czwartek, marzec 28, 2024
środa, 04 kwiecień 2018 11:43

O jakich badaniach warto pamiętać w 31. tygodniu ciąży? Odpowiadamy

Każda spodziewająca się dziecka kobieta zobowiązana jest do regularnego kontrolowania stanu swojego zdrowia. W tym celu powinna zgłaszać się na badania zalecane przez ginekologa. Sprawdź, co czeka Cię w 31. tygodniu ciąży.

 

  1. tydzień to moment, w którym nadal trzeba dokładnie kontrolować stan swojego zdrowia. Odchylenia od wartości uznawanych za normy mogą bowiem wskazywać na pewne nieprawidłowości.
  2. tydzień ciąży – badania obowiązkowe

Kalendarz badań obowiązkowych dla kobiet w ciąży został opracowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (wcześniej Polskie Towarzystwo Ginekologiczne). Sprawdź, co jest ważne w 31. tygodniu ciąży.

  • Morfologia krwi

Morfologia krwi to badanie laboratoryjne, które polega na oznaczeniu podstawowych parametrów krwi na podstawie próbki pobranej z żyły łokciowej. Ocenie podlega m.in. liczba krwinek czerwonych, liczba krwinek białych, poziom hemoglobiny, hematokryt.

Wszelkie odchylenia od normy należy natychmiast skonsultować z lekarzem. Warto jednak pamiętać, że w okresie ciąży odstępstwa od niektórych wartości są dopuszczalne.

  • Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu jest w trakcie ciąży kilkakrotnie powtarzane – m.in. w 31. tygodniu. Tak duża częstotliwość jest istotna, ponieważ zmiany pojawiające się w moczu mogą wskazywać na występowanie schorzeń będących zagrożeniem dla ciąży lub stanowiących powikłania ciążowe.

Jeśli chodzi o badanie moczu, ważną rolę odgrywają przede wszystkim trzy parametry: obecność cukru, obecność białka oraz liczba leukocytów.

  • Badanie na obecność przeciwciał odpornościowych

Tego rodzaju badanie pozwala określić obecność przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom krwinek czerwonych innych niż te na własnych krwinkach. Jest to szczególnie ważne w kontekście ewentualnego konfliktu serologicznego.

Wykrycie przeciwciał pozwala na systematyczne monitorowanie ich miana, a co za tym idzie – na rozpoznanie ewentualnego konfliktu serologicznego. To z kolei umożliwia przeprowadzenie odpowiedniego leczenia, którego istotą jest podanie kobiecie z Rh (-) immunoglobuliny anty-D.

  • Badanie USG

  1. tydzień ciąży to okres, w którym kobieta powinna zgłosić się na trzecie badanie prenatalne. Jest to badanie USG, które przeprowadzane jest w celu wykazania prawidłowego stanu płodu. Pozwala na określenie przyrostów poszczególnych parametrów biometrycznych oraz przyrostu masy dziecka.

Badanie USG w trakcie trzeciego trymestru jest zalecane, ponieważ umożliwia wykrycie/wykluczenie ewentualnych wad, które ujawniają się w późnym okresie życia płodowego. Zalicza się do nich m.in. niedorozwój móżdżku, małogłowie, niektóre wady kończyn oraz układu moczowego.

  • Standardowe badanie ginekologiczne

Około 31. tygodnia ciąży kobieta powinna zgłosić się do ginekologa. W ramach wizyty wykonywane jest standardowe badanie ginekologiczne: podmiotowe (wywiad lekarski) i przedmiotowe (w tym m.in. badania ułożenia płodu i czystości pochwy).

Nie lekceważ regularnych wizyt u ginekologa – pozwolą one na bieżąco monitorować przebieg ciąży i, w razie konieczności, umożliwią lekarzowi podjęcie szybkich działań.