Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 19 kwiecień 2018 10:59

Na czym polega periodontologia w stomatologii?

Wizyta u dentysty większości z nas kojarzy się najczęściej z nieprzyjemnym borowaniem czy wręcz wyrywaniem zębów. Jednak stomatologia to bardzo szeroka dziedzina. Jedną z jej gałęzi jest periodontologia, która to zajmuje się między innymi leczeniem chorób dziąseł. Czym dokładnie jest periodontologia i czym się zajmuje?

Czym jest periodontologia?

Periodontologia to najogólniej mówiąc dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia. Jako przyzębie rozumie się tkanki miękkie i twarde, które otaczają zęby, a ich zadaniem jest ich unieruchomienie w zębodole. Co istotne, choroby przyzębia, obok próchnicy są jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych w jamie ustnej. Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób wywołanych stanami zapalnymi, ale także wadami przyzębia (zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi).

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia to nie tylko leczenie chorób przyzębia, ale także profilaktyka tych schorzeń. Do zadań periodontologa będzie zatem należało również informowanie pacjenta, w jaki sposób można uniknąć nieprzyjemności związanych z tymi chorobami. A warto wiedzieć, że do chorób przyzębia może przyczynić się między innymi palenie papierosów, ale i inne choroby, w tym przewlekłe, takie jak cukrzyca. Więcej informacji na temat tego, co może zagrażać zdrowiu przyzębia oraz zębów można dowiedzieć się na stronie kliniki stomatologicznej – www.dentsm.pl.

Kiedy warto udać się do dentysty w celu sprawdzenia czy przyzębie jest zdrowe?

Dentystę warto odwiedzać regularnie. Jednak czasami organizm wysyła nam sygnały, które mogą sugerować, że w przyzębiu znajduje się stan zapalny lub może występować u nas wada tej części jamy ustnej. Do sygnałów ostrzegawczych, na które trzeba zwrócić uwagę, należy zaliczyć przede wszystkim:

 • chwiejność zębów;

 • odsłonięcie szyjek zębowych;

 • zaczerwienienie dziąseł;

 • nadwrażliwość na gorące napoje i pokarmy;

 • nadwrażliwość na zimne napoje i pokarmy;

 • krwawienie dziąseł;

 • brzydki zapach z ust.

Część z tych objawów wydaje się błaha. Szczególnie jeśli chodzi o nieprzyjemny zapach z ust, jednak nie można ich bagatelizować, gdyż nieleczone choroby przyzębia mogą doprowadzić do utraty zębów.

Czytany 383 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.