Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 13 sierpień 2018 08:23

Nietrzymanie moczu — przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu (NTM) to jedna z najbardziej krępujących dolegliwości. Polega na mimowolnym oddawaniu moczu. Skarży się na nią coraz więcej osób - dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn bez względu na wiek. To schorzenie o charakterze przewlekłym, jednak można je skutecznie leczyć.

Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele. Jedną z nich są zaburzenia układu nerwowego, które uniemożliwiają kontrolę nad odruchem mikcji. Nietrzymanie moczu jest jednak najczęściej spowodowane problemami układu moczowego. Znacznie częściej dotyka on kobiety. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się osoby otyłe, cierpiące na przewlekłe zaparcia oraz te, które przebyły zabiegi ginekologiczne. Natomiast w przypadku mężczyzn, nietrzymanie moczu najczęściej dotyka panów, którzy cierpią na choroby gruczołu krokowego. Niezależnie od przyczyny występowania tej krępującej dolegliwości, należy się z nią zmierzyć. W tym celu należy zasięgnąć porady specjalisty. Często leczenie nietrzymania moczu polega na odstawieniu leków nasilających tę dolegliwość. Zaleca się również rezygnację z napojów moczopędnych takich jak: kofeina czy alkohol. Nietrzymanie moczu powstaje na skutek słabych mięśni Kegla, dlatego kobiety powinny regularnie go ćwiczyć. Jest to szczególnie ważne po porodzie, gdy ulega on osłabieniu. Kluczem do sukcesu jest regularność. Ważna jest również ilość wykonywanych powtórzeń.

W przypadku, gdy zmiana stylu życia nie przynosi pożądanych efektów i problem nietrzymania moczu nadal się utrzymuje, należy włączyć leczenie farmakologiczne. Jeśli nawet to nie przynosi pożądanych efektów, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Jest ono stosowane przede wszystkim w przypadku wysiłkowego nietrzymaniu moczu. Najpopularniejszym zabiegiem jest podwieszenie szyi pęcherza moczowego. Po operacji ważne jest przestrzeganie zaleceń, które wspomogą proces leczenia. Zaliczają się do nich: rezygnacja ze współżycia, unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, przestrzeganie odpowiedniej diety i dbałość o odpowiednią higienę intymną.

Czytany 202 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę? Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę?

  Dobrze zaaplikowany samoopalacz pozwala uzyskać efekt naturalnej opalenizny bez potrzeby zażywania kilkugodzinnych kąpieli słonecznych i narażania skóry na szkodliwe działania promieni UV. Czym są te kosmetyki, jaki rodzaj wybrać i jak je stosować aby osiągnąć zadowalający rezultat?

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.