Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 19 kwiecień 2018 08:59

Na czym polega periodontologia w stomatologii?

Wizyta u dentysty większości z nas kojarzy się najczęściej z nieprzyjemnym borowaniem czy wręcz wyrywaniem zębów. Jednak stomatologia to bardzo szeroka dziedzina. Jedną z jej gałęzi jest periodontologia, która to zajmuje się między innymi leczeniem chorób dziąseł. Czym dokładnie jest periodontologia i czym się zajmuje?

Czym jest periodontologia?

Periodontologia to najogólniej mówiąc dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia. Jako przyzębie rozumie się tkanki miękkie i twarde, które otaczają zęby, a ich zadaniem jest ich unieruchomienie w zębodole. Co istotne, choroby przyzębia, obok próchnicy są jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych w jamie ustnej. Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób wywołanych stanami zapalnymi, ale także wadami przyzębia (zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi).

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia to nie tylko leczenie chorób przyzębia, ale także profilaktyka tych schorzeń. Do zadań periodontologa będzie zatem należało również informowanie pacjenta, w jaki sposób można uniknąć nieprzyjemności związanych z tymi chorobami. A warto wiedzieć, że do chorób przyzębia może przyczynić się między innymi palenie papierosów, ale i inne choroby, w tym przewlekłe, takie jak cukrzyca. Więcej informacji na temat tego, co może zagrażać zdrowiu przyzębia oraz zębów można dowiedzieć się na stronie kliniki stomatologicznej – www.dentsm.pl.

Kiedy warto udać się do dentysty w celu sprawdzenia czy przyzębie jest zdrowe?

Dentystę warto odwiedzać regularnie. Jednak czasami organizm wysyła nam sygnały, które mogą sugerować, że w przyzębiu znajduje się stan zapalny lub może występować u nas wada tej części jamy ustnej. Do sygnałów ostrzegawczych, na które trzeba zwrócić uwagę, należy zaliczyć przede wszystkim:

 • chwiejność zębów;

 • odsłonięcie szyjek zębowych;

 • zaczerwienienie dziąseł;

 • nadwrażliwość na gorące napoje i pokarmy;

 • nadwrażliwość na zimne napoje i pokarmy;

 • krwawienie dziąseł;

 • brzydki zapach z ust.

Część z tych objawów wydaje się błaha. Szczególnie jeśli chodzi o nieprzyjemny zapach z ust, jednak nie można ich bagatelizować, gdyż nieleczone choroby przyzębia mogą doprowadzić do utraty zębów.

Czytany 313 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?