Polecane artykuły

 • 1

piątek, 04 listopad 2016 10:32

Problem nietrzymania moczu: przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu, czyli NTM, to problem dotykający głównie kobiety. Szacuje się, że nawet połowa wszystkich kobiet na świecie boryka się s tym problemem na pewnym etapie życia. Jakie mogą być przyczyny dolegliwości i w jaki sposób sobie z nimi radzić?

 

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest najczęściej spowodowane uszkodzeniami mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy mniejszej. Bardzo często są one wywołane urazami, np. podczas trudnego porodu. Drugim najczęstszym powodem powstawania problemów z nietrzymaniem moczu u kobiet jest menopauza. Z wiekiem mięśnie okalające cewkę moczową, których zadaniem jest jej podtrzymywanie, stają się bardziej wiotkie i przestają spełniać swoją funkcję prawidłowo. W obu przypadkach osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy sprawia, że pacjentki doświadczają nieprzyjemnych i krępujących dolegliwości związanych z popuszczaniem moczu i utratą kontroli nad pracą pęcherza moczowego.

Problem nietrzymania moczu: jak sobie z nim radzić?

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny nietrzymania moczu, można walczyć z jego objawami za pomocą zmiany nawyków żywieniowych oraz odpowiednio dobranych suplementów diety. Zmiana nawyków żywieniowych ma kluczowe znaczenie przede wszystkim w przypadku osób z nadwagą lub otyłością, ponieważ zbyt duża masa ciała sprzyja powstawaniu problemów z nietrzymaniem moczu. Zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej, unikanie spożywania alkoholu oraz nikotyny, a także spożywanie dużej ilości produktów bogatych w naturalny błonnik, takich jak warzywa, pełnoziarniste pieczywo oraz kasze. Posiłki należy spożywać o stałych porach, nie spiesząc się podczas jedzenia i dbając o wzbogacenie diety w soki przecierowe ze świeżych warzyw i owoców. Nie bez znaczenie jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu poprzez wypijanie w ciągu dnia minimum 2,5 litra wody niegazowanej. Dobrym uzupełnieniem lekkostrawnej diety jest suplement Femudar. To tabletki z dużą zawartością naturalnego ekstraktu z żurawiny, soi oraz pestek z dyni, czyli składników znanych z dobrego wpływu na pracę pęcherza moczowego. Femudar ma działanie odkażające, a dzięki zawartości soi bogatej w fitoestrogeny pomaga stymulować lepszą pracę mięśni u kobiet w okresie menopauzy. Więcej informacji na temat składu oraz stosowania suplementu diety można znaleźć na stronie www.femudar.pl.

Czytany 941 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.