Polecane artykuły

 • 1
środa, 04 kwiecień 2018 11:43

O jakich badaniach warto pamiętać w 31. tygodniu ciąży? Odpowiadamy

Każda spodziewająca się dziecka kobieta zobowiązana jest do regularnego kontrolowania stanu swojego zdrowia. W tym celu powinna zgłaszać się na badania zalecane przez ginekologa. Sprawdź, co czeka Cię w 31. tygodniu ciąży.

 

 1. tydzień to moment, w którym nadal trzeba dokładnie kontrolować stan swojego zdrowia. Odchylenia od wartości uznawanych za normy mogą bowiem wskazywać na pewne nieprawidłowości.
 2. tydzień ciąży – badania obowiązkowe

Kalendarz badań obowiązkowych dla kobiet w ciąży został opracowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (wcześniej Polskie Towarzystwo Ginekologiczne). Sprawdź, co jest ważne w 31. tygodniu ciąży.

 • Morfologia krwi

Morfologia krwi to badanie laboratoryjne, które polega na oznaczeniu podstawowych parametrów krwi na podstawie próbki pobranej z żyły łokciowej. Ocenie podlega m.in. liczba krwinek czerwonych, liczba krwinek białych, poziom hemoglobiny, hematokryt.

Wszelkie odchylenia od normy należy natychmiast skonsultować z lekarzem. Warto jednak pamiętać, że w okresie ciąży odstępstwa od niektórych wartości są dopuszczalne.

 • Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu jest w trakcie ciąży kilkakrotnie powtarzane – m.in. w 31. tygodniu. Tak duża częstotliwość jest istotna, ponieważ zmiany pojawiające się w moczu mogą wskazywać na występowanie schorzeń będących zagrożeniem dla ciąży lub stanowiących powikłania ciążowe.

Jeśli chodzi o badanie moczu, ważną rolę odgrywają przede wszystkim trzy parametry: obecność cukru, obecność białka oraz liczba leukocytów.

 • Badanie na obecność przeciwciał odpornościowych

Tego rodzaju badanie pozwala określić obecność przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom krwinek czerwonych innych niż te na własnych krwinkach. Jest to szczególnie ważne w kontekście ewentualnego konfliktu serologicznego.

Wykrycie przeciwciał pozwala na systematyczne monitorowanie ich miana, a co za tym idzie – na rozpoznanie ewentualnego konfliktu serologicznego. To z kolei umożliwia przeprowadzenie odpowiedniego leczenia, którego istotą jest podanie kobiecie z Rh (-) immunoglobuliny anty-D.

 • Badanie USG

 1. tydzień ciąży to okres, w którym kobieta powinna zgłosić się na trzecie badanie prenatalne. Jest to badanie USG, które przeprowadzane jest w celu wykazania prawidłowego stanu płodu. Pozwala na określenie przyrostów poszczególnych parametrów biometrycznych oraz przyrostu masy dziecka.

Badanie USG w trakcie trzeciego trymestru jest zalecane, ponieważ umożliwia wykrycie/wykluczenie ewentualnych wad, które ujawniają się w późnym okresie życia płodowego. Zalicza się do nich m.in. niedorozwój móżdżku, małogłowie, niektóre wady kończyn oraz układu moczowego.

 • Standardowe badanie ginekologiczne

Około 31. tygodnia ciąży kobieta powinna zgłosić się do ginekologa. W ramach wizyty wykonywane jest standardowe badanie ginekologiczne: podmiotowe (wywiad lekarski) i przedmiotowe (w tym m.in. badania ułożenia płodu i czystości pochwy).

Nie lekceważ regularnych wizyt u ginekologa – pozwolą one na bieżąco monitorować przebieg ciąży i, w razie konieczności, umożliwią lekarzowi podjęcie szybkich działań.

Czytany 336 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.