wtorek, kwiecień 23, 2024
poniedziałek, 06 kwiecień 2020 12:25

Kiedy pierwsza wizyta u pediatry?

Pierwsza wizyta u pediatry Pierwsza wizyta u pediatry

Wyjście kobiety ze szpitala po porodzie to wyczekiwany moment przez wszystkich członków rodziny. Doświadczenie pierwszych dni w domu z dzieckiem jest niezapomnianym przeżyciem dla obojga rodziców. Poza urządzaniem miejsca dla maluchu czy zakupu potrzebnych akcesoriów, ważne są także aspekty medyczne.

. Jak wybrać odpowiedniego lekarza pierwszego kontaktu dla dziecka? Kiedy po porodzie udać się z dzieckiem do pediatry? Co to jest wizyta patronażowa i kto może z niej skorzystać? Na te i inne pytanie znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Jak wybrać odpowiedniego pediatrę?

Wybór odpowiedniego pediatry jest niezwykle ważny. Posłuchaj opinii znajomych, poczytaj na forach internetowych czy portalach społecznościowych. Warto też mieć wzgląd na to, że lekarz pediatra często potrzebny jest na ‘już’. Nie wybieraj więc specjalisty z drugiego końca miasta, gdyż bezpośredni kontakt z nim w nagłym przypadku może być utrudniony. Jeśli już wybierzemy odpowiadającego nam specjalistę, warto zwrócić uwagę na sprzęt, którego używa. Odpowiedni stetoskop pediatryczny i torby medyczne, w których przenoszony jest sprzęt powinny być dopasowane do badanego pacjenta. Stetoskop pediatryczny powinien być także odpowiednio często dezynfekowany, by nie przenieść na ciało dziecka niechcianych bakterii i  infekcji.

Pierwsza wizyta u pediatry

Pierwsza wizyta u pediatry powinna odbyć się w ciągu 4 pierwszych tygodni życia dziecka. Między 6 a 8 tygodniem, zalecane jest wykonanie zaś pierwszych szczepień. W czasie pierwszej wizyty, lekarz przeprowadza dokładny wywiad z opiekunem dziecka, ocenia fizyczny i neurologiczny rozwój dziecka, oraz ogólny stan jego zdrowia. Pierwsza wizyta u pediatry to także odpowiedni moment na zadanie lekarzowi nurtujących pytań  i podzielenie się z nim wątpliwościami. Aby nie zapomnieć o żadnej ważnej kwestii, warto spisać zagadnienia do omówienia na kartce. Jeśli lekarz nie ma czasu, badania wykonuje w pośpiechu, nie dba o samopoczucie matki i dziecka, warto zastanowić się nad zmianą pediatry. Placówka, która będzie opiekować się maluszkiem powinna być odpowiednio wyposażona, a jej personel miły i sympatyczny, by wizyty w niej były przyjemnym doświadczeniem, a nie przymusem.

Co to jest wizyta patronażowa?

Patronaż noworodka jest szczególnym rodzajem świadczenia zdrowotnego. W ramach wizyt patronażowych mama i noworodek spotykają się z położną środowiskową już po opuszczeniu szpitala. Według zaleceń lekarzy, pierwsza wizyta patronażowa powinna mieć miejsce w ciągu dwóch cni od opuszczenia szpitala. Aby usprawnić plan wizyt, warto skontaktować się z położną już w czasie trwania ciąży oraz przekazać szpitalowi, w którym odbywa się poród, dokładne dane co do miejsca praktyki wybranej położnej. Usprawni to przepływ informacji o narodzinach dziecka w placówce. 

Media