piątek, kwiecień 26, 2024
piątek, 04 październik 2019 16:07

Pierwsze zbożowe smaki w niemowlęcej diecie – co kryje w sobie kaszka dla niemowlaka?

Kaszka dla dzieci Kaszka dla dzieci

Kiedy dziecko kończy 4 miesiące, według przyjętego w Polsce schematu żywienia niemowląt można rozpoczynać rozszerzanie diety.

Kiedy mogą pojawić się w niej zbożowe smaki i dlaczego jest to takie ważne?

 

Rozszerzenie diety niemowlaka według schematu

Według zaleceń ekspertów wprowadzanie do diety dziecka nowych smaków można rozpocząć od 5-6 miesiąca życia.

Jakie informacje w schemacie żywienia niemowląt znajdą rodzice? Pokazuje on nie tylko moment, kiedy warto zacząć rozszerzenie diety niemowlaka, ale również produkty, od których ten etap żywienia dziecka może się rozpocząć. Początkowo należy podawać dziecku posiłki uzupełniające w postaci gładkiego purée, z uwagi na fakt, że maluszek będzie w stanie rozdrabniać pokarm jedynie językiem. Dlatego dobrze sprawdzą się gotowane, miksowane warzywa, a nieco później także owoce. Kolejnym krokiem mogą być pierwsze produkty zbożowe – kleiki oraz kaszki bezglutenowe i zawierające gluten. Są one jednym z podstawowych elementów diety człowieka, a bogactwo składników odżywczych, jakie się w nich znajdują, sprawia, że nie może ich zabraknąć w jadłospisie dziecka.

Co z tym glutenem? Przemyślane rozszerzenie diety niemowlaka

Wielu rodziców zastanawia się, od jakich produktów rozpocząć wprowadzanie zbóż do diety dziecka. Czy już na samym początku w jadłospisie powinna pojawić się kaszka dla niemowlaka czy może wcześniej warto podać maluszkowi kleik? A jeśli kaszka, to jaka?

Kleik to dobry pomysł na początek. Pozwala przygotować delikatny posiłek na bazie ryżu lub kukurydzy. Zawiera bardzo niewiele składników, dlatego pozwala łagodnie wprowadzić dziecko w smak nowych, zbożowych smaków. Później pojawia się zwykle wątpliwość odnośnie glutenu? Od kiedy podawać kaszki glutenowe i jak zacząć?

Gluten to białko roślinne, które naturalnie występuje w ziarnach niektórych zbóż:

  • pszenicy, w tym pszenicy orkisz,
  • żyta,
  • owsa i
  • jęczmienia.

Chociaż wielu rodziców się go obawia, jest całkowicie nieszkodliwy dla większości ludzi. Powinien być eliminowany wyłącznie z diety tych osób, u których stwierdzono celiakię – poważną chorobę związaną z nietolerancją glutenu lub inne schorzenie, które wymaga stosowania diety bezglutenowej. Nieuzasadnione wykluczenie z diety glutenu może powodować zmniejszenie urozmaicenia diety, a wtedy trudniej również zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze.

Zgodnie ze stanowiskiem Komitetu Żywienia ESPGHAN (European Society of Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition) gluten może być wprowadzany do diety niemowlęcia po ukończeniu 4 a przed końcem 12 miesiąca życia. Początkowo należy podawać dziecku niewielkie ilości tego składnika i obserwować jego reakcję. Ostatecznie to zawsze od rodzica będzie zależało, czy rozszerzenie diety niemowlaka rozpocznie on od kaszek i kleików zawierających gluten, czy wybierze jednak kaszki bezglutenowe.

Kaszka dla niemowlaka bogata w składniki odżywcze

Warto, by kaszka dla niemowlaka regularnie pojawiała się w diecie dziecka. Nie tylko pomaga urozmaicić jadłospis, ale też dostarcza cennych składników, m.in: żelazo, niezbędne do rozwoju poznawczego dziecka i witaminy z grupy B.

Wybierając kaszkę dla dziecka, zwróćmy uwagę, co się w niej kryje. Gwarancją jakości dostosowanej do potrzeb i możliwości dziecka na danym etapie jest oznaczenie wieku podawania, które można znaleźć, m.in. na opakowaniu kaszki Nestlé. Bogactwo dostępnych smaków oraz różnorodność wykorzystywanych w nich zbóż pomogą urozmaicić dietę dziecka i zadowolić wymagający mały brzuszek. Składniki, z których powstają kaszki Nestlé podlegają bardzo ścisłej kontroli, dzięki czemu rodzic ma gwarancję, że gotowy produkt spełnia rygorystyczne wymagania stawiane żywności dla niemowląt i małych dzieci. Co ważne, każda porcja kaszki Nestlé dostarcza ponad 50% dziennego zapotrzebowania dziecka na żelazo ważnego dla rozwoju jego funkcji poznawczych, a dodatkowo zawiera także witaminę C, która wspiera jego wchłanianie.

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé – Zdrowy Start w Przyszłość. Ważna informacja W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.