Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 13 sierpień 2018 08:23

Nietrzymanie moczu — przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu (NTM) to jedna z najbardziej krępujących dolegliwości. Polega na mimowolnym oddawaniu moczu. Skarży się na nią coraz więcej osób - dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn bez względu na wiek. To schorzenie o charakterze przewlekłym, jednak można je skutecznie leczyć.

Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele. Jedną z nich są zaburzenia układu nerwowego, które uniemożliwiają kontrolę nad odruchem mikcji. Nietrzymanie moczu jest jednak najczęściej spowodowane problemami układu moczowego. Znacznie częściej dotyka on kobiety. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się osoby otyłe, cierpiące na przewlekłe zaparcia oraz te, które przebyły zabiegi ginekologiczne. Natomiast w przypadku mężczyzn, nietrzymanie moczu najczęściej dotyka panów, którzy cierpią na choroby gruczołu krokowego. Niezależnie od przyczyny występowania tej krępującej dolegliwości, należy się z nią zmierzyć. W tym celu należy zasięgnąć porady specjalisty. Często leczenie nietrzymania moczu polega na odstawieniu leków nasilających tę dolegliwość. Zaleca się również rezygnację z napojów moczopędnych takich jak: kofeina czy alkohol. Nietrzymanie moczu powstaje na skutek słabych mięśni Kegla, dlatego kobiety powinny regularnie go ćwiczyć. Jest to szczególnie ważne po porodzie, gdy ulega on osłabieniu. Kluczem do sukcesu jest regularność. Ważna jest również ilość wykonywanych powtórzeń.

W przypadku, gdy zmiana stylu życia nie przynosi pożądanych efektów i problem nietrzymania moczu nadal się utrzymuje, należy włączyć leczenie farmakologiczne. Jeśli nawet to nie przynosi pożądanych efektów, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Jest ono stosowane przede wszystkim w przypadku wysiłkowego nietrzymaniu moczu. Najpopularniejszym zabiegiem jest podwieszenie szyi pęcherza moczowego. Po operacji ważne jest przestrzeganie zaleceń, które wspomogą proces leczenia. Zaliczają się do nich: rezygnacja ze współżycia, unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, przestrzeganie odpowiedniej diety i dbałość o odpowiednią higienę intymną.

Czytany 188 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.