnieniach - zimny kompres na oczy.

Swędzenie oczu a soczewki kontaktowe

Nieprawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych może prowadzić do infekcji oraz stanów zapalnych oka. Brak przestrzegania higieny w ich użytkowaniu prowadzi do dostania się drobnoustrojów do wnętrza gałki ocznej i uszkodzenia nabłonka rogówki. O tym, jak w prawidłowy sposób dbać o soczewki, aby nie doprowadzić do podrażnień oka można dowiedzieć się ze strony internetowej: http://ultraflex.pl. W przypadku wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości oczu należy natychmiast zrezygnować z noszenia soczewek i udać się na konsultację do okulisty. Chwilową ulgę w swędzeniu i pieczeniu przyniesie zimny kompres nałożony na twarz. Wystarczy czystą bawełnianą ściereczkę namoczyć w chłodnej wodzie i przyłożyć w okolice oczu.

Swędzenie oczu a objawy alergii

Świąd oczu może świadczyć o reakcji alergicznej oka na czynniki uczulające, jak: kurz, sierść zwierząt, pyłki kwiatów czy odchody roztoczy. Swędzeniu może towarzyszyć zaczerwienienie gałek ocznych, pieczenie czy nadmierne łzawienie. Im dłużej oczy mają kontakt z alergenem, tym objawy alergii są silniejsze i powodują poważny dyskomfort.

Alergiczne choroby oczu

Choroby oczu wywołane alergią mogą występować samoczynnie lub towarzyszyć siennemu katarowi czy alergicznym chorobom skóry, układu pokarmowego, oddechowego czy błon śluzowych. Schorzenia, jakie wywołują silne swędzenie oczu, to np.: zapalenie spojówek o charakterze ostrym, atopowym bądź sezonowym.  

Swędzenie oczu wywołane alergią - jak sobie z tym poradzić?

W leczeniu nieprzyjemnych objawów alergicznego zapalenia spojówek istotną rolę odgrywa natychmiastowe wyeliminowanie z najbliższego otoczenia czynnika powodującego uczulenie. Dolegliwości oczu powinny być skonsultowane z lekarzem. Specjaliści na choroby oczu wywołane uczuleniem najczęściej zalecają leczenie miejscowe specjalistycznymi lekami. W niektórych przypadkach pomagają sztuczne łzy, płukanki z soli fizjologicznej, a także leki antyhistaminowe i obkurczające. W leczeniu stanów zapalnych oka i infekcji bardzo ważne jest również zachowanie szczególnej higieny i eliminacja czynników alergennych z najbliższego otoczenia.

Czytany 198 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.