Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 22 maj 2018 10:11

Kaszel: co zrobić, gdy się pojawi?

Kaszel to jedna z najczęstszych dolegliwości towarzyszących infekcji. Czasami jest na tyle dokuczliwy, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Istnieje wiele sposobów, by go złagodzić; ważne jednak, by dopasować metodę do rodzaju kaszlu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają w zwalczeniu tej dolegliwości; wśród nich największą popularnością cieszą się syropy.

Kaszel: przyczyny

Warto zaznaczyć, że kaszel nie jest odrębną jednostką chorobową – to raczej zespół objawów, towarzyszący np. infekcjom wirusowym. Najczęściej nie powinien wzbudzić naszych obaw, jednak jeśli utrzymuje się dość długo, a dodatkowo nie występują żadne inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia lub grupy, warto zastanowić się, jakie są przyczyny pojawienia się kaszlu. Może się np. okazać, że to objaw poważniejszej choroby lub tzw. „kaszel palacza”. Czasami kaszel jest jedynie reakcją obronną organizmu na przedostanie się do dróg oddechowych ciała obcego lub w sytuacji, gdy długo przebywamy w pomieszczeniu z suchym powietrzem.

Kaszel: rodzaje i leczenie

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kaszlu – kaszel mokry i suchy. Z kaszlem mokrym mamy do czynienia wtedy, gdy wykrztuszamy wydzielinę, natomiast z kaszlem suchym – gdy jest on napastliwy, ale nie pojawia się żadna plwocina. Jeśli chodzi o łagodzenie kaszlu, podstawą jest rozpoznanie, z jakim rodzajem objawów mamy do czynienia. Nie zawsze jest to proste, zwłaszcza, że na początku infekcji zmagamy się z kaszlem suchym, który po jakimś czasie zmienia się w kaszel mokry. Z tego względu ważne jest obserwowanie reakcji własnego organizmu. W leczeniu kaszlu najczęściej stosuje się różnego rodzaju syropy; niektóre mają działanie wykrztuśne (np. Fenspogal), a dodatkowo przeciwzapalne i rozkurczające oskrzela, co ułatwia spokojniejsze oddychanie i umożliwia funkcjonowanie bez ciągłych napadów kaszlu.

Czytany 135 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.