Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 19 kwiecień 2018 08:59

Na czym polega periodontologia w stomatologii?

Wizyta u dentysty większości z nas kojarzy się najczęściej z nieprzyjemnym borowaniem czy wręcz wyrywaniem zębów. Jednak stomatologia to bardzo szeroka dziedzina. Jedną z jej gałęzi jest periodontologia, która to zajmuje się między innymi leczeniem chorób dziąseł. Czym dokładnie jest periodontologia i czym się zajmuje?

Czym jest periodontologia?

Periodontologia to najogólniej mówiąc dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia. Jako przyzębie rozumie się tkanki miękkie i twarde, które otaczają zęby, a ich zadaniem jest ich unieruchomienie w zębodole. Co istotne, choroby przyzębia, obok próchnicy są jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych w jamie ustnej. Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób wywołanych stanami zapalnymi, ale także wadami przyzębia (zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi).

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia to nie tylko leczenie chorób przyzębia, ale także profilaktyka tych schorzeń. Do zadań periodontologa będzie zatem należało również informowanie pacjenta, w jaki sposób można uniknąć nieprzyjemności związanych z tymi chorobami. A warto wiedzieć, że do chorób przyzębia może przyczynić się między innymi palenie papierosów, ale i inne choroby, w tym przewlekłe, takie jak cukrzyca. Więcej informacji na temat tego, co może zagrażać zdrowiu przyzębia oraz zębów można dowiedzieć się na stronie kliniki stomatologicznej – www.dentsm.pl.

Kiedy warto udać się do dentysty w celu sprawdzenia czy przyzębie jest zdrowe?

Dentystę warto odwiedzać regularnie. Jednak czasami organizm wysyła nam sygnały, które mogą sugerować, że w przyzębiu znajduje się stan zapalny lub może występować u nas wada tej części jamy ustnej. Do sygnałów ostrzegawczych, na które trzeba zwrócić uwagę, należy zaliczyć przede wszystkim:

 • chwiejność zębów;

 • odsłonięcie szyjek zębowych;

 • zaczerwienienie dziąseł;

 • nadwrażliwość na gorące napoje i pokarmy;

 • nadwrażliwość na zimne napoje i pokarmy;

 • krwawienie dziąseł;

 • brzydki zapach z ust.

Część z tych objawów wydaje się błaha. Szczególnie jeśli chodzi o nieprzyjemny zapach z ust, jednak nie można ich bagatelizować, gdyż nieleczone choroby przyzębia mogą doprowadzić do utraty zębów.

Czytany 333 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.