czwartek, 31 grudzień 2015 16:04

Skuteczne środki przeciw komarom – co wybrać?

Wraz z nastaniem ciepłych dni, gdy coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz i otwieramy szeroko okna naszych domów, pojawia się bzyczący problem – komary. Te owady są w stanie zepsuć nawet najlepsze przyjęcie w ogrodzie, spacer po lesie, a także smaczny sen, pozostawiając po sobie swędzące ukąszenia. Obecnie jednak do dyspozycji są skuteczne środki przeciw komarom. Na co warto się zdecydować?

Na dwór:

DEET

Obecnie jednym z najskuteczniejszych środków na komary, który ma udowodnioną naukowo efektywność, jest DEET, czyli N,N-dietylo-meta-toluamid. Środek ten blokuje zmysł powonienia u komarów, co powoduje, że stajemy się dla nich niewidoczni. Sprawdza się on przede wszystkim u osób dorosłych, nie zaleca się jego stosowania w dużych ilościach u dzieci. Należy też pamiętać o tym, żeby zmywać go ze skóry, gdy ochrona przeciw komarom nie będzie już potrzebna.

Olejki eteryczne

Komary nie przepadają także za olejkami eterycznymi o intensywnym zapachu, między innymi olejkami eukaliptusowymi, lawendowymi, z drzewa herbacianego, goździkowymi, paczulowymi czy z trawy cytrynowej. Są one także bezpieczne dla dzieci. Najlepiej wybrać olejki w formie sprayu na komary, które są łatwe w aplikacji, lub przygotować je samemu. Aby ochronić nimi dom, najlepiej stosować je w kominkach zapachowych.

Do domu:

Moskitiera

Taka siatka na owady to prosty i sprawdzony sposób na zabezpieczenie domu przed komarami. Można kupić ją jako gotową lub zamówić na wymiar. Po okresie inwazji komarów może być także zdemontowana z okna czy drzwi balkonowych. Dzięki niej można cieszyć się świeżym i orzeźwiającym powietrzem bez ryzyka dostania się różnych owadów do wnętrza.

Elektrofumigator

Urządzenia tego rodzaju wyposażone są w płyny lub płytki, które zawierają środki owadobójcze. Po włączeniu do kontaktu urządzenie zaczyna wydzielać bezwonne opary wypełniające pokój i zabijające owady. Wystarczy włączyć je na około 3 godziny, nie zapominając o zamknięciu okien – w przeciwnym przypadku, gdy okno ma pozostać otwarte, urządzenie powinno działać przez całą noc.

Gdy jednak dojdzie już do ukąszenia, przydadzą się specjalne środki przeznaczone do zmniejszenia swędzenia w formie maści, sprayów oraz plastrów na ukąszenia– doskonałe także dla dzieci.

Czytany 2230 razy

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.