sobota, kwiecień 20, 2024
czwartek, 12 marzec 2020 17:29

Nowotwór krwi. Jak przebiega? Jakie objawy daje białaczka?

Białaczka Białaczka

Nowotwór krwi to choroba, na którą może zachorować każdy, niezależnie od wieku i płci. Dowiedz się jaki jest przebieg i objawy białaczki.

Osłabienie, bóle kości i stawów, szybkie męczenie się, nocna potliwość – to tylko niektóre z objawów gorączki. Niestety, symptomy raka krwi nie są charakterystyczne przez co często są bagatelizowane lub mylone z innymi, mniej poważnymi dolegliwościami i infekcjami, takimi jak przeziębienie lub grypa. Zdarza się też, że pacjenci odczytują objawy nowotworu jako wynik przemęczenia przez co jego diagnoza opóźnia się. Tymczasem, im szybsza diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie!

Co to jest białaczka?

Białaczka nazywana jest również leukemią. To grupa nowotworów złośliwych, które mogą mieć różny przebieg i dawać różne objawy spowodowane niewłaściwym, patologicznym, klonalnym rozrostem komórek układu krwiotwórczego.

Osoba chora na nowotwór krwi cierpi na zaburzenia ilościowe i jakościowe komórek krwi obwodowej. W wyniku białaczki bowiem dochodzi do niekontrolowanego namnażania się komórek krwi. W szpiku chorego produkowane są komórki o różnym stopniu dojrzałości. Następnie mogą one przenikać m.in. do węzłów chłonnych i narządów krwiotwórczych okresu płodowego takich jak śledziona czy wątroba i, w kolejnych etapach, do innych tkanek.

Przebieg białaczki

Białaczka może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Ostra białaczka szpikowa lub ostra białaczka limfoblastyczna dają wyraźne i agresywne objawy. Inaczej jest w przypadku białaczek o charakterze przewlekłym, które mogą rozwijać się w formie utajonej przez długi czas, z wykrywane bywają… przez przypadek. Więcej o przebiegu białaczki dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Objawy białaczki

Pierwsze objawy raka krwi zazwyczaj nie są silne. Ich rodzaj uzależniony jest też od rodzaju nowotworu i zaatakowanych przez niego narządów. Najczęstszym jednak i wspólnym dla nowotworów symptomem jest uczucie zmęczenia. Chory może odczuwać brak sił, który będzie mu stopniowo i powoli utrudniał normalne funkcjonowanie. Niestety, często ten objaw jest bagatelizowany. Choremu może się wydawać, że to wynik nadmiaru stresu, chwilowe osłabienie, wynik braku snu czy złej diety.

Kolejnymi objawami białaczki są zazwyczaj intensywne pocenie się, zwłaszcza w nocy, utrata masa ciała, niebolesny obrzęk węzłów chłonnych, powiększenie śledzony lub wątroby, skłonność do pojawiania się siniaków, a także częste infekcje – zwłaszcza w obrębie jamy ustnej, i gorączka oraz dreszcze. Chorobie mogą towarzyszyć bóle kości i stawów, a także wybroczyny na skórze. Objawów tych nie wolno bagatelizować. Gdy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Media