Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 22 maj 2018 10:11

Kaszel: co zrobić, gdy się pojawi?

Kaszel to jedna z najczęstszych dolegliwości towarzyszących infekcji. Czasami jest na tyle dokuczliwy, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Istnieje wiele sposobów, by go złagodzić; ważne jednak, by dopasować metodę do rodzaju kaszlu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają w zwalczeniu tej dolegliwości; wśród nich największą popularnością cieszą się syropy.

Kaszel: przyczyny

Warto zaznaczyć, że kaszel nie jest odrębną jednostką chorobową – to raczej zespół objawów, towarzyszący np. infekcjom wirusowym. Najczęściej nie powinien wzbudzić naszych obaw, jednak jeśli utrzymuje się dość długo, a dodatkowo nie występują żadne inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia lub grupy, warto zastanowić się, jakie są przyczyny pojawienia się kaszlu. Może się np. okazać, że to objaw poważniejszej choroby lub tzw. „kaszel palacza”. Czasami kaszel jest jedynie reakcją obronną organizmu na przedostanie się do dróg oddechowych ciała obcego lub w sytuacji, gdy długo przebywamy w pomieszczeniu z suchym powietrzem.

Kaszel: rodzaje i leczenie

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kaszlu – kaszel mokry i suchy. Z kaszlem mokrym mamy do czynienia wtedy, gdy wykrztuszamy wydzielinę, natomiast z kaszlem suchym – gdy jest on napastliwy, ale nie pojawia się żadna plwocina. Jeśli chodzi o łagodzenie kaszlu, podstawą jest rozpoznanie, z jakim rodzajem objawów mamy do czynienia. Nie zawsze jest to proste, zwłaszcza, że na początku infekcji zmagamy się z kaszlem suchym, który po jakimś czasie zmienia się w kaszel mokry. Z tego względu ważne jest obserwowanie reakcji własnego organizmu. W leczeniu kaszlu najczęściej stosuje się różnego rodzaju syropy; niektóre mają działanie wykrztuśne (np. Fenspogal), a dodatkowo przeciwzapalne i rozkurczające oskrzela, co ułatwia spokojniejsze oddychanie i umożliwia funkcjonowanie bez ciągłych napadów kaszlu.

Czytany 124 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?