Polecane artykuły

 • 1

środa, 04 kwiecień 2018 09:43

O jakich badaniach warto pamiętać w 31. tygodniu ciąży? Odpowiadamy

Każda spodziewająca się dziecka kobieta zobowiązana jest do regularnego kontrolowania stanu swojego zdrowia. W tym celu powinna zgłaszać się na badania zalecane przez ginekologa. Sprawdź, co czeka Cię w 31. tygodniu ciąży.

 

 1. tydzień to moment, w którym nadal trzeba dokładnie kontrolować stan swojego zdrowia. Odchylenia od wartości uznawanych za normy mogą bowiem wskazywać na pewne nieprawidłowości.
 2. tydzień ciąży – badania obowiązkowe

Kalendarz badań obowiązkowych dla kobiet w ciąży został opracowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (wcześniej Polskie Towarzystwo Ginekologiczne). Sprawdź, co jest ważne w 31. tygodniu ciąży.

 • Morfologia krwi

Morfologia krwi to badanie laboratoryjne, które polega na oznaczeniu podstawowych parametrów krwi na podstawie próbki pobranej z żyły łokciowej. Ocenie podlega m.in. liczba krwinek czerwonych, liczba krwinek białych, poziom hemoglobiny, hematokryt.

Wszelkie odchylenia od normy należy natychmiast skonsultować z lekarzem. Warto jednak pamiętać, że w okresie ciąży odstępstwa od niektórych wartości są dopuszczalne.

 • Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu jest w trakcie ciąży kilkakrotnie powtarzane – m.in. w 31. tygodniu. Tak duża częstotliwość jest istotna, ponieważ zmiany pojawiające się w moczu mogą wskazywać na występowanie schorzeń będących zagrożeniem dla ciąży lub stanowiących powikłania ciążowe.

Jeśli chodzi o badanie moczu, ważną rolę odgrywają przede wszystkim trzy parametry: obecność cukru, obecność białka oraz liczba leukocytów.

 • Badanie na obecność przeciwciał odpornościowych

Tego rodzaju badanie pozwala określić obecność przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom krwinek czerwonych innych niż te na własnych krwinkach. Jest to szczególnie ważne w kontekście ewentualnego konfliktu serologicznego.

Wykrycie przeciwciał pozwala na systematyczne monitorowanie ich miana, a co za tym idzie – na rozpoznanie ewentualnego konfliktu serologicznego. To z kolei umożliwia przeprowadzenie odpowiedniego leczenia, którego istotą jest podanie kobiecie z Rh (-) immunoglobuliny anty-D.

 • Badanie USG

 1. tydzień ciąży to okres, w którym kobieta powinna zgłosić się na trzecie badanie prenatalne. Jest to badanie USG, które przeprowadzane jest w celu wykazania prawidłowego stanu płodu. Pozwala na określenie przyrostów poszczególnych parametrów biometrycznych oraz przyrostu masy dziecka.

Badanie USG w trakcie trzeciego trymestru jest zalecane, ponieważ umożliwia wykrycie/wykluczenie ewentualnych wad, które ujawniają się w późnym okresie życia płodowego. Zalicza się do nich m.in. niedorozwój móżdżku, małogłowie, niektóre wady kończyn oraz układu moczowego.

 • Standardowe badanie ginekologiczne

Około 31. tygodnia ciąży kobieta powinna zgłosić się do ginekologa. W ramach wizyty wykonywane jest standardowe badanie ginekologiczne: podmiotowe (wywiad lekarski) i przedmiotowe (w tym m.in. badania ułożenia płodu i czystości pochwy).

Nie lekceważ regularnych wizyt u ginekologa – pozwolą one na bieżąco monitorować przebieg ciąży i, w razie konieczności, umożliwią lekarzowi podjęcie szybkich działań.

Czytany 281 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.