Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 19 kwiecień 2018 10:59

Na czym polega periodontologia w stomatologii?

Wizyta u dentysty większości z nas kojarzy się najczęściej z nieprzyjemnym borowaniem czy wręcz wyrywaniem zębów. Jednak stomatologia to bardzo szeroka dziedzina. Jedną z jej gałęzi jest periodontologia, która to zajmuje się między innymi leczeniem chorób dziąseł. Czym dokładnie jest periodontologia i czym się zajmuje?

Czym jest periodontologia?

Periodontologia to najogólniej mówiąc dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia. Jako przyzębie rozumie się tkanki miękkie i twarde, które otaczają zęby, a ich zadaniem jest ich unieruchomienie w zębodole. Co istotne, choroby przyzębia, obok próchnicy są jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych w jamie ustnej. Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób wywołanych stanami zapalnymi, ale także wadami przyzębia (zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi).

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia to nie tylko leczenie chorób przyzębia, ale także profilaktyka tych schorzeń. Do zadań periodontologa będzie zatem należało również informowanie pacjenta, w jaki sposób można uniknąć nieprzyjemności związanych z tymi chorobami. A warto wiedzieć, że do chorób przyzębia może przyczynić się między innymi palenie papierosów, ale i inne choroby, w tym przewlekłe, takie jak cukrzyca. Więcej informacji na temat tego, co może zagrażać zdrowiu przyzębia oraz zębów można dowiedzieć się na stronie kliniki stomatologicznej – www.dentsm.pl.

Kiedy warto udać się do dentysty w celu sprawdzenia czy przyzębie jest zdrowe?

Dentystę warto odwiedzać regularnie. Jednak czasami organizm wysyła nam sygnały, które mogą sugerować, że w przyzębiu znajduje się stan zapalny lub może występować u nas wada tej części jamy ustnej. Do sygnałów ostrzegawczych, na które trzeba zwrócić uwagę, należy zaliczyć przede wszystkim:

 • chwiejność zębów;

 • odsłonięcie szyjek zębowych;

 • zaczerwienienie dziąseł;

 • nadwrażliwość na gorące napoje i pokarmy;

 • nadwrażliwość na zimne napoje i pokarmy;

 • krwawienie dziąseł;

 • brzydki zapach z ust.

Część z tych objawów wydaje się błaha. Szczególnie jeśli chodzi o nieprzyjemny zapach z ust, jednak nie można ich bagatelizować, gdyż nieleczone choroby przyzębia mogą doprowadzić do utraty zębów.

Czytany 416 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.