środa, 20 listopad 2019 17:03

Masz kompleksy z powodu swojego intymnego wyglądu? Wybierz labioplastykę!

Ginekologia estetyczna Ginekologia estetyczna

Wiele kobiet nie jest w pełni zadowolonych z wyglądu swoich narządów płciowych. W takim przypadku pomoże zabieg labioplastyki!

Zewnętrzne narządy płciowe wyglądają inaczej u każdej kobiety. Ich wygląd może jednak ulec zmianom, na przykład wskutek przebytej ciąży i porodu czy też po urazach lub infekcjach intymnych. Gdy wygląd narządów płciowych jest przyczyną kompleksów, warto rozważyć specjalny zabieg – labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych mniejszych i większych.

Na czym polega labioplastyka? Jakie są główne wskazania do wykonania tego typu zabiegu? Jak przebiega plastyka warg sromowych? Gdzie można skorzystać obecnie z tego typu zabiegów? Jeśli również nie jesteś całkowicie zadowolona ze swojego intymnego wyglądu, sprawdź, co warto wiedzieć o zabiegu labioplastyki.

Labioplastyka – co to jest?

Zabieg określany jako labioplastyka wziął swoją nazwę od łacińskiego określenia warg sromowych, a mianowicie labia pudendi. Jest to zabieg chirurgiczny albo laserowy, którego głównym zadaniem jest nadanie wargom sromowym odpowiedniego wyglądu. Zabieg ten może obejmować zarówno wargi sromowe mniejsze i wejście do pochwy, jak i wargi sromowe większe.

Dziedziną, która zajmuje się prowadzeniem zabiegów labioplastyki, jest ginekologia estetyczna, a dokładnie ginekologiczna chirurgia estetyczna.

Kiedy warto rozważyć zabieg labioplastyki?

Wielkość, kształt, a także barwa warg sromowych u kobiet może być bardzo zróżnicowana. Na ich wygląd mają wpływ czynniki indywidualne – genetyczne, ale również ciąża i poród, przebyte infekcje, zabiegi w rejonie narządów intymnych czy nawet nieprawidłowo wykonany piercing.

Wygląd narządów płciowych może być u niektórych z nich przyczyną kompleksów, które objawiają się między innymi przez unikanie seksu.

Warto także wskazać, że zbyt duże warg sromowe mogą być także przyczyną dyskomfortu, na przykład mogą utrudniać uprawianie sportów, przeszkadzać w utrzymaniu odpowiedniej higieny narządów płciowych, co sprzyja częstszym infekcjom.

Wśród najważniejszych wskazań do zabiegu labioplastyki znalazły się:

 • przerost warg sromowych
 • asymetryczne wargi sromowe
 • zanik warg sromowych
 • nierozwinięte w pełni wargi sromowe
 • deformacje warg sromowych

Warto także wskazać, że labioplastyka prowadzona jest jako operacja u osób zmieniających płeć.

Plastyka warg sromowych – na czym polega ten zabieg?

Labioplastyka to zabieg, który może być wykonany metodą chirurgiczną albo z użyciem lasera. Każda z tych procedur wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem zajmującym się ginekologią estetyczną, który posiada doświadczenie w tej właśnie dziedzinie.

Labioplastyka operacyjna

Jest to zabieg chirurgiczny, którego celem jest odpowiednie ukształtowanie warg sromowych mniejszych lub większych u pacjentki. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, dlatego też kobieta nie odczuwa wtedy dolegliwości bólowych.

Chirurgiczna plastyka warg sromowych prowadzona jest z wykorzystaniem dwóch metod, a mianowicie metody Wedge albo TRIM.

Labioplastyka metodą Wedge polega na wycięciu tkanek w kształt litery V, a następnie odpowiednim ich zszyciu. Nie wymaga ona przycinania brzegów warg sromowych, dlatego też zachowują one swój naturalny wygląd.

Z kolei labioplastyka metodą TRIM polega na wykonaniu przycięcia brzegów warg sromowych, aby posiadały one odpowiedni wygląd. Wadą tej właśnie metody jest mniej naturalny efekt, a także bardziej widoczna blizna.

Obecnie plastyka warg sromowych mniejszych i większych najczęściej prowadzona jest metodą Wedge, która pozwala na uzyskanie lepszych efektów, a przy tym związana jest z niższym ryzykiem, gdyż nie pojawia się wtedy niebezpieczeństwo uszkodzenia ważnych nerwów.

Całkowity czas trwania zabiegu to najczęściej 1-2 godziny w zależności od wybranej metody. Najczęściej tego samego dnia pacjentka może wrócić do domu, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań.

Labioplastyka laserowa

Plastyka warg sromowych może być wykonana również metodą laserową. Wiązka lasera prowadzi do odpowiedniego ukształtowania tkanek oraz ich koagulacji, dzięki czemu skraca się czas rekonwalescencji – gojenie jest szybsze, a blizna niemalże niewidoczna.

Labioplastyka z wykorzystaniem metody laserowej nie jest jednak możliwa do wykonania u każdej pacjentki. Najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich wad, dlatego też wtedy, gdy problem jest poważniejszy, konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

Postępowanie po zabiegu labioplastyki

Po wykonaniu zabiegu labioplastyki pacjentka może najczęściej tego samego dnia powrócić do domu. Powinna ona jednocześnie pamiętać o przestrzeganiu odpowiednich zaleceń pozabiegowych.

Po zabiegu należy unikać długotrwałego siedzenia, zakładania nogi na nogę, a także należy dbać dokładnie o higienę intymną. Zaleca się także korzystanie ze środków dezynfekcyjnych po korzystaniu z toalety, aby zminimalizować ryzyko infekcji. W okresie rekonwalescencji pacjentka powinna także powstrzymywać się od aktywności seksualnej.

Całkowity czas trwania rekonwalescencji po zabiegu wynosi od 4 do 6 tygodni w zależności od wybranej metody.

Przeciwwskazania do zabiegu labioplastyki:

 • ciąża i karmienia piersią
 • infekcje sromu i pochwy
 • miesiączka
 • niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych
 • choroby nowotworowe
 • cukrzyca
 • problemy z krzepliwością krwi
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
 • i inne przeciwwskazania

Gdzie można wykonać zabieg plastyki warg sromowych?

Dzisiaj labioplastyka jest coraz częściej prowadzonym zabiegiem chirurgicznym. Pozwala on kobietom na pozbycie się swoich kompleksów związanych z intymnym wyglądem. Gdzie można skorzystać z plastyki warg sromowych?

Labioplastyka dostępna jest również w mieście Kraków, gdzie prowadzi ją gabinet Chirurgia Plastyczna – Marta Raczkowska-Muraszko. To właśnie tam pacjentki zawsze znajdują się pod opieką wykwalifikowanych specjalistów, którzy zadbają o jego maksymalne bezpieczeństwo oraz optymalne efekt

Czytany 338 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.