Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 13 sierpień 2018 10:23

Nietrzymanie moczu — przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu (NTM) to jedna z najbardziej krępujących dolegliwości. Polega na mimowolnym oddawaniu moczu. Skarży się na nią coraz więcej osób - dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn bez względu na wiek. To schorzenie o charakterze przewlekłym, jednak można je skutecznie leczyć.

Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele. Jedną z nich są zaburzenia układu nerwowego, które uniemożliwiają kontrolę nad odruchem mikcji. Nietrzymanie moczu jest jednak najczęściej spowodowane problemami układu moczowego. Znacznie częściej dotyka on kobiety. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się osoby otyłe, cierpiące na przewlekłe zaparcia oraz te, które przebyły zabiegi ginekologiczne. Natomiast w przypadku mężczyzn, nietrzymanie moczu najczęściej dotyka panów, którzy cierpią na choroby gruczołu krokowego. Niezależnie od przyczyny występowania tej krępującej dolegliwości, należy się z nią zmierzyć. W tym celu należy zasięgnąć porady specjalisty. Często leczenie nietrzymania moczu polega na odstawieniu leków nasilających tę dolegliwość. Zaleca się również rezygnację z napojów moczopędnych takich jak: kofeina czy alkohol. Nietrzymanie moczu powstaje na skutek słabych mięśni Kegla, dlatego kobiety powinny regularnie go ćwiczyć. Jest to szczególnie ważne po porodzie, gdy ulega on osłabieniu. Kluczem do sukcesu jest regularność. Ważna jest również ilość wykonywanych powtórzeń.

W przypadku, gdy zmiana stylu życia nie przynosi pożądanych efektów i problem nietrzymania moczu nadal się utrzymuje, należy włączyć leczenie farmakologiczne. Jeśli nawet to nie przynosi pożądanych efektów, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Jest ono stosowane przede wszystkim w przypadku wysiłkowego nietrzymaniu moczu. Najpopularniejszym zabiegiem jest podwieszenie szyi pęcherza moczowego. Po operacji ważne jest przestrzeganie zaleceń, które wspomogą proces leczenia. Zaliczają się do nich: rezygnacja ze współżycia, unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, przestrzeganie odpowiedniej diety i dbałość o odpowiednią higienę intymną.

Czytany 238 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.