Polecane artykuły

 • 1
środa, 04 grudzień 2019 09:39

Niezwykłe właściwości yerba mate

Yerba Mate - Zielony Targ Yerba Mate - Zielony Targ

Yerba mate, czyli wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego i przyrządzany z nich napój znane są już od wielu lat. Yerba pełna jest mikro i makroelementów korzystnych dla zdrowia człowieka, ale najbardziej znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości pobudzających.

Do dzisiaj w wielu krajach ten napój jest tak samo popularny przynajmniej tak samo, jak kawa i herbata. Jak działa yerba mate i jakie są jej właściwości zdrowotne?

Yerba mate właściwości zdrowotne i pobudzające

Wyobraźmy sobie bardzo wczesny poranek gdzieś na granicy Paragwaju i Brazylii. Słońce jeszcze nie wstało i nie wstanie przez jakiś czas, a my musimy szybko się obudzić i zbierać do pracy. Wtedy sięgamy po matero, bombillę i suszoną yerbę i rozpoczynamy jak co rano ceremoniał parzenia. Pierwsze matero sprawia, że oczy się otwierają szerzej, a umysł zaczyna pracować szybciej i o wiele jaśniej. Drugie to zastrzyk energii, dzięki któremu jesteśmy gotowi zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą dzień!

Tak właśnie działa yerba mate. Wielu mieszkańców Ameryki Południowej używa tego napoju codziennie. Zazwyczaj pije się go kilka razy w ciągu dnia, parząc w specjalnym naczyniu – czyli bombilli – te same liście. Yerba nie tylko świetnie zastępuje kawę, ale również jest od niej zdecydowanie zdrowsza. Wypicie kilku porcji w ciągu dnia nie tylko pobudza, ale również bardzo pozytywnie wpływa na organizm. Yerba zawiera dużą ilość witamin (głównie z grupy B), oraz mikroelementów – przede wszystkim magnez, żelazo, wapń, potas, fosfor i wiele innych.

Komu najbardziej poleca się picie yerba mate?

Ze względu na zawartość naturalnej kofeiny po mate powinny sięgać zwłaszcza osoby aktywne, ale też wszyscy ci, którym do codziennych aktywności brakuje energii. Ze względu na mniejszą szkodliwość, yerba może być pita kilka razy w ciągu dnia, dlatego jest bardzo polecana jako zamiennik kawy, czy coraz bardziej popularnych napojów energetycznych – zwłaszcza, że nie tylko nie szkodzi, ale również pomaga zachować dobrą formę. Yerba mate polecana jest sportowcom, studentom i wszystkim tym, którzy potrzebują zachować wysoki poziom koncentracji w ciągu dnia. Jak udowodniono, może być również dużym wsparciem dla osób odchudzających się. Więcej informacji na temat yerba mate i jej właściwości można znaleźć na stronie: https://zielonytarg.pl/9-wlasciwosci-yerba-mate-o-ktorych-musisz-wiedziec.html.

Czytany 56 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.