środa, kwiecień 24, 2024
czwartek, 19 kwiecień 2018 10:59

Na czym polega periodontologia w stomatologii?

Wizyta u dentysty większości z nas kojarzy się najczęściej z nieprzyjemnym borowaniem czy wręcz wyrywaniem zębów. Jednak stomatologia to bardzo szeroka dziedzina. Jedną z jej gałęzi jest periodontologia, która to zajmuje się między innymi leczeniem chorób dziąseł. Czym dokładnie jest periodontologia i czym się zajmuje?

Czym jest periodontologia?

Periodontologia to najogólniej mówiąc dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia. Jako przyzębie rozumie się tkanki miękkie i twarde, które otaczają zęby, a ich zadaniem jest ich unieruchomienie w zębodole. Co istotne, choroby przyzębia, obok próchnicy są jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych w jamie ustnej. Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób wywołanych stanami zapalnymi, ale także wadami przyzębia (zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi).

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia to nie tylko leczenie chorób przyzębia, ale także profilaktyka tych schorzeń. Do zadań periodontologa będzie zatem należało również informowanie pacjenta, w jaki sposób można uniknąć nieprzyjemności związanych z tymi chorobami. A warto wiedzieć, że do chorób przyzębia może przyczynić się między innymi palenie papierosów, ale i inne choroby, w tym przewlekłe, takie jak cukrzyca. Więcej informacji na temat tego, co może zagrażać zdrowiu przyzębia oraz zębów można dowiedzieć się na stronie kliniki stomatologicznej – www.dentsm.pl.

Kiedy warto udać się do dentysty w celu sprawdzenia czy przyzębie jest zdrowe?

Dentystę warto odwiedzać regularnie. Jednak czasami organizm wysyła nam sygnały, które mogą sugerować, że w przyzębiu znajduje się stan zapalny lub może występować u nas wada tej części jamy ustnej. Do sygnałów ostrzegawczych, na które trzeba zwrócić uwagę, należy zaliczyć przede wszystkim:

  • chwiejność zębów;

  • odsłonięcie szyjek zębowych;

  • zaczerwienienie dziąseł;

  • nadwrażliwość na gorące napoje i pokarmy;

  • nadwrażliwość na zimne napoje i pokarmy;

  • krwawienie dziąseł;

  • brzydki zapach z ust.

Część z tych objawów wydaje się błaha. Szczególnie jeśli chodzi o nieprzyjemny zapach z ust, jednak nie można ich bagatelizować, gdyż nieleczone choroby przyzębia mogą doprowadzić do utraty zębów.