środa, kwiecień 17, 2024
poniedziałek, 13 sierpień 2018 10:23

Nietrzymanie moczu — przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu (NTM) to jedna z najbardziej krępujących dolegliwości. Polega na mimowolnym oddawaniu moczu. Skarży się na nią coraz więcej osób - dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn bez względu na wiek. To schorzenie o charakterze przewlekłym, jednak można je skutecznie leczyć.

Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele. Jedną z nich są zaburzenia układu nerwowego, które uniemożliwiają kontrolę nad odruchem mikcji. Nietrzymanie moczu jest jednak najczęściej spowodowane problemami układu moczowego. Znacznie częściej dotyka on kobiety. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się osoby otyłe, cierpiące na przewlekłe zaparcia oraz te, które przebyły zabiegi ginekologiczne. Natomiast w przypadku mężczyzn, nietrzymanie moczu najczęściej dotyka panów, którzy cierpią na choroby gruczołu krokowego. Niezależnie od przyczyny występowania tej krępującej dolegliwości, należy się z nią zmierzyć. W tym celu należy zasięgnąć porady specjalisty. Często leczenie nietrzymania moczu polega na odstawieniu leków nasilających tę dolegliwość. Zaleca się również rezygnację z napojów moczopędnych takich jak: kofeina czy alkohol. Nietrzymanie moczu powstaje na skutek słabych mięśni Kegla, dlatego kobiety powinny regularnie go ćwiczyć. Jest to szczególnie ważne po porodzie, gdy ulega on osłabieniu. Kluczem do sukcesu jest regularność. Ważna jest również ilość wykonywanych powtórzeń.

W przypadku, gdy zmiana stylu życia nie przynosi pożądanych efektów i problem nietrzymania moczu nadal się utrzymuje, należy włączyć leczenie farmakologiczne. Jeśli nawet to nie przynosi pożądanych efektów, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Jest ono stosowane przede wszystkim w przypadku wysiłkowego nietrzymaniu moczu. Najpopularniejszym zabiegiem jest podwieszenie szyi pęcherza moczowego. Po operacji ważne jest przestrzeganie zaleceń, które wspomogą proces leczenia. Zaliczają się do nich: rezygnacja ze współżycia, unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, przestrzeganie odpowiedniej diety i dbałość o odpowiednią higienę intymną.