Polecane artykuły

 • 1
poniedziałek, 13 sierpień 2018 10:23

Nietrzymanie moczu — przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu (NTM) to jedna z najbardziej krępujących dolegliwości. Polega na mimowolnym oddawaniu moczu. Skarży się na nią coraz więcej osób - dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn bez względu na wiek. To schorzenie o charakterze przewlekłym, jednak można je skutecznie leczyć.

Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele. Jedną z nich są zaburzenia układu nerwowego, które uniemożliwiają kontrolę nad odruchem mikcji. Nietrzymanie moczu jest jednak najczęściej spowodowane problemami układu moczowego. Znacznie częściej dotyka on kobiety. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się osoby otyłe, cierpiące na przewlekłe zaparcia oraz te, które przebyły zabiegi ginekologiczne. Natomiast w przypadku mężczyzn, nietrzymanie moczu najczęściej dotyka panów, którzy cierpią na choroby gruczołu krokowego. Niezależnie od przyczyny występowania tej krępującej dolegliwości, należy się z nią zmierzyć. W tym celu należy zasięgnąć porady specjalisty. Często leczenie nietrzymania moczu polega na odstawieniu leków nasilających tę dolegliwość. Zaleca się również rezygnację z napojów moczopędnych takich jak: kofeina czy alkohol. Nietrzymanie moczu powstaje na skutek słabych mięśni Kegla, dlatego kobiety powinny regularnie go ćwiczyć. Jest to szczególnie ważne po porodzie, gdy ulega on osłabieniu. Kluczem do sukcesu jest regularność. Ważna jest również ilość wykonywanych powtórzeń.

W przypadku, gdy zmiana stylu życia nie przynosi pożądanych efektów i problem nietrzymania moczu nadal się utrzymuje, należy włączyć leczenie farmakologiczne. Jeśli nawet to nie przynosi pożądanych efektów, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Jest ono stosowane przede wszystkim w przypadku wysiłkowego nietrzymaniu moczu. Najpopularniejszym zabiegiem jest podwieszenie szyi pęcherza moczowego. Po operacji ważne jest przestrzeganie zaleceń, które wspomogą proces leczenia. Zaliczają się do nich: rezygnacja ze współżycia, unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, przestrzeganie odpowiedniej diety i dbałość o odpowiednią higienę intymną.

Czytany 267 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • O co kobiety dbają najbardziej? O co kobiety dbają najbardziej?

  Uważa się, iż panowie nie poświęcają zbyt wiele uwagi na swój własny wygląd, jednak tak naprawdę kobiety nie są od nich lepsze w tej kwestii. Jednak wśród tych dbających o siebie można wyszczególnić pewne rzeczy, o które dbają najbardziej. Oczywiście są w tym gronie kosmetyki niezbędne do makijażu (np. 4 lashes), preparaty do włosów, a także buty. Co jeszcze?

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.