Polecane artykuły

 • 1

piątek, 04 listopad 2016 10:32

Problem nietrzymania moczu: przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu, czyli NTM, to problem dotykający głównie kobiety. Szacuje się, że nawet połowa wszystkich kobiet na świecie boryka się s tym problemem na pewnym etapie życia. Jakie mogą być przyczyny dolegliwości i w jaki sposób sobie z nimi radzić?

 

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest najczęściej spowodowane uszkodzeniami mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy mniejszej. Bardzo często są one wywołane urazami, np. podczas trudnego porodu. Drugim najczęstszym powodem powstawania problemów z nietrzymaniem moczu u kobiet jest menopauza. Z wiekiem mięśnie okalające cewkę moczową, których zadaniem jest jej podtrzymywanie, stają się bardziej wiotkie i przestają spełniać swoją funkcję prawidłowo. W obu przypadkach osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy sprawia, że pacjentki doświadczają nieprzyjemnych i krępujących dolegliwości związanych z popuszczaniem moczu i utratą kontroli nad pracą pęcherza moczowego.

Problem nietrzymania moczu: jak sobie z nim radzić?

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny nietrzymania moczu, można walczyć z jego objawami za pomocą zmiany nawyków żywieniowych oraz odpowiednio dobranych suplementów diety. Zmiana nawyków żywieniowych ma kluczowe znaczenie przede wszystkim w przypadku osób z nadwagą lub otyłością, ponieważ zbyt duża masa ciała sprzyja powstawaniu problemów z nietrzymaniem moczu. Zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej, unikanie spożywania alkoholu oraz nikotyny, a także spożywanie dużej ilości produktów bogatych w naturalny błonnik, takich jak warzywa, pełnoziarniste pieczywo oraz kasze. Posiłki należy spożywać o stałych porach, nie spiesząc się podczas jedzenia i dbając o wzbogacenie diety w soki przecierowe ze świeżych warzyw i owoców. Nie bez znaczenie jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu poprzez wypijanie w ciągu dnia minimum 2,5 litra wody niegazowanej. Dobrym uzupełnieniem lekkostrawnej diety jest suplement Femudar. To tabletki z dużą zawartością naturalnego ekstraktu z żurawiny, soi oraz pestek z dyni, czyli składników znanych z dobrego wpływu na pracę pęcherza moczowego. Femudar ma działanie odkażające, a dzięki zawartości soi bogatej w fitoestrogeny pomaga stymulować lepszą pracę mięśni u kobiet w okresie menopauzy. Więcej informacji na temat składu oraz stosowania suplementu diety można znaleźć na stronie www.femudar.pl.

Czytany 929 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?