Polecane artykuły

 • 1

środa, 04 kwiecień 2018 09:39

Swędzenie oczu - o czym może świadczyć i jak sobie z nim poradzić?

Swędzenie oczu może być objawem alergii lub podrażnienia wywołanego, np. nieprawidłową pielęgnacją soczewek kontaktowych. Nieprzyjemny świąd, w przypadku alergii, zwykle łagodzi unikanie uczulającego czynnika, zastosowanie kropli z lekiem przeciwalergicznym, a w lekkich podrażnieniach - zimny kompres na oczy.

Swędzenie oczu a soczewki kontaktowe

Nieprawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych może prowadzić do infekcji oraz stanów zapalnych oka. Brak przestrzegania higieny w ich użytkowaniu prowadzi do dostania się drobnoustrojów do wnętrza gałki ocznej i uszkodzenia nabłonka rogówki. O tym, jak w prawidłowy sposób dbać o soczewki, aby nie doprowadzić do podrażnień oka można dowiedzieć się ze strony internetowej: http://ultraflex.pl. W przypadku wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości oczu należy natychmiast zrezygnować z noszenia soczewek i udać się na konsultację do okulisty. Chwilową ulgę w swędzeniu i pieczeniu przyniesie zimny kompres nałożony na twarz. Wystarczy czystą bawełnianą ściereczkę namoczyć w chłodnej wodzie i przyłożyć w okolice oczu.

Swędzenie oczu a objawy alergii

Świąd oczu może świadczyć o reakcji alergicznej oka na czynniki uczulające, jak: kurz, sierść zwierząt, pyłki kwiatów czy odchody roztoczy. Swędzeniu może towarzyszyć zaczerwienienie gałek ocznych, pieczenie czy nadmierne łzawienie. Im dłużej oczy mają kontakt z alergenem, tym objawy alergii są silniejsze i powodują poważny dyskomfort.

Alergiczne choroby oczu

Choroby oczu wywołane alergią mogą występować samoczynnie lub towarzyszyć siennemu katarowi czy alergicznym chorobom skóry, układu pokarmowego, oddechowego czy błon śluzowych. Schorzenia, jakie wywołują silne swędzenie oczu, to np.: zapalenie spojówek o charakterze ostrym, atopowym bądź sezonowym.  

Swędzenie oczu wywołane alergią - jak sobie z tym poradzić?

W leczeniu nieprzyjemnych objawów alergicznego zapalenia spojówek istotną rolę odgrywa natychmiastowe wyeliminowanie z najbliższego otoczenia czynnika powodującego uczulenie. Dolegliwości oczu powinny być skonsultowane z lekarzem. Specjaliści na choroby oczu wywołane uczuleniem najczęściej zalecają leczenie miejscowe specjalistycznymi lekami. W niektórych przypadkach pomagają sztuczne łzy, płukanki z soli fizjologicznej, a także leki antyhistaminowe i obkurczające. W leczeniu stanów zapalnych oka i infekcji bardzo ważne jest również zachowanie szczególnej higieny i eliminacja czynników alergennych z najbliższego otoczenia.

Czytany 155 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?