Polecane artykuły

 • 1
piątek, 04 listopad 2016 11:32

Problem nietrzymania moczu: przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu, czyli NTM, to problem dotykający głównie kobiety. Szacuje się, że nawet połowa wszystkich kobiet na świecie boryka się s tym problemem na pewnym etapie życia. Jakie mogą być przyczyny dolegliwości i w jaki sposób sobie z nimi radzić?

 

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest najczęściej spowodowane uszkodzeniami mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy mniejszej. Bardzo często są one wywołane urazami, np. podczas trudnego porodu. Drugim najczęstszym powodem powstawania problemów z nietrzymaniem moczu u kobiet jest menopauza. Z wiekiem mięśnie okalające cewkę moczową, których zadaniem jest jej podtrzymywanie, stają się bardziej wiotkie i przestają spełniać swoją funkcję prawidłowo. W obu przypadkach osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy sprawia, że pacjentki doświadczają nieprzyjemnych i krępujących dolegliwości związanych z popuszczaniem moczu i utratą kontroli nad pracą pęcherza moczowego.

Problem nietrzymania moczu: jak sobie z nim radzić?

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny nietrzymania moczu, można walczyć z jego objawami za pomocą zmiany nawyków żywieniowych oraz odpowiednio dobranych suplementów diety. Zmiana nawyków żywieniowych ma kluczowe znaczenie przede wszystkim w przypadku osób z nadwagą lub otyłością, ponieważ zbyt duża masa ciała sprzyja powstawaniu problemów z nietrzymaniem moczu. Zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej, unikanie spożywania alkoholu oraz nikotyny, a także spożywanie dużej ilości produktów bogatych w naturalny błonnik, takich jak warzywa, pełnoziarniste pieczywo oraz kasze. Posiłki należy spożywać o stałych porach, nie spiesząc się podczas jedzenia i dbając o wzbogacenie diety w soki przecierowe ze świeżych warzyw i owoców. Nie bez znaczenie jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu poprzez wypijanie w ciągu dnia minimum 2,5 litra wody niegazowanej. Dobrym uzupełnieniem lekkostrawnej diety jest suplement Femudar. To tabletki z dużą zawartością naturalnego ekstraktu z żurawiny, soi oraz pestek z dyni, czyli składników znanych z dobrego wpływu na pracę pęcherza moczowego. Femudar ma działanie odkażające, a dzięki zawartości soi bogatej w fitoestrogeny pomaga stymulować lepszą pracę mięśni u kobiet w okresie menopauzy. Więcej informacji na temat składu oraz stosowania suplementu diety można znaleźć na stronie www.femudar.pl.

Czytany 993 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.