Polecane artykuły

 • 1
środa, 04 kwiecień 2018 11:39

Swędzenie oczu - o czym może świadczyć i jak sobie z nim poradzić?

Swędzenie oczu może być objawem alergii lub podrażnienia wywołanego, np. nieprawidłową pielęgnacją soczewek kontaktowych. Nieprzyjemny świąd, w przypadku alergii, zwykle łagodzi unikanie uczulającego czynnika, zastosowanie kropli z lekiem przeciwalergicznym, a w lekkich podrażnieniach - zimny kompres na oczy.

Swędzenie oczu a soczewki kontaktowe

Nieprawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych może prowadzić do infekcji oraz stanów zapalnych oka. Brak przestrzegania higieny w ich użytkowaniu prowadzi do dostania się drobnoustrojów do wnętrza gałki ocznej i uszkodzenia nabłonka rogówki. O tym, jak w prawidłowy sposób dbać o soczewki, aby nie doprowadzić do podrażnień oka można dowiedzieć się ze strony internetowej: http://ultraflex.pl. W przypadku wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości oczu należy natychmiast zrezygnować z noszenia soczewek i udać się na konsultację do okulisty. Chwilową ulgę w swędzeniu i pieczeniu przyniesie zimny kompres nałożony na twarz. Wystarczy czystą bawełnianą ściereczkę namoczyć w chłodnej wodzie i przyłożyć w okolice oczu.

Swędzenie oczu a objawy alergii

Świąd oczu może świadczyć o reakcji alergicznej oka na czynniki uczulające, jak: kurz, sierść zwierząt, pyłki kwiatów czy odchody roztoczy. Swędzeniu może towarzyszyć zaczerwienienie gałek ocznych, pieczenie czy nadmierne łzawienie. Im dłużej oczy mają kontakt z alergenem, tym objawy alergii są silniejsze i powodują poważny dyskomfort.

Alergiczne choroby oczu

Choroby oczu wywołane alergią mogą występować samoczynnie lub towarzyszyć siennemu katarowi czy alergicznym chorobom skóry, układu pokarmowego, oddechowego czy błon śluzowych. Schorzenia, jakie wywołują silne swędzenie oczu, to np.: zapalenie spojówek o charakterze ostrym, atopowym bądź sezonowym.  

Swędzenie oczu wywołane alergią - jak sobie z tym poradzić?

W leczeniu nieprzyjemnych objawów alergicznego zapalenia spojówek istotną rolę odgrywa natychmiastowe wyeliminowanie z najbliższego otoczenia czynnika powodującego uczulenie. Dolegliwości oczu powinny być skonsultowane z lekarzem. Specjaliści na choroby oczu wywołane uczuleniem najczęściej zalecają leczenie miejscowe specjalistycznymi lekami. W niektórych przypadkach pomagają sztuczne łzy, płukanki z soli fizjologicznej, a także leki antyhistaminowe i obkurczające. W leczeniu stanów zapalnych oka i infekcji bardzo ważne jest również zachowanie szczególnej higieny i eliminacja czynników alergennych z najbliższego otoczenia.

Czytany 228 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.