czwartek, kwiecień 25, 2024
piątek, 23 marzec 2018 12:18

Kinesiotaping - dlaczego warto?

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) zmniejsza ból w obrębie mięśni i przyczepów mięśniowych. Poprawia mikrokrążenie, przez co przyspiesza usuwanie obrzęków. Dodatkowo może być stosowany w profilaktyce kontuzji sportowych.

 

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping to metoda, w której wykorzystywane są taśmy regulujące napięcie mięśniowe. Tak zwane tejpy (plastry) są elastyczne i mają grubość oraz wagę zbliżoną do ludzkiej skóry. Zostały wykonane z bawełny i pokryte klejem akrylowym. Nie podrażniają skóry ani nie wywołują reakcji alergicznych. Mają falowaną strukturę, co sprawia, że powietrze swobodnie przez nie przepływa. Tejpy nosi się przez 5 dni lub do ich samoistnego odklejenia się. Zależy to od tego, jaki sposób używania plastrów zaleci rehabilitant lub lekarz.

Poprawa mikrokrążenia

Tejp powinien zostać przyklejony w taki sposób, aby powiększyć przestrzeń pomiędzy skórą i powięzią. Usprawni to krążenie krwi i limfy, a co za tym idzie - rozpocznie się proces samoleczenia. Plastrowanie dynamiczne można stosować np. u osób mających obrzęki, zaburzenia krążenia chłonki oraz u tych, u których występują wskazania do drenażu limfatycznego.

Zapobieganie kontuzjom i leczenie urazów

Kinesiotaping jest pomocny także w przypadku urazów, takich jak uszkodzenia więzadeł i mięśni. Tejpów warto użyć także po skręceniach lub zwichnięciach. Taśmy sprawiają, że mięśnie przemieszczają się względem powięzi, co stabilizuje stawy. Dodatkowo plastry dynamiczne mogą zapobiegać kontuzjom. Niektórzy sportowcy stosują je profilaktycznie w trakcie treningów

Szybsze gojenie się obrzęków i krwiaków

Kinesiotaping dzięki poprawie mikrokrążenia i przepływu limfy sprawia, że obrzęki i krwiaki wchłaniają się zdecydowanie szybciej. Tejpy zmniejszają też stany zapalne oraz blizny. Mogą być stosowane u osób po zabiegach i urazach, ponieważ przyspieszają gojenie się tkanek.

Działanie przeciwbólowe

Taśmy używane w plastrowaniu dynamicznym oddziałują na receptory odpowiedzialne za ból znajdujące się w skórze. Tejpy zmniejszają bóle w okolicy przyczepów mięśniowych i pochewek ścięgnistych. Usuwają także dolegliwości kręgosłupa, barków oraz kolan. Mogą być stosowane przy ostrogach piętowych. Działanie utrzymuje się nie tylko w czasie, gdy plaster jest przyklejony, ale także przez pewien okres po jego zdjęciu.

Większe napięcie mięśniowe i siła

Kinesiotaping pomoże także osobom ze zmniejszonym napięciem mięśniowym i osłabioną siłą. Ułatwia wykonywanie ruchów wykorzystywanych w codziennym życiu, a także ćwiczeń. Zwiększa zakres ruchu w mięśniach i stawach.

Przeciwwskazania do kinesiotapingu

Plastrowanie dynamiczne nie może być stosowane jedynie w przypadku uczulenia na klej akrylowy oraz w przypadku poważnych chorób skóry, np. łuszczycy. Użycie tejpów wykluczają niezagojone rany oraz zabiegi fizjoterapeutyczne, których wykonanie jest niemożliwe ze względu na powierzchnię plastra.